Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Ambulans dla noworodków. Zaczęło się od społecznej zbiórki

Data publikacji: 08 lipca 2019 r. 13:54
Ostatnia aktualizacja: 17 września 2019 r. 13:41
Ambulans dla noworodków. Zaczęło się od społecznej zbiórki
 

W poniedziałek (8 lipca) działania ludzi dobrej woli przyniosły finalny efekt. Karetka neonatologiczna warta 787 tysięcy złotych jest już na wyposażeniu Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie. Kwotą 600 tys. zł zakup wsparł samorząd wojewódzki.

Zaczęło się od akcji charytatywnej, którą rozpoczęła Aleksandra Stenka w imieniu Fundacji „Marzenia do spełnienia”. Na nowoczesny ambulans zebrano 109 tys. zł. Te starania docenił Urząd Marszałkowski. Wyłożył 600 tysięcy na dofinansowanie zakupu. Brakujące 78 tysięcy dołożyła lecznica.

Dyrektor Andrzej Kondaszewski podkreśla, że nabycie karetki było niezbędne. Dotychczas użytkowany pojazd, wyprodukowany w 2007 roku, jest intensywnie eksploatowany. Nowy ambulans typu „N” jest wewnątrz wyposażony m.in. w nosze pływające, czyli lawetę hydropneumatyczną, na której umieszczony jest inkubator transportowy. Za zadanie ma amortyzowanie wszelkich wstrząsów.

- Karetką typu „N” wykonywane są transporty noworodków w stanie zagrożenia życia i wymagających leczenia w ośrodkach wyższego stopnia referencyjności w Gdańsku i Szczecinie, ale też ich dowóz do naszego szpitala z ościennych szpitali powiatowych w Kołobrzegu, Szczecinku, Sławnie, Wałczu, Połczynie Zdroju i Białogardzie – twierdzi dr Andrzej Melka, ordynator Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej koszalińskiej lecznicy.

Ponad 50 procent pracy personelu karetki stanowią transporty zewnętrzne. Liczba przewozów stałe wzrasta. Przez sześć miesięcy br. było ich 84.
Koszaliński szpital otrzymał - jak mówił wicemarszałek Tomasz Sobieraj - nowoczesny OIOM na kółkach. Z kolei Stanisław Gawłowski, szef Rady Społecznej lecznicy, podkreślał, że wokół Koszalina szpitale zamykają oddziały, np. w Białogardzie, Sławnie, Połczynie czy Szczecinku, więc obowiązków wobec chorych przybędzie. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Nowoczesna karetka neonatologiczna, które sercem jest inkubator transportowy, od tego tygodnia służy małym pacjentom ze wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Załoga ambulansu to: lekarz, ratownik i kierowca.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciapuła
2019-07-09 06:44:57
A ksiądz dobrodziej wykonał pokropek i wziął co łaska ???
Załoga ambulansu
2019-07-08 18:24:13
Załoga ambulansu to kierowca-ratownik, pielęgniarka, lekarz i sanitariusz

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA