czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Agnieszka Popiela nie naruszyła dobra uczelni

Agnieszka Popiela nie naruszyła dobra uczelni

Agnieszka Popiela nie naruszyła dobra uczelni
Data publikacji: 2020-01-13 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-15 19:05
Wywietleń: 3099 437730

Postępowanie wyjaśniające wobec prof. Agnieszki Popieli, która jako pierwsza oskarżyła marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego o wzięcie pieniędzy za operację, zostało umorzone. Tak zdecydował rzecznik dyscyplinarny do spraw nauczycieli akademickich Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, na podstawie zebranego materiału dowodowego, nie doszło do naruszenia dóbr osobistych pracowników naukowych, naukowo-dydaktycznych  i administracyjnych uczelni oraz nie zostało bezpośrednio naruszone dobro uczelni. Umieszczone wpisy na prywatnych profilach na portalach społecznościowych dotyczą sfery pozauniwersyteckiej. - poinformowała Karolina Płotnicka - Błach, rzecznik prasowy US.

O skierowaniu sprawy do rzecznika dyscyplinarnego zdecydował rektor US, prof. Edward Włodarczyk.

Po tym, jak ogłoszono, że Grodzki, znany specjalista od przeszczepów płuc i polityk szczecińskiej Platformy Obywatelskiej, ma zostać marszałkiem opozycyjnego wobec rządów zjednoczonej prawicy Senatu, Popiela napisała na Twitterze tak: „Masakra. Pan profesor Grodzki kandydatem na marszałka Senatu. Jak moja Mama umierała, to trzeba było dać 500 dolarów za operację. Podobno na czasopisma medyczne. Faktury ani rachunku nie dostałam. Nigdy tego nie zapomnę”.

Potem złagodziła swoje oświadczenie takim komentarzem: „Ponieważ mój wpis wywołał dyskusje, wyjaśniam: Pan prof. T. Grodzki to wybitny torakochirurg, który pomógł mojej śp. Mamie. Dzięki niemu miała łatwiejszą śmierć i za to jestem wdzięczna. Napisałam to, co napisałam, bo objął wielką godność w Polsce, a to wymaga etyki na najwyższym poziomie. Jeśli to była fundacja, a ja nie dostałam faktury/rachunku/potwierdzenia wpłaty przez pomyłkę, to chętnie przeproszę. Powinna być dokumentacja fundacji. Prawda nas wyzwoli, jak mówił nasz Papież Jan Paweł II. Bardzo w to wierzę”.

Ostatecznie Popiela złożyła w prokuraturze zeznania na ten temat - tak wynika z jej ostatniego wpisu.

Po oświadczeniu uczonej z US Radio Szczecin zaczęło publikować relacje innych osób (anonimowe), które mówiły o tym, że wręczały łapówki Grodzkiemu. Najpierw były to relacje anonimowe. Ostatnio jednak poznaliśmy tożsamość jednej z tych osób. To Henryk Osiewalski. 

Grodzki zaprzecza wszystkim oskarżeniom. Mówi, że jest ofiarą politycznej nagonki. Zwraca uwagę, że oskarżenia pojawiły się dopiero teraz, gdy został marszałkiem. Podczas konferencji prasowej puścił nagranie z relacją pacjenta, który mówi, że zaproponowano mu 5 tysięcy złotych za to, żeby oskarżył Grodzkiego o wzięcie łapówki (jak ujawniła TVP Info, ten pacjent był kiedyś pracownikiem bezpieki). Marszałek powiedział, że jest jeszcze dwoje takich pacjentów, jednak chcą zachować anonimowość, ponieważ grożono im, że ich firmy będą miały kłopoty, jeśli opowiedzą się po stronie Grodzkiego. Szczeciński polityk wezwał Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego „do pomocy w wyjaśnieniu: kto za tym stoi i jakie są motywy tych działań”

Sprawę domniemanej korupcji w szpitalu w Zdunowie, w którym marszałek był ordynatorem, bada Centralne Biuro Antykorupcyjne.©℗

(as)

Fot. Sylwia Dudek

 

 

Komentarze

Antypis
Widzę tu wiele wpisów gloryfikujących postępowanie p. Popieli, jestem zdziwiony!. Jak można popierać kobietę wykształconą, świadomą praw jakie obowiązują, która NIE POWIADAMIA PROKURATURY !!! o przestępstwie wręczenia łapówki, czeka z tym 5, 10, 15 lat(nie wiem ile) lat i wywleka to dopiero teraz. Dla mnie p. Popiela jest tylko i wyłącznie NARZĘDZIEM reżimu w walce z prof. Grodzkim.
2020-01-15 19:05:15
czekolada
Właśnie zgłosili się nowi świadkowie.Z notatkami co dawali.Też będą zeznawać w prokuraturze.
2020-01-15 06:46:29
społeczność akademicka
Brońmy sygnalistów bowiem zawsze dają szansę na prawdę i wyjaśnienie sprawy.Pani profesor Agnieszko,jest wiele osób które Panią wspiera w tym trudnym momencie kiedy trzeba dać świadectwo prawdzie.Proszę się nie przejmować tymi hejterami,oni są i pozostaną niestety przytłoczeni propagandą i indyktrynacją
2020-01-14 16:45:40
pani profesor
Czy dla pani zmiany klimatu, to również wymysł rozhisteryzowanych nastolatków? A można było służyć swoją wiedzą dobru, zamiast się spalić w blokach już na starcie. Warto było?
2020-01-14 16:04:04
Polak
Popiela to Pisowska hejterka, działająca na zlecenie władz. Grodzki był wybitnie szanowany przez wszystkich, spokojny uczciwy, EKSPERT w swojej dziedzinie, ratował życie pacjentom. Nagle... został marszałkiem Senatu - radni PISu i poplecznicy Pisu rozpoczeli kampanię zaszczuwania człowieka. Co za czasy, PIS wyzwala najgorsze podłości w ludziach. A Uniwersytet Szczeciński -dno ostateczne. Wstyd.
2020-01-14 14:21:19
Szczecinianin
Po tej aferze Popiela jako wykładowca jest już skończona. Może dociągnie do emerytury, ale na uczelni kariery już żadnej nie zrobi. Taki edukacyjny "trup".
2020-01-14 13:05:59
życie
To dała łapówkę ta Popiela z PiS czy nie dała? Jeżeli dała to trzeba ją ukarać. Swoją droga pamiętliwe baba, mocno jej to zalega. Musi iść do psychiatry. A może za uczciwość zostanie wkrótce pierwszym pisowskim rektorem USz.
2020-01-14 11:10:49
haha
szczecińska Krystyna Pawłowicz, byle obrazić, byle zaistnieć...dla Uniwersytetu Szczecińskiego taki ktoś to jednak wstyd
2020-01-14 10:36:55
prawdziwa okazja
Za czasów PiS fałszywy donos na niewygodnego władzy człowieka wynosi aż 5000 zł. Dalej plebsie, nic tylko korzystać i sobie dorabiać.
2020-01-14 09:18:49
popiela non grata
Po takich oszczerstwach Pani Popiela nie powinna mieć wstępu do polskich szpitali. Jak przyjdzie choroba niech zdycha w domu.
2020-01-14 08:45:37
tfuu
Ta kobieta jako wykładowca na uczelni powinna być skończona. Fałszywie pomówiła człowieka. Zachowała się jak zwykły UBek. Jaki to przykład dla młodzieży?
2020-01-14 08:32:42
kibick
Ciekawe , jak teraz profesorka A.Popiela wobec profesorki I. Iwasiów , która mocno Ją zjechała w swoim liście otwartym, opublikowanym w mediach.
2020-01-14 08:21:25
ala
Wstyd uniwersytecie trzymać tą babę. Pogońcie ją jak najszybciej bo Was kompromituje.
2020-01-14 08:11:52
hehe
Pani Agnieszka Popiela uczestniczy w pisowskim programie 5000 Plus
2020-01-14 08:02:28
Trzymam stronę prof Agnieszki Popieli.
.
2020-01-13 21:51:36
@ida and company
Profesor Agnieszka Popiela przecież była u profesora Grodzkiego a w 2016 rozmawiali o tej sprawie przez komunikator.
2020-01-13 21:50:04
do: Ida
Przeprasza się, gdy ktoś kłamie...
2020-01-13 21:23:04
@Daria
jeśli masz jeszcze trochę umysłu to powinnaś go zresetować a nie obrażać Panią Profesor , bo możesz za to oszczerstwo odpowiadać
2020-01-13 21:13:15
@ Ida
Czy nazywając złodzieja złodziejem można naruszyć dobre imię tego złodzieja? Spróbuj zastanowić się nad tym. Choć przez chwilę.
2020-01-13 20:53:09
Weronika
Cieszę się że dali spokój pani profesor która ratowała matkę a profesor przecież jej pomógł i niech wreszcie się wszystko wyjaśni.Gdzie jest CBA ze swoimi śledztwem?
2020-01-13 20:24:58
Pytam
Ile pani "profesor" Popiela liczy sobie za takie pomówienie? 5000?
2020-01-13 20:02:28
Ida
Ale naruszyła dobre imię Tomasza Grodzkiego i jak dotąd nie przeprosiła za swoje kłamstwa
2020-01-13 19:39:49
na szczęście z US nie mam nic wspólnego
(niedo)rzecznik US stchórzyła jak klasyczny PiS-owski prokurator nie rozstrzygając tylko umykając umarzając. Ten US to od początku żart akademicki.
2020-01-13 19:16:16
Quistorp
Do W.Sz interlokatoró... załączam.[[[Arkadiusz Turczyn Ochrona dobrego imienia przed samowolnymi atakami jest obowiązkiem władz publicznych. System prawny z założenia powinien być systemem spójnym, w którym jego elementy uzupełniają się czy wzmacniają. Istnieje jednak praktyka polegająca na tym, że z ostrożnością podchodzi się do wszczynania postępowań karnych w przypadku, gdy określone zdarzenie ma wymiar cywilnoprawny. Problem jednak w tym, że relacja prawna określonych stron, która zostaje sfinalizowana na drodze postępowania cywilnego z momentem uprawomocnienia się wydanego orzeczenia, nie zawsze w pełni realizuje poczucie sprawiedliwości. Nie tylko dlatego, że np. postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne, ale chociażby dlatego, że dla niektórych stron postępowania cywilnego jego wynik odzwierciedla jedynie ekonomiczną kalkulację ryzyka zaistnienia skutków zachowania naruszającego normy prawa cywilnego i ostatecznie „opłaca się" z uwagi na brak dotkliwszej sankcji, co jest daleko od funkcji wychowawczej. Tak właśnie niekiedy zachodzi w przypadku naruszenia czci, godności osobistej, dobrego imienia, wizerunku, ale także renomy. Przyczynia się do tego coraz częściej widoczna roszczeniowość, pieniactwo czy egocentryzm i egoizm. Idąc z tym „duchem czasu", wydaje się, że w niektórych przypadkach można inaczej spojrzeć na „uzupełniające" stosowanie prawa karnego, w celu osiągnięcia funkcji wychowawczych kary za czyny wypełniające znamiona zniesławienia, niezależnie od dochodzenia swoich praw w postępowaniu sądowym. Każda osoba czująca się pokrzywdzona zniesławiającymi wypowiedziami pod swoim adresem ma prawo wystąpić z aktem oskarżenia w postępowaniu prywatnoskargowym (postanowienie SN z 2 sierpnia 2002 r., sygn. akt IV KKN 566/98). Weryfikacji powinno zostać poddane stanowisko, że nie stanowią zniesławienia oświadczenia i wypowiedzi będące realizacją uprawnień opartych na prawie, co miałoby dotyczyć w szczególności krytycznych ocen wyrażonych w opiniach służbowych, skargach, pismach procesowych, doniesieniach, krytyce naukowej, artystycznej itp. ( m.in. wyrok SN z 23 maja 2002 r., sygn. V KKN 435/00). Niekiedy w takich działaniach ukryte są celowo składane fałszywe oświadczenia na temat innych.]] itd. itd. Jest ciąg dalszy. Z szacunkiem
2020-01-13 18:56:19
Za komuny był taki rektor PAM co wydalił z Uczelni studenta za "pomówienie" Związku Radzieckiego.
Nu, wtaroj.
2020-01-13 18:21:25
Olek
Natomiast władze uczelni swoimi działaniami naruszyły. I to bardzo. Wstyd!
2020-01-13 18:14:53
dobra rada
Wartościowi fachowcy nie powinni brać się za inne zadania.Kiedy widzimy polityczne zacietrzewienie trzeciego ciała to może nasuwać się niestety spostrzeżenie o kieszonkowym napoleonie.Szkoda
2020-01-13 18:14:10
biegły rewident
Czekamy na dokumentację fundacji to jest ważne a nie tam medialne ględzenie.Dlaczego jest nieudostępniania wie ktoś?
2020-01-13 18:08:23
mieszkaniec 2020
pani profesor daje łapówki - fajna uczelnia
2020-01-13 18:00:22
Cap kościelny
"Po oświadczeniu uczonej z US Radio Szczecin zaczęło publikować relacje innych osób (anonimowe)". Ta "uczona" powinna być w pi.er.dlu za DAWANIE "łapówki"!!! Jeśli jest taka "prawdziwa"jak jej JP2, który ukrywał kościelną pederastię i pedofilię to jej gratuluję "prawdomówności arcykatolickiej"!!! Natomiast Radio szczecińskie zwane popularnie Radiem Erewań Bis z niejakim Duklanowskim - obszczekiwaczem, narobiło sobie niezłej kaszany na całą , kaczą PRLkę...Również gratuluję.
2020-01-13 17:34:44
Kodeks Postępowania Administracyjnego się kłania
Ale rektor powinien wylecieć z uczelni, bo naruszy art. 225 § 2. KPA: "Organy państwowe, organy jednostek samorządu terytorialnego i inne organy samorządowe oraz organy organizacji społecznych są obowiązane przeciwdziałać hamowaniu krytyki i innym działaniom ograniczającym prawo do składania skarg i wniosków lub dostarczania informacji – do publikacji – o znamionach skargi lub wniosku". No rzecznik dyscyplinarny do roboty, bierz się za rektora prof. Edwarda Włodarczyka.
2020-01-13 17:33:03
OBSERWATOR
rzecznik zmien miejsce , to rzecznika temay śmiech, do orzekania są sady, tyle, a profesor GRODZKI NIECH DZIALA NIE RUSZAC CHŁOPA ON SAM ZANIECHA WIELE ......
2020-01-13 17:14:50
@Dumny
Ciebie należy izolować społecznie skoro tak "prawisz" , ponieważ jesteś niczym "mułła " nawołujący do przewrotu w Iranie. Niestety muszę cię rozczarować Polacy takich fanatyków religijnych zgniotą jak pluskwę- bo każdy fanatyzm to groźna choroba ( mamy Ojdyra z Torunia wystarczy)!!
2020-01-13 17:03:32
gregor102
Widać normalni ludzie na wysokich stanowiskach w zachodniopomorskim wciąż są!!
2020-01-13 17:03:32
szeregowy
Pawlik Morozow ma następców
2020-01-13 17:01:30
Czytelnik
Powinniśmy docenić odwagę pani Agnieszki, w świecie bezwględnych hejterów jest wystawiona na ataki.
2020-01-13 16:59:35
Do Darii z POKODu
Czytaj ze zrozumieniem, profesor nie przyznała się do żadnego kłamstwa, złożyła nawet zeznania w prokuraturze. To Grodzki powinien wylecieć na zbity pysk. Wynalazł sobie jakichś anonimów, z czego jeden to niezwykle wiarygodny były UBek, który donosił władzom komunistycznym na własną żonę i rodzinę.
2020-01-13 16:52:57
Albert
Agnieszka "5 tysięcy" Popiela. Nie chciałbym żeby ktoś kto bierze pieniądze za oczernianie innych ludzi uczył moich synów. Niech Uniwersytet Szczeciński to sobie dobrze przemyśli.
2020-01-13 16:51:14
Pani Profesor - z całym szacunkiem. Nie ustępować ZŁU.
Brawo!!!
2020-01-13 16:48:54
bastion
Wszystkim ust nie zamknięcie
2020-01-13 16:39:21
Jan
Łapówkarza obraziła. No horror.Wert ty wiesz co piszesz, opamiętaj się!!!!!!
2020-01-13 16:37:33
@wert
a za co ma przeprosić?
2020-01-13 16:27:27
wert
Uczelni nie, ale Doktora Grodzkiego już tak. Powinna przeprosić.
2020-01-13 16:21:22
Śródmieście Zachód
Nareszcie Uniwersytet oprzytomniał.Po prostu należy poczekać co się okaże w sprawie a mogło to zostać odebrane i została odebrane przez społeczeństwo jako próba postępowania kagańcowego
2020-01-13 15:56:52
Daria
Za oszczerstwo powinna wylecieć na zbity pysk. Dobrze że chociaż się przyznała do kłamstwa i sprostowała
2020-01-13 15:50:38
Dumny
Gdyby takich odważnych kobiet było więcej... Potrzeba setek lub nawet tysięcy z całej naszej ukochanej Ojczyzny i nie tylko, a odzyskamy Senat.
2020-01-13 15:47:34
Szczecinianin
Brawo!