W Bawarii, a szczególnie w Górnej Frankonii, praktycznie w każdej miejscowości był browar. Ludzie przez lata bogacili się i budowali swoją przyszłość w oparciu o całokształt prac związanych z produkcją piwa. Dość wymienić rolnictwo, bednarstwo, kowalstwo, ale i murarstwo czy wreszcie handel. Do naszych czasów niewiele browarów przetrwało trudne lata wojen, kryzysów ekonomicznych i w końcu coraz ostrzejszej konkurencji. Dziś ślady po byłej świetności znajdziemy w regionalnych muzeach lub w specjalnie powstałych ekspozycjach czasowych.
W prowincji Górna Frankonia znajdują się trzy wielkie muzea poświęcone piwowarstwu. Mieszczą się kolejno w Bambergu, Bayreuth i w Kulmbach.
Tych mniejszych placówek muzealnych należy szukać w miejscowościach, gdzie produkowano piwo jeszcze do niedawna. Pozostając w rejonie trójkąta Bamberg-Bayreouth-Kulmbach natkniemy się również na ciekawe wystawy regionalne w małych miejscowościach.
Pottenstein – Miejscowość leży na trasie z Bayreouth do Norymbergii. Tamtejsze muzeum browarnictwa działa przy pensjonacie „Bruckmayers Urbräu” mieszczącym się przy Nürnberger Strasse 10. Specjalnością tej firmy jest kuchnia frankońska. A dodatkową atrakcją jest możliwość zapoznania się z tutejszą historią piwowarstwa oraz wyszynku piwa. Mankamentem jest, że zwiedzanie umożliwiono w miesiącach kwiecień–październik oraz że uzależniono je od liczby chętnych. Ma to związek z faktem, że wystawa mieści się w innym miejscu oraz z faktem, że przewodnik musi się oderwać od swojej codziennej pracy. Jeśli już weźmiemy udział w zwiedzaniu, to na zakończenie otrzymamy specjalny dyplom, a także kufel piwa. Koszt uczestnictwa wynosi 4,50 euro.
Bruckmayers Urbräu
Nürnberger Str. 10
91278 Pottenstein
bruckmayers-pottenstein.de
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 28 lipca 2017 r.
Tekst i fot. Krzysztof Żurawski