Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Akt oskarżenia przeciwko grupie produkującej i handlującej narkotykami

Data publikacji: 28 czerwca 2019 r. 19:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:44
Akt oskarżenia przeciwko grupie produkującej i handlującej narkotykami
 

Prokuratura Krajowa w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, które zajmowały się produkcją i handlem narkotykami. Szacuje się, że przestępcy wprowadzili na rynek 19 kilogramów amfetaminy; handlowali także kokainą i marihuaną.

Jerzy Ł. oraz Daniel K. ps. "Jełon" są oskarżeni o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która produkowała i handlowała amfetaminą. Wcześniej, 25 marca br., skierowano do tego samego sądu akt oskarżenia przeciwko kolejnemu członkowi tej zorganizowanej struktury przestępczej – Jerzemu G.

Definitywne rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej nastąpiło we wrześniu 2018 roku, dzięki prokuratorom Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, funkcjonariuszy Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji z Wydziału do Walki z Zorganizowaną Przestępczością Narkotykową.

Jerzy Ł. oraz Daniel K. są oskarżeni o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było produkowanie znacznych ilości amfetaminy oraz wprowadzanie jej do obrotu.Zajmowała się ona również dostawą marihuany z Hiszpanii do Polski. Prokurator ustalił, że działała w Szczecinie oraz innych miejscowościach w województwie zachodniopomorskim, w Polsce oraz Holandii i Hiszpanii.

Jerzemu Ł. zarzucono popełnienie 16 czynów w warunkach recydywy, Danielowi K. ps. „Jełon” – 15, z czego 14 w tzw. recydywie, a konkubinie Jerzego Ł. - Darii K.S – dwóch związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlem narkotykami.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. 

W toku śledztwa zajęto prawie 12 kilogramów amfetaminy, którą sprawcy sprzedali za ok. 110 tysięcy złotych. Łącznie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzano do obrotu co najmniej 19 kg amfetaminy.

Ponadto oskarżeni uczestniczyli również w handlu innymi narkotykami, tj. kokainą oraz marihuaną, a także przygotowywali się do dostawy znacznej ilości marihuany z Hiszpanii do Polski.

Zorganizowana grupa przestępcza Jerzego Ł. oraz Daniela K. ps. „Jełon”, współpracowała z inną, działającą w tym samym czasie na południu Polski, kierowaną przez Andrzeja R.

Prokurator ustalił, że Jerzy Ł. utworzył zorganizowaną grupę przestępczą w czasie, kiedy nie wrócił z przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Został on skazany na 9 lat za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, działającą w latach 2008 – 2010 w Polsce oraz m.in. Szwecji, Niemiec. Zajmowała się kradzieżami z włamaniem itp. W trakcie tego postępowania funkcjonariusze policji zlikwidowali  „dziuplę” w Kołczewie, gdzie były przechowywane całe zestawy ciągnikowe, motory, specjalistyczne maszyny, samochody i inne skradzione m.in. w Niemczech i Szwecji rzeczy. Wówczas konwój z miejsca tego przestępstwa do magazynu policyjnego ciągnął się przez ok. 1,5 km. W przeszłości Jerzy Ł. był karany również za udział w innej zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa narkotykowe, jak i posiadanie broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Natomiast Daniel K., ps. „Jełon” od końca lat 90. XX w. był karany za przestępstwa narkotykowe. Obecnie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie toczy się również inne postępowanie karne, w którym został on oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa narkotykowe.

(g)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pogodno
2019-06-29 00:21:28
Sa juz skoniczeni....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA