Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Bili podczas interwencji?

Data publikacji: 16 października 2015 r. 09:00
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:30
Bili podczas interwencji?
 

Dwaj stargardzcy policjanci zasiadają na ławie oskarżonych. Jednemu z nich zarzucono pobicie mieszkańca Chociwla podczas interwencji, a drugiemu m.in. zatajenie tego faktu w notatce służbowej.

O tym, czy funkcjonariusze nadużyli swoje uprawnienia zdecyduje wkrótce Sąd Rejonowy w Stargardzie.

26-letni Piotr B. oskarżony jest o to, że w sierpniu 2013 r. w pobliżu Lisowa (w gminie Chociwel), podczas interwencji służbowej przekroczył swoje uprawnienia, gdyż bez jakichkolwiek podstaw faktycznych, kilkakrotnie uderzył otwartą dłonią oraz pięścią w twarz i tułów 26-letniego Marcina O. z Chociwla. Natomiast 31-letni policjant Krzysztof R., który widział to zdarzenie, nie podjął działań, uniemożliwiających bezprawne czyny swego kolegi.

Prokurator zarzuca temu policjantowi również m.in., że nie zabezpieczył miejsca zdarzenia przed zatarciem śladów i innych dowodów, nie udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej, nie poinformował o tym zdarzeniu dyżurnego KPP oraz poświadczył nieprawdę w notatce służbowej, zatajając w niej fakt i okoliczności popełnienia przestępstwa na szkodę Marcina O.

W trakcie prowadzonego śledztwa, prokuratorom udało się ustalić, że pod koniec sierpnia 2013 r. Marcin O. wraz z dwójką swych znajomych z Chociwla przyjechał wieczorem do jednego z klubów w centrum Stargardu. Przebywali tam, pijąc m.in. piwo, do g. 5 rano. Potem wsiedli do pociągu, jadącego w stronę ich rodzinnego miasta. Tuż przed stacją w Lisowie pociąg nagle się zatrzymał. Ponieważ pokrzywdzony i jego znajomi usłyszeli, że postój składu może trwać jeszcze godzinę, postanowili wysiąść i udać się pieszo przez pola do Chociwla.

Jak ustalono, przyczyną nagłego zatrzymania się pociągu było zerwanie hamulca ręcznego. Na miejsce wysłano wówczas dwa patrole policji z KPP Stargard i posterunku w Chociwlu. ©℗

(gra)

Fot. Archiwum: Robert Wojciechowski

Więcej w piątkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 16 października 2015 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA