Do 2020 r. ma powstać droga rowerowa, łącząca okolice szczecińskiego Jeziora Głębokiego z gminą Dobra. O tych planach informowaliśmy już kilka miesięcy temu. Inwestycja sprawi, że powstaną też ciągi piesze, część drogi zostanie skorygowana, a w Wołczkowie pojawi się rondo.
Zadanie „Budowa infrastruktury komunikacyjnej, w tym trasy rowerowej łączącej miejscowość Dobra z węzłem przesiadkowym Głębokie w Szczecinie, wraz z promocją rozwiązań alternatywnych wobec transportu indywidualnego, na odcinku od granic administracyjnych gminy Dobra do ulicy Sportowej w miejscowości Dobra” jest na etapie projektowania. Zajmuje się tym powiat policki. Z kolei gmina Dobra ma już projekt połączenia planowanej inwestycji z istniejącą infrastrukturą edukacyjno-rowerową, prowadzącą do schroniska w Dobrej (od ulicy Sportowej do ulicy Osiedlowej).
Bezpieczniej ma być także w okolicach opisywanego już kilkakrotnie przez „Kurier” przystanku „Dobra MZAZ” w gminie Dobra. Chodzi o niepełnosprawnych pracowników pobliskiego Międzygminnego Zakładu Aktywności Zawodowej i okolicznych mieszkańców, głównie uczniów szczecińskich szkół.
Przystanek znajduje się w pobliżu skrzyżowania drogi powiatowej z ul. Okrężną. Pokonanie jezdni jest dość niebezpieczne, bo auta jadące od strony Dobrej w kierunku Wołczkowa wyłaniają się niemal w ostatniej chwili, zza łuku i trudno jest je dostrzec za przydrożnymi krzakami. Tymczasem pracownicy MZAZ to często osoby niepełnosprawne ruchowo, po wypadkach komunikacyjnych, poruszające się także o kulach.
Cała inwestycja obejmuje m.in. budowę ok. 7 km ścieżki rowerowej, ciągu pieszo-rowerowego oraz chodników, przebudowę i rozbudowę istniejących skrzyżowań, w tym budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Lipowej z ul. Słoneczną w Wołczkowie, budowę i przebudowę zatok autobusowych na drodze powiatowej Szczecin – Dobieszczyn w ciągu ulicy Lipowej w miejscowości Wołczkowo i ulicy Szczecińskiej w miejscowości Dobra, wycinkę drzew i krzewów, wykonanie nasadzeń zastępczych i przebudowę wszystkich kolidujących sieci uzbrojenia podziemnego i nadziemnego. ©℗
Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI