Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Biała wstążka – wygrać z przemocą

Data publikacji: 2019-11-25 07:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-25 22:44
Biała wstążka – wygrać z przemocą
 

Listopad jest miesiącem międzynarodowej kampanii społecznej "Biała wstążka", sprzeciwiającej się przemocy wobec kobiet. Od dziesięciu lat w ten ważny przekaz włącza się również Szczecin, organizując lokalną kampanię przypominającą mieszkańcom miasta, że każda przemoc jest zła. Można i należy ją zatrzymać.

Organizatorem kampanii "Biała wstążka" jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Potrwa ona od 25 listopada do 6 grudnia.

- Będziemy chcieli zwrócić uwagę mieszkańców naszego miasta na problem przemocy w rodzinie oraz jej destrukcyjne skutki - zapowiada Maciej Homis, rzecznik MOPR. - Tradycyjnie inauguracją kampanii jest konferencja "Wygrać z przemocą", kierowana do przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, policji, prokuratury oraz osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Zjawisko przemocy oraz metody przeciwdziałania jej zmieniają się bardzo mocno na przestrzeni lat. Dlatego chcieliśmy spojrzeć na problem z perspektywy ostatniej dekady i wspólnie ze specjalistami z różnych środowisk porozmawiać o tym, jak przeciwdziałać przemocy oraz jak pomagać pokrzywdzonym. Nasi eksperci będą mówić m. in. o przemocy domowej jako temacie tabu wśród wielu środowisk, o piętnie przemocy, która ma wpływ na życie wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych czy schronisk dla nieletnich.

W kolejnych dniach zaplanowano warsztaty tematyczne dla osób, które na co dzień mierzą się ze zjawiskiem przemocy domowej. Wspólnie z kuratorami sądowymi, przedstawicielami służb mundurowych i innych organizacji odbędzie się dyskusja o przemocy w szerokim rozumieniu tematu, a także w kwestii pracy z osobami doznającymi przemocy oraz sprawcami. W kinie Pionier obędzie się też projekcja filmu dla uczniów szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych. Obejrzą "Cicha noc" Piotra Domalewskiego i podyskutują z ekspertami na temat przeciwdziałania zjawisku przemocy.

- Ostatnim wydarzeniem, które zaplanowaliśmy, będzie symulacja rozprawy sądowej przygotowana przez Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum - mówi Maciej Homis. - Rozprawę poprowadzi sędzia, a w rolach procesowych oraz publiczności wystąpią uczniowie klas pierwszych XIV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kopernika. Przedmiotem rozprawy będzie uporczywe nękanie oraz groźby karalne. Wydarzenie zostało przygotowane przez Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum oraz kuratorów z II Zespołu Służby Sądowej ww. Sądu.

W trakcie Kampanii w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Papieża Jana Pawła II 42 prowadzone będą dodatkowe dyżury. Z porad psychologów, terapeutów i innych specjalistów można skorzystać od jutra - 26 listopada do 6 grudnia w godzinach 16-19.

Patronat honorowy nad kampanią objął prezydent Szczecina.

(gan)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do... Ofiary
2019-11-25 22:41:27
Jak to bez wzgleda na to co zrobila...??? Za prymityw i glupoty... nie ma wynagrodzenia ?? A dlaczego zaczynacie "Fikac"... dopiero po urodzeniu sie dziecka ? Odp...bo macie juz wtedy zagwarantowane - srednie czy Wyzsze Alimenty !/!!
Przedziwna ta dołączona fotka. Dziewczyna ma wyraźnie zadowoloną minę.
2019-11-25 16:59:14
Kto tam babę zrozumie...
Ofiara
2019-11-25 12:55:49
Mezczyzni uzywaja przemocy ekonomicznej, psychicznej, nie tylko fizycznej. Co to za argument "kto pierwszy zaczyna"? Malzenstwo, to partnerstwo, a nie wojna na argumenty. Nikomu nie wolno czuc sie lepszym, ważniejszym i traktowac druga osobę z pogarda. Bez wzgledu na to co zrobila. Polskie prawo dalo nam mozliwosc rozwodu.
A co jest powodem...
2019-11-25 11:34:11
Ze powstaje taka czy inna Przemoc... gdzie dosc czesto "mniej czy Wiecej" winne sa pozniej obie strony !/! Pytanie tylko Kto 1-szy zaczyna i dlaczego...?/? I tak: Mezczyzni uzywaja Przemocy Fizycznej... a Kobiety Psychicznej...!/!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ