niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Eksminister przybywa z odsieczą

Eksminister przybywa z odsieczą

Eksminister przybywa z odsieczą
Data publikacji: 2015-10-14 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1454 28473

Były znany zachodniopomorski biznesmen rolny i poseł Samoobrony Ryszard Bonda złożył kasację od wyroku skazującego go na 5 lat więzienia w głośnym procesie w tzw. mysiej sprawie - przywłaszczenia 27 tysięcy ton zboża wartego ponad 11 mln zł. W dalszej walce z wymiarem sprawiedliwości ma mu pomóc m.in. jeden z byłych ministrów sprawiedliwości.

W czerwcu tego roku szczeciński Sąd Apelacyjny rozpatrzył odwołanie ekspolityka od orzeczenia Sądu Okręgowego skazującego go na sześć lat więzienia w tzw. mysiej aferze.

Przypomnijmy - proces eks posła Bondy w tej sprawie trwał od września 2005 roku. Był w nim oskarżony o przywłaszczenie 27 tys. ton żyta i pszenicy o wartości 11 mln złotych. Bonda miał zawierać umowy na przechowywanie zboża w magazynach należących do jego spółki a potem je przywłaszczyć. Eks poseł twierdził, że część przechowywanego zboża uległa pogorszeniu. Dlatego je sprzedał. Pozostała część ubytków miała powstać m.in. w wyniku występujących wtedy na dużą skalę... myszy.

Sąd, w lutym 2010 roku, skazał go na 3,5 roku więzienia oraz 50 tys. złotych grzywny. Ale ten wyrok został uchylony i sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia Wiosną ubiegłego roku zajął się nią szczeciński Sąd Okręgowy. W grudniu zapadł wyrok - 6 lat pozbawienia wolności.

W czerwcu tego roku apelacja postanowiła go złagodzić do pięciu lat. Ale nadal bez warunkowego zawieszenia wykonania kary. Wyrok jest prawomocny. Bondzie przysługiwała kasacja do Sądu Najwyższego. I okazuje się, że eks polityk skorzystał z tej możliwości.

- Z moim adwokatem złożyliśmy kasację i czekamy teraz na jej rozpatrzenie - stwierdził Bonda.

Okazuje się także, że wspierać go będzie jeszcze jeden obrońca - były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski (polityk, adwokat, doktor habilitowany nauk prawnych i wykładowca akademicki, w latach 2007 - 2009 był ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym).©℗

(dar)

Komentarze

Alibo sie zalatwi... alibo wytnie...??
Nie ma to jak miec... DUZE UKLADY i male ukladziki ! !
2015-10-14 22:32:08
SromotnikBezwstydny
Przecież wszyscy wiedzą,że m y s z y zjadły nie tylko Popiela ale i 27 000 TON zboża (państwowego) chronionego przez Bonda ...
2015-10-14 19:40:17

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie