Wtorek 29 listopada 2022r. 
REKLAMA

Bank Mleka Kobiecego szpitala na Pomorzanach działa już rok

Data publikacji: 2019-05-23 21:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Bank Mleka Kobiecego szpitala na Pomorzanach działa już rok
 

Rok temu 24 maja został otwarty Bank Mleka Kobiecego w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie. Była to wtedy pierwsza taka placówka w północno-zachodniej Polsce i 10. w kraju. Pomogła już 153 dzieciom. 

Starania, by stworzyć taką placówkę w Szczecinie, Klinika Patologii Noworodka SPSK- 2 rozpoczęła trzy lata temu. Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przekazał na ten cel pomieszczenia w jednym z budynków na terenie szpitala. W inicjatywę zaangażowali się Rotarianie z klubów w Polsce i Niemczech oraz Urząd Miasta Szczecina przekazując odpowiednio po ok. 280 i 150 tys. zł. Środki na zakup sprzętu i uruchomienie banku mleka zbierane były także podczas organizowanego przez Rotary Szczecin Center Club koncertu charytatywnego Mietka Szcześniaka w 2017 r.

Pierwsze mamy – potencjalne dawczynie kobiecego mleka zgłaszały się do Banku jeszcze przed jego otwarciem. Kiedy więc ruszył, można była od razu rozpocząć spotkania z nimi, by przeprowadzić niezbędne ankiety i badania krwi oraz próbek ich mleka. I tak na początku czerwca ub.r. do Banku trafił pierwszy transport mleka (w specjalnym transporterze-zamrażarce). W sumie były to ponad 2 litry mleka od dwóch honorowych dawczyń.

Po niespełna tygodniu mleko pozyskane od pierwszych dawczyń zostało podane wcześniakowi, który przyszedł na świat w SPSK-2 w 34. tygodniu ciąży. Początkowo w małych ilościach – dawkowane po 3 mililitrów. I tak się zaczęła „Droga Mleczna” w BMK Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

W pierwszym roku działania BMK SPSK-2 honorowymi dawczyniami mleka zostało 15 kobiet, które łącznie oddały ponad 150 l swojego pokarmu i pomogły tym samym 153 wcześniakom i innym noworodkom urodzonym w tym szpitalu.

Bank mleka kobiecego to szansa na karmienie naturalnym pokarmem dzieci (głównie wcześniaków), które z różnych przyczyn – losowych lub medycznych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Mleko pozyskuje się od kobiet, które same są w okresie laktacji, karmią swoje dziecko i chcą się podzielić nadmiarem swojego pokarmu. Po przejściu odpowiednich badań i zakwalifikowaniu się jako dawczynie mleka, otrzymują specjalne laktatory i komplet informacji nt. ściągania i przechowywania pokarmu.

Zgodnie z procedurą wszystkie porcje mleka od jednej mamy są mieszane w sterylnej kolbie, a następnie poddawane pasteryzacji w temperaturze 62,5°C. Jednocześnie mleko z trzech pobranych próbek jest badane w analizatorze – określane są wartości m.in. tłuszczu, białka i węglowodanów. Gotowe mleko jest przechowywane w -20°C i po rozmrożeniu jest podawane wcześniakom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem swoich mam.

Honorową dawczynią mleka kobiecego może zostać kobieta, która jest w okresie laktacji, sama karmi swoje dziecko i chce się podzielić nadmiarem pokarmu. Zgłaszać należy się do Banku Mleka Kobiecego w SPSK-2 (tel. 91 466 14 46, bankmleka@spsk2-szczecin.pl). Dawstwo mleka jest honorowe i anonimowe. Więcej informacji na www.bankmleka.spsk2-szczecin.pl.

(g)

Fot. BMK

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czy takie przetworzenie mleka
2019-05-24 21:48:04
pozwala na usuniecie z mleka "polskiego antysemityzmu"? Czy są dostępne jakieś wyniki badań naukowych?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA