poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Burmistrz zaatakował mieszkańców

Burmistrz zaatakował mieszkańców

Burmistrz zaatakował mieszkańców
Data publikacji: 2015-11-24 16:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 3265 40893

Rada miejska w Policach uchyliła październikowe uchwały zmieniające system naliczania opłat za wywóz śmieci. To efekt buntu mieszkańców, którzy masowo poparli petycję z żądaniem rezygnacji z tego pomysłu i przeprowadzenia konsultacji w tej sprawie. 

Uchwały zmieniające opłaty za gospodarowanie odpadami zostały przyjęte 27 października. Dwa dni później w Policach ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją z żądaniem ich uchylenia, zorganizowana za pośrednictwem Internetu przez Annę Tarocińską, jedną z mieszkanek miasta. Poparło ją ponad 2,5 tysiąca osób. 

Złożenie petycji zostało zapowiedziane na 12 listopada. W tej sytuacji burmistrz Władysław Diakun (Gryf XXI) dwa dni wcześniej (10 listopada) ogłosił, że wniesie o wycofanie uchwał podjętych w październiku i zorganizuje konsultacje w sprawie zmian w systemie. Petycja została mimo to złożona zgodnie z zapowiedzią. A burmistrz na sesji zaatakował mieszkańców, którzy protestowali przeciwko zmianom. 

- Ubolewam, że inicjatorzy internetowej dyskusji wytworzyli tak złą atmosferę i wiele osób wprowadzili w błąd - powiedział Władysław Diakun. - Apeluję, by zachowali roztropność, a swoją energię spożytkowali na bardziej konstruktywne działanie. 

Radny Adam Sobczyk (niezrzeszony) zaproponował burmistrzowi, aby ograniczył próby kreowania rzeczywistości. Przypomniał, że w Policach zbierane są właśnie podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie rozwiązania straży miejskiej. 

- Czy jeśli się okaże, że poparcie jest wystarczające, to burmistrz sam złoży wniosek o to referendum? - zapytał. 

Mariusz Różycki (PiS) domagał się, aby propozycję uznania petycji Anny Tarocińskiej za bezprzedmiotową rozpatrywać przed uchyleniem uchwał zmieniających system opłat za gospodarowanie odpadami. Zaproponował też zmianę jej treści na przeciwną. 

- Usiłujecie wmówić policzanom, że ich akcja, choć słuszna, jest spóźniona i niepotrzebna, bo burmistrz podjął decyzję dwa dni wcześniej - powiedział. - To ewidentna manipulacja, podważanie inicjatyw mieszkańców i próba przypisania sobie cudzych zasług. Dla wszystkich jest oczywiste, że uchylacie podjęte wcześniej uchwały nie na skutek wspaniałomyślnej decyzji burmistrza, ale z powodu skali protestów obywateli, którzy zakwestionowali próbę obciążania ich kosztami urzędniczej niekompetencji. 

Uchylenie uchwał oznacza, że od nowego roku w gminie Police nadal będą obowiązywały opłaty w wysokości 12 zł od osoby (lub 20 zł w przypadku rezygnacji z segregowania odpadów). 

Tekst i fot.: Jarosław SPIRYDOWICZ

Komentarze

luna
Do Atak - bo żeby zobaczyć, trzeba zdjąć zielone okulary.
2015-11-25 15:38:06
Atak
Czytam uważnie cały artykuł, ale gdzie jest ten atak burmistrza, bo w tekście go nie widać?
2015-11-25 07:26:51
referendumlokalne.pl
Ciekawy pomysł na referendum lokalne w sprawie likwidacji straży miejskiej. Po wiece informacji zapraszamy na www.referendumlokalne.pl
2015-11-25 05:23:16
Janusz Zdanowicz
"Ubolewam, że inicjatorzy internetowej dyskusji wytworzyli tak złą atmosferę i wiele osób wprowadzili w błąd - powiedział Władysław Diakun. - Apeluję, by zachowali roztropność, a swoją energię spożytkowali na bardziej konstruktywne działanie" No ta wypowiedz jest porazajaca. Dokładnie odzwierciedla lekceważący stosunek Burmistrza względem mieszkańców.. A Radzie Miasta, tylko pozazdrościć kompetencji
2015-11-24 19:23:08
987564CC
I o co tu chodzi? Zamierzony skutek został osiągnięty, tak czy nie?
2015-11-24 17:51:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie