wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Kraj > Kolekcjonerzy birofiliów z różnych krajów spotkali się w Żywcu

Kolekcjonerzy birofiliów z różnych krajów spotkali się w Żywcu

Kolekcjonerzy birofiliów z różnych krajów spotkali się w Żywcu
Data publikacji: 2017-06-16 22:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-16 22:17
Wywietleń: 476 269235

Pasjonaci piwnych pamiątek z Polski i zagranicy przyjechali do Żywca, gdzie w piątek rozpoczęła się dwudniowa XXII Międzynarodowa Giełda Birofiliów. Jak twierdzą zbieracze, to jedna z bardziej prestiżowych tego typu imprez w Europie Środkowej.

Swoje pamiątki eksponują m.in. kolekcjonerzy z Polski, Czech, Węgier, Niemiec, Rosji i Ukrainy. - Kieruje nimi pasja, która pochłania nie tylko mężczyzn, ale coraz częściej również kobiety. Na Giełdzie przybywa pasjonatów i eksponatów, także zabytkowych, pochodzących sprzed wojny. Kolekcjonerzy wymieniają się między sobą etykietami, podstawkami, butelkami, szyldami reklamowymi, kuflami i szklankami; wszystkim, co jest związane z piwem – powiedziała Teresa Krasowska-Gawlińska, szefowa Piwiarni Żywieckiej, która organizuje wydarzenie.

Wśród kolekcjonerów był Łukasz Skalski z Mysłowic. - Zaczęło się od kapsla z piwa, które sam wypiłem. Zbiór się powiększał. W internecie zobaczyłem, że inni też zbierają kapsle. Zacząłem się wymieniać z kolekcjonerami z całego świata. Swoich najciekawszych okazów nie zabrałem, choć mam ze sobą m.in. kapsle z lat 60. XX w.” – powiedział.

Mariusz Stachura zbiera pamiątki piwne od dziecka. - Zakochałem się w tym, gdy miałem 8 lat. Wymieniłem na kolonii pocztówkę na pierwszą szklankę. Do dziś ją mam i nigdy jej nie sprzedam. Tak się zaczęło – wyznał.

Wśród pasjonatów piwnych pamiątek szczególnym uznaniem cieszą się rzeczy rzadkie i stare, zwłaszcza jeśli pochodzą z niewielkich, już nieistniejących browarów. Cenione są zwłaszcza eksponaty z Kresów, ale te pojawiają się bardzo rzadko. W Żywcu można już było kiedyś zobaczyć najstarsze polskie etykiety z połowy XVIII w. i unikatowe elementy wyposażenia firmowych restauracji miejscowego browaru jeszcze z czasów Monarchii Austro-Węgierskiej. Za pojedyncze egzemplarze starych etykiet czy butelek płacono w Żywcu nawet po 2,5 tys. zł.

Tradycja warzenia piwa w Żywcu sięga końca XV w. W 1856 r. Habsburgowie wybudowali tam duży browar, który już w pierwszym roku działalności wyprodukował 17 tys. hektolitrów piwa. Piwo żywieckie, zwłaszcza marki porter, za granicą Austro-Węgier popularne było jeszcze przed I wojną światową.

Kolekcjonowanie birofiliów, czyli przedmiotów, dokumentów i ikonografii związanej z browarnictwem oraz piwnym obyczajem ma w Polsce ponad stuletnią tradycję. Pierwszymi birofilami zbierającymi etykiety piwne byli właściciele browarów, którzy na przełomie XIX i XX w. gromadzili zbiory znaków towarowych konkurencyjnych warzelni. Ich działanie wynikało nie tyle z kolekcjonerskiej pasji, co raczej ze zbierania informacji handlowej. Warto było bowiem wiedzieć, jakimi etykietami ozdabia swoje piwo konkurencja i czy przypadkiem nie dochodzi do bezprawnego kopiowania znaków towarowych.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy