piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Akt oskarżenia przeciwko grupie produkującej i handlującej narkotykami

Akt oskarżenia przeciwko grupie produkującej i handlującej narkotykami

Akt oskarżenia przeciwko grupie produkującej i handlującej narkotykami
Data publikacji: 2019-06-28 19:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:44
Wywietleń: 1397 399616

Prokuratura Krajowa w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, które zajmowały się produkcją i handlem narkotykami. Szacuje się, że przestępcy wprowadzili na rynek 19 kilogramów amfetaminy; handlowali także kokainą i marihuaną.

Jerzy Ł. oraz Daniel K. ps. "Jełon" są oskarżeni o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która produkowała i handlowała amfetaminą. Wcześniej, 25 marca br., skierowano do tego samego sądu akt oskarżenia przeciwko kolejnemu członkowi tej zorganizowanej struktury przestępczej – Jerzemu G.

Definitywne rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej nastąpiło we wrześniu 2018 roku, dzięki prokuratorom Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, funkcjonariuszy Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji z Wydziału do Walki z Zorganizowaną Przestępczością Narkotykową.

Jerzy Ł. oraz Daniel K. są oskarżeni o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było produkowanie znacznych ilości amfetaminy oraz wprowadzanie jej do obrotu.Zajmowała się ona również dostawą marihuany z Hiszpanii do Polski. Prokurator ustalił, że działała w Szczecinie oraz innych miejscowościach w województwie zachodniopomorskim, w Polsce oraz Holandii i Hiszpanii.

Jerzemu Ł. zarzucono popełnienie 16 czynów w warunkach recydywy, Danielowi K. ps. „Jełon” – 15, z czego 14 w tzw. recydywie, a konkubinie Jerzego Ł. - Darii K.S – dwóch związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlem narkotykami.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. 

W toku śledztwa zajęto prawie 12 kilogramów amfetaminy, którą sprawcy sprzedali za ok. 110 tysięcy złotych. Łącznie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzano do obrotu co najmniej 19 kg amfetaminy.

Ponadto oskarżeni uczestniczyli również w handlu innymi narkotykami, tj. kokainą oraz marihuaną, a także przygotowywali się do dostawy znacznej ilości marihuany z Hiszpanii do Polski.

Zorganizowana grupa przestępcza Jerzego Ł. oraz Daniela K. ps. „Jełon”, współpracowała z inną, działającą w tym samym czasie na południu Polski, kierowaną przez Andrzeja R.

Prokurator ustalił, że Jerzy Ł. utworzył zorganizowaną grupę przestępczą w czasie, kiedy nie wrócił z przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Został on skazany na 9 lat za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, działającą w latach 2008 – 2010 w Polsce oraz m.in. Szwecji, Niemiec. Zajmowała się kradzieżami z włamaniem itp. W trakcie tego postępowania funkcjonariusze policji zlikwidowali  „dziuplę” w Kołczewie, gdzie były przechowywane całe zestawy ciągnikowe, motory, specjalistyczne maszyny, samochody i inne skradzione m.in. w Niemczech i Szwecji rzeczy. Wówczas konwój z miejsca tego przestępstwa do magazynu policyjnego ciągnął się przez ok. 1,5 km. W przeszłości Jerzy Ł. był karany również za udział w innej zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa narkotykowe, jak i posiadanie broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Natomiast Daniel K., ps. „Jełon” od końca lat 90. XX w. był karany za przestępstwa narkotykowe. Obecnie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie toczy się również inne postępowanie karne, w którym został on oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa narkotykowe.

(g)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

 

 

Komentarze

Pogodno
Sa juz skoniczeni....
2019-06-29 00:21:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie