Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Badali się u studentów [GALERIA]

Data publikacji: 19 listopada 2016 r. 21:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Badali się u studentów
Fot. Ryszard Pakieser  

Oddział szczeciński Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland zaprosił w sobotę (19 listopada) na kolejną akcję pn. „Zdrowie pod kontrolą”. W Galerii Handlowej Turzyn przy al. Boh. Warszawy można było m.in. zmierzyć poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Przyszli medycy edukowali z zakresu pierwszej pomocy, tłumaczyli jak dbać o zdrowie i kontrolować jego stan. Zainteresowanie było spore.

- W poprzedniej edycji przebadaliśmy około 500 osób - mówiła Marta Wieliczko, studentka medycyny, jedna z organizatorek. - Duże zainteresowanie świadczy o tym, że takie akcje są potrzebne. Odbywają się dziś w niemal wszystkich większych miastach w Polsce. Wiem, że kiedyś koledzy podczas takich badań stwierdzili u jednego z mężczyzn zawał serca, szybko wezwali pogotowie i uratowali mu życie.

- Jeśli stwierdzamy coś niepokojącego u przebadanych osób, to zalecamy im szybką wizytę u lekarza rodzinnego - dodaje Łukasz Duda, także student medycyny i koordynator sobotniej akcji w Szczecinie.

Przy stoiskach studentów można było się zważyć, sprawdzić zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz wyliczyć wskaźnik BMI, zmierzyć ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi. Przyszli lekarze zapraszali także na kompleksowe przeglądy stomatologiczne i szkolenia w zakresie profilaktyki higieny jamy ustnej. Działały też stanowiska umożliwiające pomiary wydolności płuc oraz ilości wydychanego tlenku węgla. Studenci podpowiadali, jak przygotować się do rzucenia palenia i co zrobić, by w tym postanowieniu wytrwać.

- Zawsze korzystam z takich okazji do sprawdzenia poziomu cukru - mówiła Halina Wojciechowska, jedna z osób, które skorzystały z oferty studentów. - To wygodne, bo nie trzeba się rejestrować do lekarza, czekać w kolejce... A zawsze można się dowiedzieć, czy nic złego się nie dzieje. W mojej bliskiej rodzinie występuje cukrzyca, więc muszę szczególnie na siebie uważać. Na szczęście teraz się okazało, że mam cukier w normie.

* * *

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland to największa w Polsce organizacja zrzeszająca studentów uczelni medycznych. Stanowi część międzynarodowej federacji, a jej celami są: zwiększanie prozdrowotnej świadomości społeczeństwa, edukacja studentów kierunków medycznych oraz działalność charytatywna i zabieganie o przestrzeganie praw człowieka.

(sag)

Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

badanie
2016-11-19 22:09:56
U tej w różowym to każdy by chciał się zbadać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA