niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Był na liście strat wojennych. Barokowy anioł odnaleziony

Był na liście strat wojennych. Barokowy anioł odnaleziony [FILM]

Był na liście strat wojennych. Barokowy anioł odnaleziony
Data publikacji: 2019-07-19 11:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-26 12:20
Wywietleń: 1574 403509

Odnalazł się barokowy anioł chrzcielny zaginiony podczas II wojny światowej i wpisany na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. XVIII-wieczna rzeźba znajdowała się w... muzeum w Myśliborzu. 

Na ślad zaginionej rzeźby trafił dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Pojechał do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w ramach programu rejestracji zabytków sakralnych w powiecie myśliborskim. Część zabytków, które miały znajdować się w kościołach, w dokumentacji konserwatorskiej posiadało adnotacje, że przeniesiono je do tego muzeum.

Podczas weryfikacji policjanta zaciekawił barokowy anioł chrzcielny znajdujący się na ekspozycji. Rozpoznał w nim zaginionego podczas wojny anioła z przedwojennego Heimat Museum w Myśliborzu, figurującego na liście strat wojennych Polski. Wraz z pracownikami muzeum ustalono losy rzeźby.

– Anioł z początku XVIII w. został przeniesiony do Heimat Museum, mieszczącego się niegdyś w obecnej bibliotece w Myśliborzu po jego powstaniu w 1928 roku. Muzeum nie zostało uszkodzone podczas wojny, po 1945 roku sala stała się częścią szkoły a zabytki z muzeum przenoszono do różnych pomieszczeń szkolnych, część z nich trafiła do pracowników szkoły, a część zaginęła. Zaginione obiekty zostały wówczas wpisane na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podkreśla kom. dr Marek Łuczak.

W 1964 roku pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków zinwentaryzowali anioła na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu, pozbawiony był już wówczas skrzydeł i misy. W inwentarzu muzeum znaleziono informację, że 7 grudnia 1973 roku muzeum przejęło zabytek, jednak bez wskazania jego pochodzenia. Obiekt rozpoznano jako anioła chrzcielnego z dawnego muzeum, jednak nie skojarzono, że może on być poszukiwany.

Anioł pozostanie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego.

– Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrejestrowanie zabytku z bazy strat wojennych – dodaje kom. Marek Łuczak.

Na liście strat wojennych tylko z dawnego muzeum w Myśliborzu wciąż pozostają trzy tryptyki ołtarzowe z kościołów w Mirowie, Będargowie i Dyszna, XVIII-skrzynie podróżne, XV-wieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć, XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowach, średniowieczna łódź dłubanka, dwa dzwony z kościoła św. Mateusza w Myśliborzu, dzwon z XVII w. oraz witraże z 1928 roku.

(reg)

Fot. i film: policja

Na zdjęciu: Na ślad zaginionej rzeźby trafił dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

 

 

 

Był na liście strat wojennych. Barokowy anioł odnaleziony Był na liście strat wojennych. Barokowy anioł odnaleziony

Komentarze

SromotnikBezwstydny
Zaginiony "anioł"???? "Muzeum nie zostało uszkodzone podczas wojny, po 1945 roku sala stała się częścią szkoły a zabytki z muzeum przenoszono do różnych pomieszczeń szkolnych, część z nich trafiła do pracowników szkoły, a część zaginęła." Buuuuhahahhahahaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zagubili go bezmyślne pi.er.dzistołki!!!!
2019-07-20 09:04:41
Stutzpunkt der u BOOTE STETTIN
A kiedy niemcy oddadzą 40000 wagonów kosztowności skradzionych z Warszawy? Albo zalegające w berlińskich muzeach polskie obrazy skradzione podczas wojny?A może przypomnicie coś o złotych zębach wyrywanych na żywca,które czekają przetopione w szwajcarskich i niemieckich bankach.
2019-07-19 20:42:15
Kazio
No ... po prostu niebywały sukces. Odnaleziono zabytek pono stracony, a w rzeczywistości w bajzlu PRL ... zapodziany. Wspaniały sukces prawie na miarę odkrycia bursztynowej komnaty. Temat na miarę sezonu ogórkowego. Brawo.
2019-07-19 19:44:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie