Niedziela 01 sierpnia 2021r. 
REKLAMA

Mamy bank mleka!

Data publikacji: 2018-05-25 08:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:11
Mamy bank mleka!
 

Bank Mleka Kobiecego działa już w Szczecinie. Korzystać z niego będą maluszki z całego regionu. Długo się tworzył, ale w końcu jest. Teraz jego funkcjonowanie zależy od kobiet – mam, które karmią swoje dzieci i są gotowe podzielić się swoim mlekiem z tymi maluszkami, które z różnych powodów nie mogą być przystawiane do piersi swoich mam.

Ten wyjątkowy bank powstał na terenie SPSK-2 (szpital na szczecińskich Pomorzanach).

– Otwieramy szczególną jednostkę: bank – mówił Marcin Sygut, dyrektor szpitala. – I mimo że nie będzie on obracał pieniędzmi, to będzie najcenniejszy. Będzie służył tym najmniejszym, najbardziej potrzebującym pomocy: wcześniakom i innym noworodkom, które nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy.

O tym, że kobiece mleko jest najlepszym pokarmem dla najmniejszych dzieci, od dawna przekonani są specjaliści, którzy na co dzień opiekują się noworodkami, zwłaszcza tymi przedwcześnie urodzonymi. Nic dziwnego, że ci ze szczecińskiej kliniki tak mocno zabiegali o Bank Mleka Kobiecego.

– Moja przygoda z takimi bankami zaczęła się w 2008 roku, kiedy na Uniwersytecie Charite w Berlinie usłyszałam, że przebywające tam wcześniaki nie mają problemów z tolerowaniem jedzenia, chorują rzadko, sporadycznie wymagają antybiotyków – mówiła podczas uroczystego otwarcia dr hab. n. med. Beata Łoniewska, kierująca Kliniką Patologii Noworodka szpitala na szczecińskich Pomorzanach. – Pomyślałam wtedy, że jednak można zrobić coś więcej, niż my robimy. Według szefa tamtejszej kliniki, niewątpliwą zasługą dla tego stanu rzeczy było to, że wszystkie wcześniaki obligatoryjnie karmiono tam jeżeli nie mlekiem własnej mamy, to mlekiem z banku, który funkcjonował przy tej klinice. Pomyślałam, że skoro oni mogą, to możemy też my.

Z pomocą przyszedł Rotary Club Szczecin Center. Później się okaże, że nie sam. Ze swoimi przyjaciółmi zgromadził na ten cel aż 280 tys. zł.

– Nie byłoby to możliwe bez międzynarodowej współpracy pomiędzy klubami Rotary oraz bez dofinansowania z Rotary Foundation – przyznawała Beata Piątak, prezes Rotary Club Szczecin Center. – W projekt zaangażowały się trzy dystrykty i aż 17 klubów, w tym 6 z Polski, 8 z Niemiec oraz po jednym ze Słowenii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Bank Mleka Kobiecego to będzie miejsce szczególne, w którym matki karmiące będą mogły bezinteresownie pomóc innym mamom oraz ich dzieciom. Będzie on pomagał w walce o zdrowie kobiet oraz kolejnych pokoleń szczecinian i mieszkańców całego województwa zachodniopomorskiego, a także lubuskiego oraz strefy nadgranicznej.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Alicja
2018-05-25 14:32:29
Pytanie, czy zanim podadzą niemowlakami mleko innej matki, to czy dokładnie je przebadają. Przecież każda kobieta inaczej się odżywia. Jedna je w miarę możliwości zdrowo, inna leci na fast foodach, jeszcze inna pali i popija alkohol. Już nawet nie wspomnę o różnego rodzaju chorobach. Przepraszam, może się na tym nie znam, ale bez dokładnego przebadania takiego mleka oraz tej kobiety od której pochodzi - nie podałabym go mojemu dziecku.
OBSERWATOR(1)
2018-05-25 14:01:39
A fu A fu to jest obrzydliwe!!!
Brawa dla inicjatorow i pomocnych kobiet...
2018-05-25 11:00:24
Piekna i pozyteczna inicjatywa dla najmniejszych maluchow...! I podobnie postapic z meskim "nasieniem"... dla potrzebujacych kobiet !!
b.Pracownik PGR
2018-05-25 09:56:37
Nie potrzeba kogoś do dojenia?
J
2018-05-25 09:49:39
Mnie ciekawi, czy będą karmione też maluchy, których mamy mogą, a nie chcą karmić ich swoimi piersiami - o tym brak słowa...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ