czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Eksminister przybywa z odsieczą

Eksminister przybywa z odsieczą

Eksminister przybywa z odsieczą
Data publikacji: 2015-10-14 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1367 28473

Były znany zachodniopomorski biznesmen rolny i poseł Samoobrony Ryszard Bonda złożył kasację od wyroku skazującego go na 5 lat więzienia w głośnym procesie w tzw. mysiej sprawie - przywłaszczenia 27 tysięcy ton zboża wartego ponad 11 mln zł. W dalszej walce z wymiarem sprawiedliwości ma mu pomóc m.in. jeden z byłych ministrów sprawiedliwości.

W czerwcu tego roku szczeciński Sąd Apelacyjny rozpatrzył odwołanie ekspolityka od orzeczenia Sądu Okręgowego skazującego go na sześć lat więzienia w tzw. mysiej aferze.

Przypomnijmy - proces eks posła Bondy w tej sprawie trwał od września 2005 roku. Był w nim oskarżony o przywłaszczenie 27 tys. ton żyta i pszenicy o wartości 11 mln złotych. Bonda miał zawierać umowy na przechowywanie zboża w magazynach należących do jego spółki a potem je przywłaszczyć. Eks poseł twierdził, że część przechowywanego zboża uległa pogorszeniu. Dlatego je sprzedał. Pozostała część ubytków miała powstać m.in. w wyniku występujących wtedy na dużą skalę... myszy.

Sąd, w lutym 2010 roku, skazał go na 3,5 roku więzienia oraz 50 tys. złotych grzywny. Ale ten wyrok został uchylony i sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia Wiosną ubiegłego roku zajął się nią szczeciński Sąd Okręgowy. W grudniu zapadł wyrok - 6 lat pozbawienia wolności.

W czerwcu tego roku apelacja postanowiła go złagodzić do pięciu lat. Ale nadal bez warunkowego zawieszenia wykonania kary. Wyrok jest prawomocny. Bondzie przysługiwała kasacja do Sądu Najwyższego. I okazuje się, że eks polityk skorzystał z tej możliwości.

- Z moim adwokatem złożyliśmy kasację i czekamy teraz na jej rozpatrzenie - stwierdził Bonda.

Okazuje się także, że wspierać go będzie jeszcze jeden obrońca - były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski (polityk, adwokat, doktor habilitowany nauk prawnych i wykładowca akademicki, w latach 2007 - 2009 był ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym).©℗

(dar)

Komentarze

Alibo sie zalatwi... alibo wytnie...??
Nie ma to jak miec... DUZE UKLADY i male ukladziki ! !
2015-10-14 22:32:08
SromotnikBezwstydny
Przecież wszyscy wiedzą,że m y s z y zjadły nie tylko Popiela ale i 27 000 TON zboża (państwowego) chronionego przez Bonda ...
2015-10-14 19:40:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie