Sobota, 23 września 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Banki wyciągają ręce. Gmina nie ma czym płacić

Data publikacji: 04 października 2016 r. 16:24
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:16
Banki wyciągają ręce. Gmina nie ma czym płacić
 

Gmina Maszewo straciła ok. 1,3 mln zł unijnej dotacji na remont zabytkowego ratusza. Nie ma czym spłacać kredytów, więc Rada Miejska musiała się zgodzić na ustanowienie hipoteki na gminnym majątku, zabezpieczającej bankowe należności.

Na sesji w dniu 28 września radni przyjęli projekt uchwały nt. ustanowienia hipoteki na rzecz Banku Spółdzielczego w Goleniowie. Gminne nieruchomości mają zabezpieczać spłatę 641 tysięcy złotych kredytu zaciągniętego przez gminę. Kredyt miał być spłacony pieniędzmi z ostatniej transzy unijnej dotacji przyznanej na remont ratusza. Wypłatę ostatniej raty wstrzymano, a Urząd Marszałkowski zażądał spłaty dodatkowych kilkuset tysięcy złotych. Łącznie zakwestionowano sposób wydania prawie 1,3 mln; zdaniem urzędników doszło do naruszenia procedur przetargowych.

Należności wobec Banku Spółdzielczego w Goleniowie to drobiazg w zestawieniu z kolejnym problemem, jakim jest spłata kredytu zaciągniętego w Banku Spółdzielczym w Koszalinie. W tym wypadku chodzi o 2,983 mln zł. Ustanowienie hipoteki na kolejnych składnikach gminnego majątku zaplanowane było na wrześniową sesję, ten punkt jednak zdjęto w ostatniej chwili. Ma się jednak znaleźć w programie sesji październikowej. 

Remont maszewskiego ratusza, zakończony utratą ponad połowy unijnego dofinansowania, od początku nie był popisem ze strony pracowników gminy. Firma, której zlecono prace (szczeciński TEST należący do Ryszarda O.) okazała się partaczem, który rozgrzebał remont, prowadził go z rażącym naruszeniem prawa i próbował wyłudzić nienależne wynagrodzenie. Firmę wyrzucono z placu budowy, podobnie zresztą jak i inspektora nadzoru, który najprawdopodobniej wszedł w porozumienie z wykonawcą i działał na szkodę gminy. Nadzorem nad pracami w ratuszu zajęli się w końcu specjaliści, ale remont ostatecznie trwał o pół roku dłużej, niż zakładano.

Tekst i fot. (cm)

Na zdjęciu: Ratusz ładny, ale dużo droższy, niż zakładano...

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mieszkaniec
2016-10-26 20:33:54
Piekny ratusz jest a w nim kto? Urzednicy ci sami ktorzy narobili problemow gminie.Beda sobie pracowac w pieknych salonach a za te stracone pieniadze na kredyty moglyby byc zwylke ,komfortowe mieszkania dla zwyklych ludz ktorz69000 naprawde ich potrzebuja .
Jaskier
2016-10-10 20:24:43
O, to moze wystarczylby AUDYT.
Ktoś
2016-10-10 20:21:55
Całą tą sytuację można sparafrazować słynnym powiedzeniem Pana Bartłomieja Sienkiewicza "...j, ...a i kamieni kupa".
O
2016-10-10 17:37:22
pewnie Ci fachowcy będą mogli od razu na tych ekspertyzach zrobić doktoraty. Trzeba było od poczatku pilnować inwestycji bo te dotowane wymagają szczególnej dbałości a nie teraz pisać, udowadniać i nie wiadomo co jeszcze.
Jaskier
2016-10-10 17:02:18
Zbyt szybko wyrokuja Panstwo przeciwko Urzedowi Gminy. Mniemam, ze Panstwa ocena wynika z braku znajomosci akt sprawy. Zadanie inwestycyjne remont Ratusza podlegac bedzie ocenie Sadow, w tym bieglych ekspertow sadowych z zakresu budownictwa oraz zamowien publicznych.
Jaskier
2016-10-10 14:33:44
Zbyt szybko feruja Panstwo wyroki wobec Urzedu Gminy. Eksperci budowlani i eksperci ds zamowien publicznych na zadaniu inwestycyjnym remont Ratusza beda pisac w sadach powazne ekspertyzy oceniajac przede wszystkim dzialania wykonawcow robot budowlanych i "zawodowcow", ktorzy swiadczyli uslugi na rzecz Gminy Maszewo.
mada
2016-10-10 07:57:16
Dlaczego po stracie dofinansowania na halę nie wyciągnięto wniosków i nie rozliczono pracowników za złe podpisane umowy niekorzystne dla Gminy tylko dalej traciliśmy dofinansowania. To są kompetencje Burmistrz i za to jest rozliczana. Można się też zastanowić dlaczego inspektorzy nadzoru czy kierownicy których wybrał urząd i nie sprawdził ich kompetencji, a miejscowi rezygnowali z ich pełnienia bo od początku remontu były problemy ze strony wykonawcy, a urzędnicy na to nie reagowali wraz z Panią Burmistrz, która o wszystkim była informowana. Działania o rozwiązaniu umowy były spóźnione o kilka miesięcy a potem kolejne błędy dzielenia zamówień publicznych, a efekt to wiemy jaki jest.
Tak
2016-10-09 20:21:54
Niech służy jak najdłużej i nikt nie ma co do tego wątpliwości. Urząd wcześniej był w opłakanym stanie. Teraz wizualnie wygląda ładnie. Tylko dlaczego mając możliwość otrzymania dofinansowania jak zwykle je tracimy. Gmina już więcej takiego marnotrawstwa nie udźwignie. Stąd te hipoteki na rzecz banków. Dlaczego nie ma żadnej odpowiedzialności za swoją nieudolność i niekompetencję. Nie no ktoś powie, że jest. Wybory, ale wtedy jakoś się dowiezie.
Jaskier
2016-10-09 10:12:12
Gmine Maszewo, jako Inwestora na zadaniu remont Ratusza zawiodlo i opuscilo wielu zawodowych profesjonalistow pochodzacych glownie nie z Maszewa. Mimo przeciwnosci budowa zostala dokonczona i przepiekny zabytkowy Ratusz sluzy Mieszkancom.
Ktoś
2016-10-09 00:13:18
I tu się z tobą Jaskier zgadzam. W Maszewie brakuje profesjonalizmu.
Jaskier
2016-10-08 17:10:47
Same liczby to duze uproszczenie. Proces inwestycyjny jest zlozony i obarczony dyzym ryzykiem. Na jego wynik koncowy ma wplyw wiele osob. Od profesjonalizmu i rzetelnosci wszystkich uczestnikow procesu inwestycyjnego ,na kazdym etapie jego realizacji, zalezy wynik koncowy.
Ktoś
2016-10-08 13:57:00
Szkoda, że te decyzje są tak podejmowane, że leci tych dotacji tak dużo: hala- 1,5 mln zł, świetlica Radzanek- kilkaset tysięcy zł, baszta- kilka tysięcy zł, ratusz- 1,3 mln zł (oby nie poleciało). Wszędzie były trudne i odważne decyzje Pani Burmistrz?
Jaskier
2016-10-08 12:41:47
W trudnych sprawach nie ma latwych rozwiazan. Emocjonalne wypowiedzi wypaczaja obraz sprawy. Za prowadzenie remontu ratusza odpowiedzialnosc zawodowa ponosza kierownicy budowy i inspektorzy nadzoru. Osoby te dzialaja w ramach umow starannego dzialania. Urzednicy nie maja uprawnien budowlanych. Burmistrz w toku budowy podjela krytycznie wazna i odwazna decyzje zmiany osob odpowiedzialnych za bezpieczenstwo inwestycji jak rowniez rozliczenia procesu inwestycyjnego z udzialem wlasciwych instytucji.
Mada
2016-10-07 13:13:48
Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dlatego każdy może interpretować tą sytuacje na swoja korzyść i obwiniać innych za swoje decyzję. Prawdą jest, że każdy może stracić dotację tylko ta jest stratą przez niekompetencje urzędników, a za nich odpowiada przełożony. Radnych i Burmistrz wybierają ludzie i od nich oczekują pilnowania interesów Gminy, a urzędników Burmistrz. Polemika może być długa a fakty są jednoznaczne i z nimi trudno dyskutować chyba, że ktoś lubi teorie spiskowe dla wybielenia siebie.
ola
2016-10-07 09:22:08
jaskier , wreszcie ktos madrze napisał ...
Jaskier
2016-10-06 23:12:10
Gmina Maszewo nie jest jedynym Beneficjentem pozbawianym dotacji unijnej. Ilu Beneficjentów Programu RPOWZ i na jaką łączną kwotę straciło dotychczas dofinansowanie ze środków unijnych? Gdzie zostały przekierowane te pieniądze? Jaka jest lista "wtórnych" Beneficjentów? Nie ulega wątpliwości, że sa to trudne sytuacje dla Beneficjentów pozbawianych dotacji, wykorzystwane bez skrupułów przez opozycyjnych Radnych.
nauczyciel
2016-10-05 22:08:52
Droga Ido. Masz rację. Hipoteka to nie wyrok. W tym przypadku to utrata zaufania do budżetu i zabezpieczenie własnych wypłaconych pieniędzy w ramach kredytu, który nie jest spłacany i chyba nie jedyny. A tak z wiedzy o społeczeństwie w gminie też jest władza uchwałodawcza i wykonawcza i to ta druga odpowiada za to zadłużenie. Niektórzy nazywają to bagnem.
mada
2016-10-05 20:32:50
Radni niektórzy drugą kadencje, inni jeszcze dłużej, a Pani Burmistrz 26 lat i to fakty a te zadłużenia 2,983 miliona które nie spłaca gmina to też wina radnych. Jak ktoś broni Burmistrz to niech odpowie dlaczego kolejna dotacja przepada i może trzeba będzie oddać kolejne 1,3 miliona do Urzędu Marszałkowskiego. Zaległości w ZUS które rozłożono na raty około 800 tyś zł, a może są inne niespodzianki w zaległościach
ida
2016-10-05 15:54:59
hipoteka to jeszcze nie wyrok !!! żeby coś opisać trzeba zapoznać sie z prawda a nie opierać sie na opini niektórych radnych co nic nie robia dla gminy tylko podjudzaja i sieja zamet , po trupach a do władzy !!!! wstyd !!! co niektórzy już drugą kadencje są i dalej to samo .szkoda gadać !!!!
mada
2016-10-05 14:28:35
Czy Pan redaktor jest na etacie bo bzdury pisze i myli pojęcia. Oskarża na lewo i prawo a winną całego zamieszania broni zaciekle. Poza tym to był inżynier kontraktu , a nie inspektor nadzoru dla wyjaśnienia. Jak wyjdzie nieudolność Pani Burmistrz to czy redaktorek to napisze i przeprosi za swoją nierzetelność dziennikarską
Radni
2016-10-05 12:34:04
Część radnych podjęła tą uchwałę i wiadomo, która część. Na www.maszewo.com można bowiem przeczytać, którzy radni głosowali za przekazaniem działek pod hipotekę.
Każdy
2016-10-05 08:53:07
kto buduje albo remontuje dom nadzoruje pracę wykonawców. W przypadku tego remontu całe Maszewo śmiało się z przebiegu prac, tylko oczywiście Pani Burmistrz nic nie widziała. Nawet dowcipy na ten temat krążyły. A Pan Redaktor jak od kilku artykułów czepił się Pana O. tak ciągle robi kopiuj- wklej. Ten remont ostatecznie obnażył jakość rządów tej Pani. Teraz, no cóż banki zabierają nam działki pod niespłacane kredyty. Jedynym ratunkiem dla tej Gminy jest wprowadzenie Komisarza.
prawda
2016-10-04 23:59:35
To z niedopilnowania przez urzędników niech oni poniosą konsekwencje zaczynajac od P. Burmistrz kolejna wpadka pójdzie na emeryturę a miasto za oraja ale przecież jej to nie będzie interesować , niech och wszystkich rozlicza a nie głupotami sie zajmują.!!! Ta gmina to kpina.
kimi
2016-10-04 21:10:04
Po przeczytaniu artykułu odnoszę wrażenie, że Pan redaktor równie dobrze swój artykuł mógłby zamieścić w propagandowym "Biuletynie Maszewskim" Zastanawia mnie na jakiej podstawie jedynych nazywa Pan "partaczami" a innych "specjalistami". Aby dziennikarska robota była rzetelna, należałoby zapytać czy prawdą jest, że Urząd Gminy w Maszewie otrzymał nakaz zapłaty na rzecz wyrzuconych z budowy - wspomnianego Ryszarda O. i będącego rzekomo z nim w porozumieniu inspektora budowy. Liczę na dziennikarską dociekliwość i uzupełnienie artykułu.
miki
2016-10-04 16:44:11
Te pieniądze trzeba ściągnąć z winnych tej sytuacji urzędników. Inaczej nic sie nie zmieni na lepsze....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA