Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Był na liście strat wojennych. Barokowy anioł odnaleziony [FILM]

Data publikacji: 19 lipca 2019 r. 11:48
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2019 r. 12:20
Był na liście strat wojennych. Barokowy anioł odnaleziony
 

Odnalazł się barokowy anioł chrzcielny zaginiony podczas II wojny światowej i wpisany na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. XVIII-wieczna rzeźba znajdowała się w... muzeum w Myśliborzu. 

Na ślad zaginionej rzeźby trafił dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Pojechał do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w ramach programu rejestracji zabytków sakralnych w powiecie myśliborskim. Część zabytków, które miały znajdować się w kościołach, w dokumentacji konserwatorskiej posiadało adnotacje, że przeniesiono je do tego muzeum.

Podczas weryfikacji policjanta zaciekawił barokowy anioł chrzcielny znajdujący się na ekspozycji. Rozpoznał w nim zaginionego podczas wojny anioła z przedwojennego Heimat Museum w Myśliborzu, figurującego na liście strat wojennych Polski. Wraz z pracownikami muzeum ustalono losy rzeźby.

– Anioł z początku XVIII w. został przeniesiony do Heimat Museum, mieszczącego się niegdyś w obecnej bibliotece w Myśliborzu po jego powstaniu w 1928 roku. Muzeum nie zostało uszkodzone podczas wojny, po 1945 roku sala stała się częścią szkoły a zabytki z muzeum przenoszono do różnych pomieszczeń szkolnych, część z nich trafiła do pracowników szkoły, a część zaginęła. Zaginione obiekty zostały wówczas wpisane na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podkreśla kom. dr Marek Łuczak.

W 1964 roku pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków zinwentaryzowali anioła na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu, pozbawiony był już wówczas skrzydeł i misy. W inwentarzu muzeum znaleziono informację, że 7 grudnia 1973 roku muzeum przejęło zabytek, jednak bez wskazania jego pochodzenia. Obiekt rozpoznano jako anioła chrzcielnego z dawnego muzeum, jednak nie skojarzono, że może on być poszukiwany.

Anioł pozostanie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego.

– Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrejestrowanie zabytku z bazy strat wojennych – dodaje kom. Marek Łuczak.

Na liście strat wojennych tylko z dawnego muzeum w Myśliborzu wciąż pozostają trzy tryptyki ołtarzowe z kościołów w Mirowie, Będargowie i Dyszna, XVIII-skrzynie podróżne, XV-wieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć, XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowach, średniowieczna łódź dłubanka, dwa dzwony z kościoła św. Mateusza w Myśliborzu, dzwon z XVII w. oraz witraże z 1928 roku.

(reg)

Fot. i film: policja

Na zdjęciu: Na ślad zaginionej rzeźby trafił dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2019-07-20 09:04:41
Zaginiony "anioł"???? "Muzeum nie zostało uszkodzone podczas wojny, po 1945 roku sala stała się częścią szkoły a zabytki z muzeum przenoszono do różnych pomieszczeń szkolnych, część z nich trafiła do pracowników szkoły, a część zaginęła." Buuuuhahahhahahaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zagubili go bezmyślne pi.er.dzistołki!!!!
Stutzpunkt der u BOOTE STETTIN
2019-07-19 20:42:15
A kiedy niemcy oddadzą 40000 wagonów kosztowności skradzionych z Warszawy? Albo zalegające w berlińskich muzeach polskie obrazy skradzione podczas wojny?A może przypomnicie coś o złotych zębach wyrywanych na żywca,które czekają przetopione w szwajcarskich i niemieckich bankach.
Kazio
2019-07-19 19:44:45
No ... po prostu niebywały sukces. Odnaleziono zabytek pono stracony, a w rzeczywistości w bajzlu PRL ... zapodziany. Wspaniały sukces prawie na miarę odkrycia bursztynowej komnaty. Temat na miarę sezonu ogórkowego. Brawo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA