Niedziela 01 sierpnia 2021r. 
REKLAMA

W Szczecinie powstanie Bank Mleka Kobiecego (akt. 1)

Data publikacji: 2017-12-10 08:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:57
W Szczecinie powstanie Bank Mleka Kobiecego
 

Miasto Szczecin sfinansuje zakup niezbędnego sprzętu do nowotworzonego Banku Mleka Kobiecego. Placówka zostanie otwarta w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie.

Zadaniem Banku Mleka Kobiecego będzie umożliwienie karmienia naturalnym pokarmem dzieci, które z przyczyn losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy dr hab. n. med. Beaty Łonewskiej - Kierownika Kliniki Patologii Noworodka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie  oraz prof. dr hab. n. med. Bogusława Machalińskiego Rektora pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Starania, by stworzyć taką placówkę w Szczecinie Klinika Patologii Noworodka SPSK nr 2 PUM w Szczecinie rozpoczęła dwa lata temu. Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przekazał na ten cel pomieszczenie w jednym z budynków znajdujących się na terenie szpitala, w którym działać będzie bank. Natomiast dyrekcja szpitala wygospodaruje środki finansowe na utrzymywanie placówki. Szczeciński bank mleka nie będzie prowadził działalności dochodowej – zarówno donacja, jak i otrzymanie mleka dla dzieci odbywać się będzie bezpłatnie, honorowo.

W inicjatywę zaangażowali się Rotarianie z klubu w Szczecinie, którzy finansują 2/3 kosztów tworzenia tego banku (zakupią sprzęt niezbędny do jego wyposażenia) oraz Urząd Miasta Szczecina. W czwartek (7 grudnia) w Rektoracie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyło się podpisanie umowy o współpracy Miasta Szczecin z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie na rzecz realizacji zadania pn. "Bank Mleka Kobiecego”. Wzięli w nim udział Piotr Krzystek – prezydent Szczecina i prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński - rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zazwyczaj po kilku dniach podawania pokarmu z Banku Mleka Kobiecego, biologiczne matki są w stanie wyprodukować odpowiednią ilość pokarmu dla własnego dziecka, jeśli nie to przez cały krytyczny okres hospitalizacji, do czasu osiągnięcia dojrzałości, wcześniak karmiony jest pokarmem pozyskanym z Banku Mleka Kobiecego.

– Z mleka, które trafi do naszej placówki będą mogły korzystać nie tylko wcześniaki urodzone w naszej klinice, ale także maluszki z całego regionu - mówi dr hab. n. med. Beata Łoniewska. - Nasz szpital jest wyróżniony tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku, promujemy więc karmienie piersią. Niestety nie wszystkie noworodki mają na to szansę. Bank mleka to dla nich możliwość, by korzystały ze wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą naturalny pokarm kobiecy - dodaje lekarka.

Utworzenie Banku Mleka Kobiecego stanowić będzie zapewnienie tego najważniejszego w pierwszym etapie urodzenia pokarmu, wszystkim urodzonym przedwcześnie i chorym noworodkom, a także przyczyni się do propagowania wiedzy w zakresie znaczenia karmienia naturalnego.

Ł.T

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zed
2017-12-10 13:34:08
Ładnie pisiorskie rodzinki doją budżet
Bank Mleka Kobiecego należy do córki Macierewicza
2017-12-10 10:33:22
http://pikio.pl/corka-macierewicza-dostala-pol-miliona-zlotych-od-rzadu-nie-uwierzycie-na-co/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ