W Szczecinie cały czas można korzystać z bezpłatnych i anonimowych testów w kierunku HIV. Punkt dostępny jest dla mieszkańców całego regionu, podobnie jak ten w Koszalinie. W każdym województwie Krajowe Centrum ds. AIDS powołało jeden lub dwa punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których każdy chętny może się przetestować w kierunku HIV. A chętny powinien być każdy, kto otwiera nowy związek, każdy, kto miał ryzykowne kontakty seksualne, osoby, które migrują z krajów o wyższej częstości występowania zakażeń HIV. Specjalista nawet zaznacza, że tak naprawdę większość z nas powinna to zrobić, zwłaszcza jeśli ktoś do tej pory się nie testował.
– Szczeciński punkt działa przy Szpitalu Wojewódzkim, dokładnie w budynku poradni specjalistycznych przy ul. Broniewskiego 2, a za jego organizację odpowiada Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU – mówi mgr pielęgniarstwa Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierowniczka poradni nabytych niedoborów immunologicznych i koordynatorka punktu konsultacyjno-diagnostycznego. – Badania są bezpłatne i anonimowe. Dodatkowo w Szczecinie mamy zwiększoną pulę badań o testy w kierunku kiły i HCV, wykonujemy je na tych samych zasadach, z tą różnicą, że w przypadku kiły i HCV wynik mamy po chwili. Po wynik testu na HIV zapraszamy zawsze na kolejny dyżur.
W przypadku dodatniego wyniku testu w kierunku zakażenia wirusem HIV badanie musi zostać jeszcze potwierdzone. Jeśli wynik będzie pewny, osoba testowana, obok informacji o zakażeniu, otrzymuje wsparcie psychologiczne i od razu rejestrowana jest do szpitalnej poradni nabytych niedoborów immunologicznych, by szybko mogła rozpocząć leczenie.
– HIV to nie wyrok, o ile jest wcześnie zdiagnozowany – mówi prof. Miłosz Parczewski, prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, wiceprezes Europejskiego Towarzystwa Klinicznego AIDS i kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. – Niestety powyżej 55 proc. populacji polskiej diagnozowana jest późno. A późna diagnoza oznacza, że oczekiwana długość życia jest skrócona. Wczesne wykrycie zakażenia sprawia, że możemy leczyć skutecznie, wiremia (poziom wirusa we krwi) będzie niewykrywalna, a więc człowiek będzie niezakaźny. Niestety wciąż brakuje w naszym kraju zwyczaju testowania. Każdy, kto otwiera nowy związek, powinien wykonać test na HIV. Każdy, kto miał ryzykowne kontakty seksualne, bez zabezpieczenia, po środkach psychoaktywnych, nie znał statusu partnera lub partnerki – powinien wykonać test. Osoby, które migrują z krajów o wyższej częstości występowania zakażeń HIV – powinny wykonać test. Tak naprawdę większość z nas powinna to zrobić, szczególnie, jeśli do tej pory nigdy się nie testowaliśmy.
Do wykonania testu nie jest potrzebne skierowanie, a osoba zgłaszająca się do punktu nie musi się przedstawiać ani podawać żadnych danych. Badanie jest darmowe.
Punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Szczecinie czynny jest trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach od 15 do 19. Ostatnia osoba przyjmowana jest na pół godziny przed zamknięciem, ponieważ – obok samego testu – punkt oferuje także profesjonalne doradztwo w zakresie m.in. profilaktyki HIV.
(sag)