sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Barokowy anioł, a teraz ołtarze. Policjant odnalazł zaginione skarby

Barokowy anioł, a teraz ołtarze. Policjant odnalazł zaginione skarby [FILM]

Barokowy anioł, a teraz ołtarze. Policjant odnalazł zaginione skarby
Data publikacji: 2019-07-26 11:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-01 10:05
Wywietleń: 2041 405087

Za sprawą szczecińskiego policjanta odnaleziono kolejne zabytki z terenu gminy Myślibórz, które zaginęły podczas II wojny światowej i zostały wpisane na listę strat wojennych. Wśród nich jest XV-wieczny tryptyk z kościoła w Będargowie, który policjant wypatrzył na ekspozycji w... muzeum w Szczecinie. 

Przypomnijmy, że 16 lipca 2019 r. odnaleziono barokowego anioła chrzcielnego, przez lata uznawanego za zaginionego. Na ślad XVIII-wiecznej rzeźby z przedwojennego Heimat Museum w Myśliborzu trafił kom. dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Podczas wizyty w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego rozpoznał, że to ten sam poszukiwany anioł. Cenny zabytek pozostanie w myśliborskim muzeum, zwrócono się już także do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrejestrowanie go z bazy strat wojennych.  

Idąc tym śladem policjant rozpoczął poszukiwania kolejnych zabytków z dawnego Heimat Museum, które uznano za straty wojenne. Dzięki dokumentacji i fotografii przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się ustalić, że jeden z tryptyków został po wojnie wywieziony do Wielkopolski, a następnie przewieziony do muzeum w Szczecinie. 24 lipca kom. M. Łuczak odwiedził Muzeum Historii w Szczecinie i rozpoznał znajdujący się tam tryptyk św. Jakuba z ok. 1515 roku, jako figurujący w wykazie strat wojennych z kościoła w Będargowie (niem. Gross Mandelkow).

– Ustalono, że ołtarz trafił do zbiorów muzeum w 1960 roku, w dokumentacji muzealnej brak jest jakichkolwiek potwierdzonych informacji, co działo się z zabytkiem w latach 1945-1960 – poinformował koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie.

Następnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie kustoszowi Działu Sztuki Dawnej okazano przedwojenne fotografie dwóch pozostałych zaginionych ołtarzy. Tak rozpoznano zaginione skrzydła tryptyku w Dalszem (niem. Woltersdorf) z początku XVI w., który w dokumentacji strat wojennych opisany był jako ołtarz z Mirowa, gm. Moryń.

– Dokładne porównanie szczegółów wraz z pracownikami muzeum nie pozostawiły wątpliwości, że jest to ten sam obiekt – dodaje kom. M. Łuczak.

Rozpoznano również trzeci z poszukiwanych tryptyków. Do muzeum w Szczecinie trafił on przed 1960 r., wcześniej znajdował się na Uniwersytecie w Toruniu, gdzie przeprowadzono konserwację zachowawczą zabytku. Jest to poszukiwany tryptyk z Dyszna (niem. Ringenwalde), autorstwa Davida Preussa z 1599 r. Wykonany z drewna lipowego, przedstawiał scenę Ukrzyżowania z figurami Chrystusa, św. Marii Magdaleny, Marii, św. Jana Ewangelisty oraz świętych Piotra i Pawła. Ołtarz obecnie jest rozłożony na części, a figury zostały zdemontowane. Znajduje się w magazynie muzeum.

Okazało się, że w magazynie jest także XV-wieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć oraz XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowie, również ujęte w wykazie strat wojennych. Zabytki pozostaną w Muzeum Narodowym w Szczecinie. KWP w Szczecinie zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrejestrowanie ich z bazy strat wojennych z Heimat Museum w Myśliborzu.

Na liście strat wojennych tylko z dawnego muzeum w Myśliborzu wciąż pozostają: średniowieczna łódź dłubanka, dwa dzwony z kościoła św. Mateusza w Myśliborzu, dzwon z XVII w., XVIII-wieczne skrzynie podróżne oraz witraże klasztorne z 1928 roku.

(reg)

Fot. policja

Na zdjęciu: Dzięki staraniom policjanta, dra Marka Łuczaka, wyjaśnione zostały losy kolejnych pięciu zaginionych zabytków Pomorza Zachodniego i Nowej Marchii.

Barokowy anioł, a teraz ołtarze. Policjant odnalazł zaginione skarby Barokowy anioł, a teraz ołtarze. Policjant odnalazł zaginione skarby Barokowy anioł, a teraz ołtarze. Policjant odnalazł zaginione skarby Barokowy anioł, a teraz ołtarze. Policjant odnalazł zaginione skarby Barokowy anioł, a teraz ołtarze. Policjant odnalazł zaginione skarby

Komentarze

xxx
Człowiek, który ciąga po sądach byłą kochankę, by wydoić pieniądze. Do tego znalazł fałszywych świadków Liwie C i Agatę R.
2019-08-01 08:00:47
Poldek
Niestety są to tylko, Rzeźby z lipy i inne drewniane przedmiity, a gdzie zrabowane przez armie czerwoną złote kielichy, monstrancje itp drogie kościelne rekwizyty? Do Moskwy na kreml do Petersburga i do oligarchów z katalogiem Panie Łuczak niech pan jedzie i gdyby tam Pan coś odnalazł a jeszcze np odzyskał! o to by był sukces realny odzysk a nie jakaś tam przeprowadzona inwentaryzacja piwnic muzeów i starych zachodniopomorskich parafii.:)
2019-07-26 18:47:18
Kolo
Ruskie kacapy to co sie świeciło to wyrywali plądrowali, kradli a zostawili to co z drewna:) Anioł z drewna lub rzeźba z lipy- kacapy takie pseudoskarby ewentualnie jak im sie chciało to palili. Dlatego leżało nie spisane w księgach w pajęczynach gdzieś po magazynach i strychach wymieszane przez ostanie 70 lat, jednym słowem burdel w tym muzealnictwie!
2019-07-26 18:39:41
Anna
Pozostaje pytanie, jacy specjaliści pracują w muzeum, że nie wiedzieli co mają w zbiorach ?
2019-07-26 18:05:05
SromotnikBezwstydny
JEDEN wziął się do pracy i efekty widać.... Gdybyż innym chciało się chcieć....
2019-07-26 15:25:59
mariner
Panie Marku. Wielki szacunek. Czytam Pana książki.
2019-07-26 13:09:24
stutzpunkt der u-boote Stetin
Brawa dla policji.Teraz pora przetrzepać niemieckie muzea i zbiory.
2019-07-26 12:55:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie