Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Cała kasa w ręce rad

Data publikacji: 06 października 2015 r. 16:57
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:29
Cała kasa w ręce rad
 

Prezydent Szczecina obiecał szczecinianom stały wzrost budżetów inwestycyjnych rad osiedli. I słowa dotrzymuje. Oficjalnie poinformował o tym radnych Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Przyznając, że błędem była próba przerzucenia na osiedlowców kosztów bieżącego utrzymania tego, co za ich sprawą zostało zbudowane dla szczecinian i miasta.

Z roku na rok rosną budżety inwestycyjne szczecińskich rad osiedli (RO). Tak, aby w 2020 r. – jak zadeklarował prezydent Piotr Krzystek - osiągnąć kwotę 200 tysięcy złotych. W bieżącym jest ich po 160 tys. zł na każdą z 37 RO. Co pozwala lokalnym samorządowcom finansować przedsięwzięcia niewielkie, acz istotne dla ich społeczności: od placów zabaw i boisk, przez budowę schodów, po siłownie pod chmurką i rewitalizację zieleńców.

Co cieszy szczecinian, to okazuje się kłopotliwym balastem - bo wymagającym wysiłku bieżącej konserwacji - dla jednostek miejskich, jak Zakład Usług Komunalnych oraz Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Stąd pomysł urzędników, aby kosztami utrzymania osiedlowych inwestycji obciążyć samych fundatorów. Z kwoty przyznanej RO na dalsze inwestycje – w roku bieżącym - wydzielić po 15 tys. zł. Pomysł szkodliwy, jak wcześniej „Kurier” alarmowali radni. Bo de facto ograniczający budżety inwestycyjne RO.

- Przyjęliśmy do wiadomości negatywną opinię rad osiedli na ten temat. Przepraszam, to nie była próba zamachu na państwa środki. Budżety inwestycyjne pozostaną inwestycyjnymi. Nie będą ograniczane. Rezygnujemy z wcześniej zaproponowanego rozwiązania. Będziemy w inny sposób mierzyć się z tym wyzwaniem: szukać rezerw, podejmować bardziej efektywne działania, aby zachować standard utrzymania tych inwestycji – radnych informował dyr. P. Adamczyk.©℗

Więcej czytaj w "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Fot. arch.: Robert WOJCIECHOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ uczciwy
2015-10-07 05:27:21
Przyjdź do redakcji i pokaż na to kwity. Jak nie masz nic prócz pomówień, to siedź dalej w bagnie nienawiści chamski tchórzu.
Rozumny
2015-10-07 04:13:07
Uczciwy czytaj zs zrozumieniem.
Uczciwy
2015-10-06 15:04:57
Guzik prawda Od kazdego budżetu 15000 odliczane na firmy Krzystka "na sprzątanie" Gdzie ABW i Biuro Antykorpupcyjne Jedna sitwa. Czyzby nie było w Szczecinie ani jedneko dziennikarza śledczego Same d.. lizy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA