Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Były strażnik więzienny prawomocnie skazany za przekazywanie informacji do aresztu Stanisławowi Gawłowskiemu

Data publikacji: 11 stycznia 2023 r. 08:01
Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia 2023 r. 08:37
Były strażnik więzienny prawomocnie skazany za przekazywanie informacji do aresztu Stanisławowi Gawłowskiemu
 

Sąd Okręgowy w Szczecinie utrzymał w mocy wyrok skazujący na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata byłego funkcjonariusza Służby Więziennej. Łukasz J. był oskarżony o przekazywanie informacji obecnemu senatorowi Stanisławowi Gawłowskiemu, gdy ten przebywał w areszcie.

"Sąd Okręgowy w Szczecinie w pełni podzielił zarzuty stawiane przez prokuratora w akcie oskarżenia oraz podkreślił, że postępowanie przygotowawcze zostało przeprowadzone rzetelnie, natomiast zgromadzony przez prokuraturę materiał dowodowy świadczy o winie oskarżonego. Tym samym Sąd Okręgowy utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum skazujący Łukasza J." - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Za co został skazany były strażnik?

Były funkcjonariusz Służby Więziennej został skazany za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz za korupcję na łączną karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwa lata. Łukasz J. został również skazany na grzywnę w wysokości 100 stawek dziennych po 30 złotych, czyli 3 tys. zł oraz ma zakaz pełnienia funkcji Strażnika Więziennego na cztery lata.

"Do prawomocnego skazania doprowadził Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, który 27 marca 2020 r. skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, w tym Łukaszowi J." - wyjaśniła PK.

Mężczyzna był oskarżony o zaniechanie poinformowania przełożonych, iż w Areszcie Śledczym w Szczecinie jest osadzona osoba, która była mu znana osobiście. Chodziło o obecnego senatora Stanisława Gawłowskiego. "Funkcjonariusz przekroczył swoje uprawnienia poprzez przechowywanie poza terenem Aresztu Śledczego wniosków osadzonych skierowanych do administracji AŚ w Szczecinie przez m.in. osadzonego w tym czasie Bogdana K. (aktualnie oskarżonego w sprawie tzw. afery melioracyjnej) oraz pokwitowania odbioru rzeczy w AŚ w Szczecinie przez Stanisława G." - podała PK.

"Jak ustalił prokurator do przekroczenia uprawnień doszło również poprzez zapewnienie Stanisławowi G. kontaktu z członkami rodziny oraz znajomymi osadzonego z pominięciem zgody organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze, przez co Stanisław G. osiągnął korzyść osobistą. Ponadto prokurator oskarżył Łukasza J. o przyjęcie od innego z osadzonych w Areszcie Śledczym w Szczecinie korzyści majątkowej w zamian za dostarczanie dla niego przedmiotów z pominięciem procedur obowiązujących w areszcie" - zaznaczyła PK. Prokuratorzy dodali, że do ich popełnienia doszło w 2018 roku w czasie, gdy Łukasz J. wykonywał obowiązki służbowe w Areszcie Śledczym w Szczecinie.

Wykorzystywał prywatny telefon

Według ustaleń śledczych Łukasz J. odwiedzał Stanisława Gawłowskiego w celi, a następnie przekazywał telefonicznie bieżące informacje związane z nim innym osobom, w tym żonie osadzonego. "Ponadto kontaktował się telefonicznie z Kancelarią Adwokacką jednego z obrońców podejrzanego oraz z dyrektorem biura poselskiego jednego z posłów na Sejm RP oraz jednym z senatorów" - wskazała PK.

"Łukasz J. do powyższych kontaktów telefonicznych wykorzystywał prywatny telefon, przy czym nie posiadał zgody Dyrektora AŚ na korzystanie z prywatnego aparatu telefonicznego w trakcie wykonywania czynności służbowych na terenie Aresztu" - dodała PK.

Stanisław Gawłowski w areszcie przebywał od połowy kwietnia do połowy lipca 2018 r. Opuścił go po tym, jak jego rodzina wpłaciła kaucję w wysokości 500 tys. zł.

Obecny senator jest jednym z oskarżonych w wątku tzw. afery melioracyjnej, dotyczącym nieprawidłowości przy 26 inwestycjach realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Proces w tej sprawie rozpoczął się 21 stycznia 2020 r.

Byłemu posłowi Platformy Obywatelskiej, obecnie senatorowi wybranemu z własnego komitetu, prokuratura zarzuciła m.in. przyjęcie łapówek na kwotę co najmniej 733 tys. zł w czasie, gdy sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska w czasach rządów PO-PSL. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIGO
2023-01-19 03:10:59
Już tam Ci PIS sfałszował wybory .Jak się w tym roku przyłożą w Komisjach wyborczych i dobrze policzą , to PIS będzie miał i 50% . Zobaczymy ! Do wyborów jeszcze kilka jedynek z opozycji pójdzie " pierdzieć " , ponieważ rozkręca się afera łapówkowa w komunistycznym eurokołchozie . odkąd wyszedłem z tego g...na jakim był komunizm , to twierdzę , że Ci co to jeszcze popierają powinni już siedzieć lub będą siedzieć w puszcze , bo tam ich miejsce . Nic , ale to nic dobrego na końcu drogi nie czeka
@FIGO
2023-01-16 12:51:25
Wszyscy dobrze wiemy, że wybory w 2015 roku pis wygrał przez manipulację i pomówienia. Natomiast kolejne w 2019 były już zwyczajnie sfałszowane, podobnie jak prezydenckie. PiS żadnych wyborów uczciwie nie wygrał poza pierwszymi, kiedy premierem został Jarozbaw. Ale wtedy po 2 latach ludzie mieli już ich serdecznie dość i pogonili ich ze stołków. Teraz potrafią się lepiej na stołkach umacniać, ale dalej to ci sami oszuści i nieudacznicy
FIGO
2023-01-15 09:56:33
Stara przedwieczna prawda mówi : " skarcisz mądrego , to posmutnieje, wyciągnie wnioski i uzna Ciebie za przyjaciela . Skarcisz głupiego to się obrazi i będzie nazywał Ciebie wrogiem , nawet może Cię zabije ! " Zobaczycie co będzie się działo w Polsce , jak opozycja przegra, a przegra na bank ! . KOD --ziarstwo 2015 rok , to mały pikuś ! Swoją drogą PIS wygrał wybory w 2015 r , a opozycja zamiast pogodzić się z wolą LUDU , otworzyła front nienawiści wywlekając ogłupiałych na ulicę ! Tak było !
@FIGO
2023-01-13 13:00:11
Łoooo panie, znów leków nie wziąłeś i schizofrenia się zaostrzyła.
FIGO
2023-01-12 18:38:42
Nasza opozycja już powoli ma pietra .Może się okazać , że nie tylko głupie komuchy głosowały jak im napierdział do ucha agenturalny Komisarz UE , ale jeszcze co nieco wpadło do wewnętrznej kieszonki . Raduś do tej pory się nie wytłumaczył co takiego doradzał, za tak grubą kasę ! On nie powie , ale Ci co płacili są już nagrani !Trochę czasu i na listach opozycji będą wolne wakaty , bo Ci co mają mieć jedynki , będą mieli wikt i opierunek na koszt podatnika . Szambo jak buchnie to gruby ochlap!
FIGO
2023-01-12 18:30:01
Zbyszek mówił Morawieckiemu ," nie wbijaj się w komuchów pułapkę " . Ten polazł jak misio do miodu . Nie dość , że miodu nie ma , to jeszcze z drzewa się spi..ł . Morawieki jak się utrzyma , to tych eurokratów przekręci tak inteligentnie , że to czerwone buractwo będzie trzy dni ogniem sr.o , a na czwarty będą d..ą klamki szukać . Jeszcze trochę . Brukselska policja jest ta tropie tej czerwonej agentury .Potem będzie inny porządek i nie będzie pomarańczowych i ekoświrowatych debili . Czapka !
diabeł
2023-01-12 14:58:55
Kiedy wreszcie Gawłowski trafi do celi!!!!???
@FIGO
2023-01-12 13:20:01
Zero to sobie może... jakim cudem taka gnida jak on jeszcze chodzi po tym świecie? Chyba tylko na złość innym
FIGO
2023-01-12 13:16:41
Zbyszek pozamyka właśnie tych co są winni , że UE marudzi . W zębach przyniosą to co winni .Afera w Eurokołchozie nabiera tempa . W Polsce wiadomo komu się przydadzą " korepetycje " z praworządności .Wielu już dla zdrowotności powinno pakować się na wczasy daleko i bez biletu powrotnego . Jaką korzyść mają Polacy z takich euroosłów jak Biedroń , Spurek , Miler , i wielu innych ? . Praworządni inaczej . Niech Miler przypomni jak do szuflady " schował " gotowe afery z , którymi przyszedł Urban!
@FIGO
2023-01-12 10:51:55
Na razie, to Ziobro zabiera mam (Polakom) od dłuższego czasu 1 mln EUR dziennie. W tym jest dobry i w rujnowaniu systemu sprawiedliwości. Odebrał nam już chyba ponad 1,5 mld PLN. Kaczyński mu na to zezwala, jak dotąd.
FIGO
2023-01-12 06:33:27
Erdoganem , to Zbyszek zostanie późną wiosną ! Ruszą prace interwencyjne i przydadzą się każde ręce do roboty ! No trzeba " osadzonym obecnie " wybić z dyńki głosowanie na Platformę ! Zbyszek cierpliwy jest, ale do czasu. Zdziwicie się , ale jak " internuje " Jarosława , to reszta da się sama grzecznie zamknąć . Mógł Jaruzel , czemu to nie może Zbyszek ! Nie wk...jcie Zbyszka , bo bedzie "kiszka " !
Darek
2023-01-11 20:09:50
Będzie tak strażnik skazany , senator uniewinniony. I jak tu zrozumieć?
@Ala
2023-01-11 18:15:02
Żeby dopełnić obrazu to klawisz był w młodzieżówce partii czyli kolejny film Sami swoi
@olo
2023-01-11 18:06:39
Nazywasz to zero "panem"? Zero zawsze będzie zerem. A to zero jest wyjątkowo szkodliwe do tego bo niszczy wymiar sprawiedliwości do reszty.
Ala
2023-01-11 17:18:48
Biedny ten JE co ma w regionie takie problemy , dwóch senatorów za immunitetami a prokuratura puka żeby zaprosić na Stoisława, tutaj przekupiony klawisz wynosi grypsy do biura poselskiego kolegi z parti i kancelarii która obsluguje szefa partii i rodzinę. To jak w filmie, gotowy scenariusz do jakiejś nowej wersji o sycylijskich janosikach. Do tego czepiają się o tego pedofila co namawiał dzieci do ćpania
Witia
2023-01-11 16:06:13
PO odzyskaniu władzy dostanie odszkodowanie i medal za walkę o demokrację
xyz
2023-01-11 15:32:17
Ten caly bajzel w sadownictwie to wylaczna wina wet prezydenta Dudy/posluchal pania Zosie .R/Ta decyzja rozuchwalila grupe kasciarzyw togach czesto mianowanych przez komunistyczna rade panstwa.
Pablo E.
2023-01-11 14:05:42
Dobre, ten mu donosił, a gawłoś czysty jak łza hehheheheh Ale jeleń z tego strażnika, pewnie to co zarobił to było nie adekwatne do tego co stracił heheheh
olo
2023-01-11 13:14:18
Czesc srodowiska sedziowskiego to politykierzy w togach.Niestety pan Ziobro nie stal sie polskim Erdoganem.
@abc
2023-01-11 12:45:37
To kłamstwo: "Sedzia wraz z tym nieszczesnym senatorem wystepowali na wiecach kodziarstwa".
Toto
2023-01-11 12:41:17
Co tam teraz w nagrodę klawisz dostanie super nagrodę od senatora darmowy roczny pobyt na Chorwacji w apartamencie pana Gawłowskiego
d0 @ abc
2023-01-11 12:36:47
„Sądy dzisiaj – ja ci gwarantuję – nie rozstrzygną żadnej sprawy przed wyborami. Żadnej. Przez rok nie zrobią, ku***, nic. Będą prowadzić sprawy – i ch*** "... “Jedna zasada jest dla mnie święta, k…a. Naucz się tego. Jak będziesz w Platformie, będę cię bronił, k...a, jak niepodległości. Jak wyjdziesz z Platformy, to masz problem“ ... Łukasz J. z Platformy nie waszedł.
cdn
2023-01-11 11:27:59
Doktryna Slawka Neumana obowiazuje,
abc
2023-01-11 11:25:54
Ten caly proces to farsa,Bedzie sie toczyl az do wyborow.Ewentualne zwyciestwo totalnych spowoduje,ze Staszek dostanie odszkodowanie za to ,ze byl przesladowany przez ''rezim kaczora'',Sedzia wraz z tym nieszczesnym senatorem wystepowali na wiecach kodziarstwa,
@ klawisz pitu, pitu
2023-01-11 11:12:13
Gdyby klawisz nie robił za listonosza - nie był by ukarany "tak dla zasady".
Klawisz
2023-01-11 10:45:41
No też mi nowość.... Tam się szybciej wiadomości rozchodzą niż na wolności. Całe te aresztowania przez wzgląd na obawę mataczenia i inne to ściema. Zwykłe nękanie oskarżonych i nabijanie punktów dla prokuratorów. Sędziowie jak głupie gęsi łykają wnioski prok. o areszt i skazują jak leci, potrzeba czy nie, na wszelki wypadek. Cały chory system.... Prokurator w postępowaniu traktowany jak święta krowa... Z sędzią sobie z dzióbków jedzą. Pitu pitu, titu titu a ty idziesz siedzieć tak dla zasady.
Sądy do d...
2023-01-11 09:46:06
A Kancelaria Adwokacka Romana Giertycha nie będzie ukarana za namawianie Łukasza J. do przestępstwa?
Wafel
2023-01-11 09:29:44
Stasiu, jesteś z nami więc włos z głowy Tobie nie spadnie.
Trzy Papugi
2023-01-11 08:52:19
Konstytucja, demokracja, samorządność, europejskie wartości, Senat to izba refleksji, powagi i zadumy, to my wprowadzamy hołotę do Europy, oni nawet nie wiedzą co to euro, musimy strząsnać szarańczę a tutaj takie kwiatki. Wnioski wyciągnijcie sami
Info
2023-01-11 08:42:15
Strażnik skazany, a co ze sprawą senatora?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA