środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Instytucje publiczne oszczędzają

Instytucje publiczne oszczędzają

Instytucje publiczne oszczędzają
Data publikacji: 2016-04-01 11:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1274 126518

Rząd planuje wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 12 zł za godzinę, a w instytucjach publicznych płaci się po 5-6 zł. Dotarliśmy do kwot, które urzędy miasta, wojewódzkie, starostwa, sądy czy prokuratury płacą za ochronę ich obiektów. Niechlubni rekordziści ledwo przekraczają 5 złotych. - To państwo jest niemiłosierne - argumentuje w money.pl Grzegorz Dzik, prezes firmy Impel.

- To jest reguła, a nie incydentalne przypadki - komentuje w rozmowie z money.pl Marek Pasztetnik, ekspert Pracodawców RP i prezes Związku Pracodawców Dolnego Śląska. - Później słyszymy, jak to pracodawcy wyzyskują pracowników, choć w rzeczywistości to instytucje publiczne psują rynek pracy.

Na liście instytucji, do której dotarł money.pl, są nie tylko urzędy miasta, ale też starostwa powiatowe, sądy, prokuratury i urzędy wojewódzkie. Niektóre z nich ogłaszały więcej niż jeden przetarg na ochronę mienia i osób, stąd kilkukrotna obecność na liście. Okazuje się, że niechlubni rekordziści płacą nieco ponad 5 złotych za godzinę brutto.

To już kolejna taka lista, która w ostatnich miesiącach pojawia się w mediach. Wcześniej Konfederacja Lewiatan opublikowała podobne zestawienie, w którym znalazło się miejsce dla teatrów, uczelni wyższych, filharmonii czy muzeów.

Stawki za roboczogodzinę dla usług ochrony w niektórych instytucjach publicznych - zamawiający:

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim - 7,71 zł za 1 rbh (w zł bez VAT)
Sąd Rejonowy w Wieluniu - 6,64
Prokuratura Okręgowa w Sieradzu - 6,12
Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu - 7,14
Podlaski Urząd Wojewódzki - 8,17
Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie - 6,99
Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku - 8,21
Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu - 8,17
Województwo Pomorskie - 8,21
Urząd Miasta Łodzi - 5,61
Starostwo Powiatowe w Kutnie - 6,01
Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu - 6,40

(Źródło: własne)


Tylko nieliczne z powyższych instytucji odpowiedziały na zadane przez "money" pytania. I tak, przedstawicielka Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego potwierdziła nam wskazaną poniżej stawkę. Nie otrzymaliśmy jednak na ten temat komentarza.

- Kalkulowanie kosztów wynagrodzenia dla osób wykonujących zamówienie należy do obowiązków wykonawcy, który jest pracodawcą dla osób wykonujących zamówienie - czytamy w odpowiedzi od Dyrektor Generalnej Ewy Wojewódko.

Z kolei w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu rzecznik prasowy odesłał nas do księgowości. Tam z kolei odesłano nas do działu zamówień publicznych, gdzie jednak również nie uzyskaliśmy komentarza. Skończyło się na rozmowie z Prokurator Okręgową, która zapewniła, że odpowiedź jest przygotowywana, ale instytucja ma na jej przesłanie 14 dni. Udało się to co prawda zrobić już po tygodniu, ale instytucja nie potrafiła wskazać ceny za roboczogodzinę.

Pozostałe instytucje albo milczały, albo nie dysponowały tak szczegółowymi danymi i odsyłały bezpośrednio do wykonawcy.

- Państwo pozwala, by przetargi odbywały się na takich zasadach i zamiast dbać o respektowanie przepisów o płacy minimalnej, dopuszcza do wykonywania pracy za 6,7 lub 8 złotych za godzinę - twierdzi Grzegorz Dzik. - Zdarza się, że przetargi są powtarzane wielokrotnie, tak aby osiągnąć jak najniższą cenę. A na koniec i tak wybierany jest wykonawca, który zatrudnia pracowników za 70-80 proc. płacy minimalnej.

Polska jest w tej kwestii ewenementem. Jak wynika z raportu firmy doradczej PwC, pracownicy ochrony i sprzątający poprzez zatrudnienie na umowach cywilnoprawnych nie zarabiają nawet pensji minimalnej, podczas gdy w innych krajach jest to normą. Lepiej jest nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale też na Węgrzech, w Rumunii czy Czechach. U naszych południowych sąsiadów na przykład ochroniarze zarabiają ponad 250 proc. średniej krajowej.

Źródło: Money.pl

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

zł / h
12 zł na rękę za godzinę pracy to nie mają nawet urzędnicy!!
2016-04-01 13:32:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy