czwartek, 02 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Billboardy ratujące życie

Billboardy ratujące życie

Billboardy ratujące życie
Data publikacji: 2019-06-20 16:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 772 397698

Do szpitalnych oddziałów ratunkowych bardzo często nie trafiają osoby, które powinny, czyli takie, którym grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo. Podobnie jest z wezwaniami karetek – dzwoni się po nie do schorzeń, których w żaden sposób nie można uznać za „zagrażające życiu”. W efekcie zdarza się, że wezwani niepotrzebnie ratownicy nie zdążają później do naprawdę potrzebującego.

Według danych Najwyższej Izby Kontroli aż jedna trzecia interwencji zespołów ratownictwa medycznego nie dotyczyła stanów zagrożenia życia, a 80 (!) proc. osób, które zgłosiły się do szpitalnych oddziałów ratunkowych, nie kwalifikowało się do leczenia w SOR. Personel ratunkowy udziela pomocy wszystkim. Oznacza to jednak, że do osób wymagających natychmiastowej interwencji pomoc może dotrzeć z opóźnieniem, a czasami nawet za późno.

Codziennie setki lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek ratuje życie chorym i poszkodowanym. Ich wiedza i umiejętności ukierunkowane są na pomoc pacjentom w stanach zagrażających życiu i zdrowiu. Ciężkie obrażenia ciała w wyniku wypadków, zatrucia, ostre, nagłe zachorowania, jak ból w klatce piersiowej lub brzuchu – w takich m.in. zdarzeniach ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze ratunkowi wykorzystują swoje doświadczenie: by pacjentowi uratować zdrowie, a nawet życie. Niestety pomimo ogromnego zaangażowania personelu medycznego, placówek pogotowia oraz SOR nie każdy pacjent może otrzymać pomoc na czas.

– Bo wciąż jesteśmy wzywani do przypadków, którymi nie powinniśmy się zajmować – przyznaje Bartłomiej Zimoch ze Stowarzyszenia Ratowników Medycznych. – My nie jesteśmy po to, by leczyć, ale by ratować życie.

Aby to nam uświadomić, ratownicy medyczni zorganizowali kampanię informacyjną. W Szczecinie pojawiły się niecodzienne billboardy. Widać na nich prawdziwą pracę ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek pracujących na SOR-ach i w PSRM. Są na nich również informacje dotyczące codziennej pracy przedstawicieli tych zawodów.

– A wszystko po to, by uświadamiać obywateli o tym, w jakich sytuacjach powinni korzystać z pomocy – tłumaczy Bartłomiej Zimoch.

Na razie bowiem robimy to źle. Wzywamy karetki do błahych przypadków, a to z kolei powoduje, że system robi się niewydolny.

– Sami go w ten sposób psujemy – podkreśla nasz rozmówca. – Nie mamy świadomości, że niepotrzebnie wzywając karetkę, wydłużamy do niej kolejkę. Przez to inni czekają na nią coraz dłużej lub za długo.

Ratownicy podkreślają, że celem kampanii jest szerzenie wiedzy oraz uświadamianie obywateli, w jakich sytuacjach powinni korzystać z pomocy szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz interwencji zespołów ratownictwa medycznego (tel. 999/112). Bo chodzi o to, by adekwatna pomoc mogła dotrzeć na czas do każdego pacjenta wymagającego pomocy.

Leszek WÓJCIK

Billboardy ratujące życie

Komentarze

onaaaaa
Sytuacja z wczoraj - znajoma pojechała na SOR z przeogromnym bólem nerki. Lekarze powiedzieli, że nie przyjmą jej bez skierowania. Ok, więc jedziemy do przychodni po skierowanie, wracamy - wg lekarzy stan nie zagraża życiu, dziewczyna jest młoda wiec czekamy. Po 8miu godzinach zwijania się z bólu zabrali ją na badania i cóż trzeba nerkę usuwać, bo stan zapalny, wodonercze, zbyt wolna reakcja. Gdygbyśmy zadzwoniły po pogotowie, bez skierowania, zbędnego oczekiwania nerka byłaby cała i zdrowa. Bo była to kwestia kilku godzin. Wiec nie powinno dziwić, że ludzie idą na skróty. Wiecej karetek wysylać trzeba do pijaków i alkoholików to na pewno będzie żylo się lepiej.
2019-06-21 08:16:42
medyk
Moja Zosia złamała paznokieć .Potrzebuję karetki
2019-06-20 17:55:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Dom Jutra Ikei

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie