piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Samobójczy zamach bombowy w Bawarii

Samobójczy zamach bombowy w Bawarii (akt. 1)

Samobójczy zamach bombowy w Bawarii
Data publikacji: 2016-07-25 08:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 518 145661

Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann powiedział w poniedziałek, że zamach bombowy w Ansbach był prawdopodobnie czynem islamskiego zamachowca samobójcy. 27-letni uchodźca z Syrii zdetonował ładunek wybuchowy ukryty w plecaku raniąc 12 osób; zamachowiec zginął.

- Osobiście uważam za niestety prawdopodobne, że w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym islamistycznym zamachem samobójczym - powiedział Herrmann agencji dpa. Dodał, że nie można wykluczyć, iż zamachowiec miał kontakty z Państwem Islamskim. Zastrzegł, że na razie nie ma na to żadnych dowodów.

- Miał plecak z ładunkiem wybuchowym, w którym znajdowało się też wiele ostrych części metalowych, które mogły zranić wielu ludzi znajdujących się w pobliżu, dlatego musimy wyjść z założenia, że nie było to zwykłe samobójstwo, lecz że (sprawca) chciał zabić możliwie jak najwięcej osób - powiedział Herrmann dodając, jest to "typowe dla zamachu samobójczego".

W zamachu w Ansbach w Bawarii 12 osób odniosło rany, a sam zamachowiec zginął na miejscu. Syryjczyk przyjechał do Niemiec dwa lata temu. Przed rokiem jego wniosek o azyl został odrzucony, jednak imigrant nie został odesłany do kraju, lecz otrzymał status osoby tolerowanej. Mężczyzna dwukrotnie podejmował próby samobójcze i był leczony w klinice psychiatrycznej.

Sprawca, który przyniósł ładunek wybuchowy na miejsce przestępstwa w plecaku, zdetonował go, gdy odmówiono mu wejścia na festiwal muzyczny odbywający się w Ansbach. Ranni w eksplozji to klienci pobliskiej restauracji. Stan trzech osób jest ciężki.

Do eksplozji doszło zaledwie w kilka godzin po zabójstwie Polki w Reutlingen w Badenii-Wirtembergii. Kobieta została zabita w niedzielę maczetą przez 21-letniego uchodźcę z Syrii; został on zatrzymany przez policję.

W piątek w stolicy Bawarii Monachium doszło do strzelaniny, w której 18-letni Niemiec irańskiego pochodzenia zastrzelił dziewięć osób; szaleniec popełnił następnie samobójstwo. (PAP)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

kalafior
Zresztą te wszystkie zamachy są jakieś dziwne. Od samego początku. Zamachowcy działają w krajach teoretycznie najbardziej im sprzyjających. Gdyby chcieli rzeczywiście podbijać Europę to działaliby bardziej jak V kolumna. Po cichu bez rozgłosu po prostu tak jak w Anglii pakistańczycy przejmować po cichu lokalne urzędy. Bo gdyby chcieli na prawdę zrobić masowy atak (np. zatrucie wody w jakimś wielkim mieście, wysadzenie jakichś zakładów chemicznych o wielkim skażeniu) to by to zrobili. To wygląda mi trochę na jakąś zorganizowaną akcję. Ale przez kogo i w jakim celu? Ci zamachowcy przecież działają tak na prawdę na szkodę ISIS.
2016-07-25 16:13:18
kalafior
Jak to możliwe, że osoba która podejmuje dwa nieudane zamachy bombowe posiada status osoby tolerowanej i to bez szans na azyl? Tego nie mogę rozgryźć! Nie wiem na co czeka nasz MSZ? Powinien jak najszybciej wciągnąć Niemcy i Francję na czarną listę niebezpiecznych państw ( obok Afganistanu, Iraku, Syrii itd.) i odradzać naszym obywatelom podróze do tych krajów. Tam giną nasi obywatele.
2016-07-25 14:58:42
kaafior
pewno jakby nie zginął to zamknęliby go na rok w psychiatryku i potem wypuścili znów "do ludzi" w imię nowych bardziej humanitarnych metod leczenia.
2016-07-25 14:31:56
Brrrr
Uhm, dwukrotnie podejmował próby. Pewnie za pierwszym razem zaciął się zapalnik, a za drugim odłączył kabel w pasie.
2016-07-25 13:11:22
replay
"Mężczyzna dwukrotnie podejmował próby samobójcze i był leczony w klinice psychiatrycznej." - Wychodzi na to że Niemcy to jeden wielki Psychiatryk - wszyscy mają zaburzenia psychiczne i się leczą psychiatrycznie !
2016-07-25 10:50:52
max
Niemcy każdego coraz bardziej są ubogacani przez islamistów ! "Brawo" Merkel !! Brawo jej kapciowy herr Thusk !!
2016-07-25 09:55:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy