Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

CBA bada sprawę łapówek w szpitalu w Zdunowie

Data publikacji: 2020-01-09 12:51
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-19 19:18
CBA bada sprawę łapówek w szpitalu w Zdunowie
 

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzą śledztwo w sprawie domniemanych łapówek na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej szpitala w Zdunowie. To kolejna odsłona burzy wokół marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, specjalisty od przeszczepów płuc, oskarżanego przez media publiczne o to, że przed laty brał pieniądze od swoich pacjentów. Szczeciński działacz PO zaprzecza tym oskarżeniom i twierdzi, że jest ofiarą politycznej nagonki. 

W komunikacje CBA przeczytamy: "Funkcjonariusze szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie postępowanie dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną odpowiedzialną za leczenie pacjentów na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej PAM, Specjalistycznego Szpitala im. Prof. A. Sokołowskiego Szczecin Zdunowo. Śledztwo zostało wszczęte na początku grudnia minionego roku. Do tej pory w sprawie CBA przesłuchało 5 osób.

CBA: Osoby zawiadamiające mogą nie być karane

I jeszcze jedno: "CBA informuje osoby, które dały się uwikłać w ten proceder i wręczyły korzyść majątkową mają możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 kk. Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku Delegatury CBA w Szczecinie z siedzibą przy ul. Żołnierskiej 4A, tel. 22 437 38 00. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa".

Sprawa zaczęła się od wpisu Agnieszki Popieli z Uniwersytetu Szczecińskiego, która napisała, że prof. Grodzki wziął 500 dolarów za operację jej mamy. Potem Radio Szczecin zaczęło publikować relacje ludzi (nie występujących pod nazwiskiem), którzy twierdzą, że wręczali Grodzkiemu pieniądze za opiekę w szpitalu.

Grodzki: Padłem ofiarą politycznej nagonki

Marszałek od początku zaprzecza tym oskarżeniom. Uważa, że jest ofiarą politycznej nagonki, zwraca uwagę, że przez lata nikt wobec niego żadnych oskarżeń nie formułował - dopóki nie został marszałkiem senatu, opozycyjnego wobec rządu. Zorganizował konferencję prasową, na której puścił nagranie z relacją pacjenta, który mówi, że zaproponowano mu 5 tysięcy złotych za to, żeby oskarżył polityka o wzięcie łapówki. Marszałek powiedział, że jest jeszcze dwoje takich pacjentów, jednak chcą zachować anonimowość, ponieważ grożono im, że ich firmy będą miały kłopoty, jeśli opowiedzą się po stronie Grodzkiego. Szczeciński polityk wezwał Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego „do pomocy w wyjaśnieniu: kto za tym stoi i jakie są motywy tych działań”.

Dziennikarze TVP Info ujawnili, że Tadeusz Staszczyk, pacjent, na którego słowa powołuje się marszałek, to były funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa w Szczecinie.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"As" kto to jest?
2020-01-19 18:37:21
Ciekawe co to za lizus mateckiego kryje się pod pseudonimem "as". Taki odważny, że wstydzi się swojego nazwiska.
Komisja Wenusjańska
2020-01-10 21:14:08
Co prawda trzecie ciało w Polsce jest intensywnie zapracowane na odcinku międzynarodowym bo do Brukseli się pojechało i komisję wenusjańską się przyjęło ale nie traćmy z oczu biegu zdarzeń.Dlaczego wycofano z frontu naszego świadka koronnego z UB?Mamy nadzieję że jeszcze będzie składał zeznania i wyjaśnienia w odpowiednich organach któż to śmiał najść z 5 ooo w kieszeni i złożyć podłą propozycję.Warto wiedzieć czy zgodnie ze sztuką sprawdzone zostaną zapisy monitoringów i bilingów.Leszek Jażdżewski też ma swoją opinię że trzecie ciało jest obciążeniem.Kiedy obywatele się dowiedzą jak się ma rzeczywisty stan rzeczy
teść pasierba do @teść pasierba do @ rolsan
2020-01-10 19:44:04
- teraz (jeszcze) jest trzecią osobą w państwie. Rozszczapierzył swe lekarskie paluchy i powiedział "uratowaliśmy Senat" i na swą obronę (niebrania) wziął 90-letniego UB-eka, też człowieka za AK i uczestniczącego w PW jak twierdził. Gdy był senatorem to uchodziło mu jako senatorowi. Sam napisałeś pajacu; " dostali dofinansowanie 2 mld zł. do TVPIS"... Ty lebiego nie dopisałeś dlaczego DOSTALI? Napisz dlaczego dostali?... wypisujesz "Teraz na rozkaz bezzębnego, mlaskającego napoleona z Żoliborza"... Wyjaśniam - obrażasz Kaczyńskiego tylko z powodu iż nie posiada 36 kont w banku i walizki pieniędzy przewiezionych z robót w Niemczech. Poczytaj co pisze leszek Jeżewski, który razem z D.Tuskiem "kochają" Kaczyńskiego; „(…) +przeciw każdemu+ można robić propagandę, ale nie przeciw każdemu skutecznie. Nie widziałem oskarżeń o korupcję Kidawy Błońskiej, Trzaskowskiego czy Schetyny, choć tyle lat... Kaczyści też przeminą, jestem tego na 100 procent pewien, ale teraz "łopozycja" przegina pałę, nie ten czas.
Też w todze @ W todze
2020-01-10 18:42:46
Czekam jutro na marszu 1000-tóg pokażesz swoją twarz pisząc takie bzdety adwokacie "diabła" ?? Idę o zakład że nie ...ale czekam jutro o 15.00 Warszawa Siedziba Sądu Najwyższego!!!
W todze
2020-01-10 17:33:03
Sprawa jest prosta i teść pasierba ma rację- wszystko się bez trudu wyjaśni.Warto jednak zwrócić uwagę na kłamstwa które przedstawiciele opozycji i sam protagonista wysyłają do społeczeństwa,że osoby są anonimowe-a nie są,że zarzuty się pojawiły dopiero teraz a to też nieprawda co wiem sam autor przekazów z messengera,że nie da się nic ustalić co do stanu faktycznego bo się da łatwo ustalić,że sprawy są przeterminowane a nie są,że się zachęca do przekazywania informacji do CBA specjalnie a to rutynowa procedura.Jest tych przekłamań już na tyle dużo że można uznać że w sprawie jest faktycznie spora bomba.Wisienką na torcie jest także sprawa UBeka który daje swoiste "zaświadczenie".I nagle się o UBeku zrobiło cicho.Zgłoszenie nieistniejącego przestępstwa jest też ścigane karnie.Dla wszystkich najlepiej by było gdyby sprawę szybko i w pełni przedstawić społeczeństwu i niech także ci którzy mają informacje o fundacji nie opóźniali dokumentacji.
@teść pasierba do @ rolsan
2020-01-10 16:19:57
Ty ( nie powiem kto)- tylko inwektywy cisną się na usta!! A jak był senatorem to nie był osobą publiczną ?? Teraz na rozkaz bezzębnego, mlaskającego napoleona z Żoliborza mają użyć wszelkich sił i środków ( dostali dofinansowanie 2 mld zł. do TVPIS) , aby opluć zgnoić , a nuż się uda i sam zrezygnuje..Bo Konus nie może przeżyć ,że Senat nie jest pod jego władaniem Tyle!!!
teść pasierba do @ rolsan
2020-01-10 10:12:30
- dziadku, nie pitol. Komuna istnieje ponieważ nie przeprowadzono dekomunizacji przez "wygrywającego w Toto-Lotka" (Nocna Zmiana) i przez strzęboszowe samooczysczenie sędziów. Nie musiał byś się dziadku martwić o wiarygodnego świadka marszałka Grodzkiego, tego ze smartfona p. marszałka... Ten syf z pozostałości po komunie już by zapomniano.... Teraz CBA a sprawdzi (wg. mnie logicznie by było) kto był w prywatnym gabinecie p. Grodzkiego (dokumentacja) i "następnego dnia" był przez niego osobiście w państwowym szpitalu operowany gdy jak "totalna" wypisuje - służba zdrowia jest w katastrofalnym stanie (zgadzam się), ludzie umierają na SOR-ach, a PiS wystawia chorym "recepty chańby" (Budka). Ponadto CBA sprawdzi w ramach " ustawy w sprawie jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych" czy p. marszałek ma udokumentowane przychody na swe "drobne wydatki". Niestety panie dziadku w Polsce jest demokracja (liberalna, ja znałem także socjalistyczną) i każdy (!!!) ma prawo wiedzeć czy osoba publiczna jest "jak żona Cezara".
SromotnikBezwstydny
2020-01-10 09:54:27
Kurier Szcz. pisze:"...to kolejna odsłona burzy wokół marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, specjalisty od przeszczepów płuc, oskarżanego przez media publiczne...." Te Media publiczne , to Radio Erewań w Szczecinie z niejakim Duklanowskim, to rządowe rozgłośnie PR i rządowa, PiSdzielcza tzw.TVP pod rządami pieska kaczyzmu, tą burzę wywołały i sponsorują 5tysięcznymi datkami tzw."świadków-dawców rzekomych łapówek! Przykro, że niektórzy kurierowi również w tej nagonce na Pana Marszałka uczestniczą....
@bęcwał opozycyjny
2020-01-10 08:07:18
Trafnie się nazwałeś.
rolsan
2020-01-10 06:27:53
Mam 85 lat. Myslałem naiwnie, ze w Polsce komuna nigdy się nie odrodzi. Myliłem sie. post komuna w katolickiej otoczce daje cos niewyobrazalnego To PISLAM. Przeczuwam, ze tego dranstwa nie usunie się, bez rolewu aaaakrwi.
Ambiwalencja
2020-01-09 22:58:44
Jako szczecinianin mam ambiwalentne odczucia: z jednej strony jestem dumny, że Szczecin ma profesora Tomasza Grodzkiego, z drugiej strony jest mi wstyd, że w Szczecinie działa Radio Szczecin (chodzi mi o działalność od X 2019).
bęcwał opozycyjny
2020-01-09 22:38:01
Pusty śmiech ludzi ogarnia jak bęcwały z opozycji krzyczą że zgłaszają te sprawy jakieś anonimy.Trzeba z powrotem do jakichś szkół ( chyba nie w Szczecinie bo tu szkoły słabe ) wysłać tych krzykaczy.Bo ileż oleju w głowie trzeba mieć by sądzić że w prokuraturze i CBA składając zeznania pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania osoby są te anonimowe nikomu nie znane i nie wylegitymowane. Straszny jest poziom tej opozycji i zwolenników.Nic dziwnego że kraj trzeba odbudowywać po 30 latach takich rządów
Karolina
2020-01-09 22:33:19
Wreszcie się wszystko wyjaśni.Przecież to nie jest trudne do ustalenia jak przebiegało przyjęcie do gabinetu potem do szpitala.Skończy się ta kotłowanina medialna gdzie ludzie którzy chcą wyjaśnić jak było naprawdę są atakowani przez popleczników.Jeśli to okaże się nieprawdą to kara będzie poważna zgodnie z arykułami kodeksu karnego.Wypić ze 2 szklanki zimnej wody radzę i poczytać co Leszek Jażdżewski z Liberte pisze o tej sprawie a to zaufany współpracownik Donalda Tuska który przemawiał na jednym z nim wystąpieniu co jest zaszczytem.Nie daje wam nic do myślenia milczenie Donalda Tuska?
Hole in the wall
2020-01-09 21:17:27
"Pasek" w kronice szczecinskiej- dotyczacy nagonki na pana Grodzkiego- jest zdecydowanie zbyt malo zachecajacy.Proponuje:"CBA serdecznie zaprasza na dni otwarte dla lapowkodawcow.Dla wszystkich uczestnikow przewidziane sa nagrody".
Kos
2020-01-09 21:04:42
Padalce obciążający prof.Grodzkiego powinno być zdekonspirowani.
Wtyd
2020-01-09 19:17:50
Te wszystkie osoby, które chciały dać łapówy, żeby zepchnąć z łóżka biednego chorego człowieka a wsadzić siebie lub swojego pociota powinny się wstydzić. Obrzydliwe zachowanie. Nic dziwnego, że jak się nie udało, to się teraz mszczą. Taka natura.
Bronia
2020-01-09 17:35:49
To jest tylko stosowanie prawa
Vigo
2020-01-09 17:14:33
Panie Grodzki, walić w tych kłamców pozwami. Niech płacą grube odszkodowania.
hehehe
2020-01-09 17:09:45
Myślałem że jak Rysio Petru opuścił mury Sejmu to już nikogo tak memogennego w polityce nie będzie a tu masz pojawiła się nowa gwiazda pan Grodzki!
zagrodzki
2020-01-09 16:46:29
(zabierający Grodzki)
Marszałek Zagrodzki to kryształ,
2020-01-09 16:45:19
kryształowo uczciwy człowiek
Thinker
2020-01-09 16:45:02
Swiadkowie oskarzajacy Grodzkiego w sprawie lapowek......Jezeli tak bylo jak mowicie-moze wam prawo karne za lapowki nie grozi,ale pamietajcie o tych, ktorych - chcieliscie przegonic...Chorych i rodziny chorych, ktorym nie przychodzila do glowy lapowka za lepsze traktowanie....Zwykla ludzka przyzwoitosc.Nawet w obliczu najgorszego.
Rym
2020-01-09 16:29:03
W szpitalach leżałem ze dwadzieścia razy (leżałem też w szpitalu w Zdunowie)- w tym dwie operacje na otwartym sercu, i NIGDY powtarzam NIGDY żaden lekarz lub ktoś z personelu medycznego nie proponował mi danie kasy za leczenie. Jestem przekonany, że atak na Marszałka Senatu jest atakiem ,,nawiedzonych,, zwolenników ,,Dobrej zmiany,,
abc
2020-01-09 16:04:53
pANIE GRODZKI PAN POWINIE LECZYC LUDZI .To wstyd ,ze znalazł się pan w jednej szajce z ludzmi pokroju schetyna,tusk,arlukowicz,nitras,nisilo,,jachira,gawlowski,neuman,pociej/tw bezpieki jak jego ojciec,borusewicz iwielu innych targowiczan.
itd
2020-01-09 15:49:42
Bral czy nie bral ?Wiekszosc lekarzy w prl i tzw 3rp bralo nie tylko kwiaty,flaszki,bombonierki.Corka znajomych w usa została lekarzem.Brali na studia kredyty.Kosztowalo to około milona dolcow.W naszej ojczyźnie lekarze ,których studia finansuje spoleczenstwo chcą zarabiać jaK CI NA ZACHODZIE.
taka jest prawda
2020-01-09 15:06:13
Miało być tak pięknie a trzeba przyznać że Grodzki staje się coraz większym obciążeniem dla opozycji! Im szybciej opozycja pozbędzie się tego problemu tym lepiej dla niej!
do @ ....
2020-01-09 14:51:35
- sądzisz "myślący inaczej" i prezes Kaczyński na swą obronę PO_każe smartfona z nagraniem jakiegoś UB-eka?
do @ Po kolei (PO_kolejonego)
2020-01-09 14:47:04
Jest normalnie i PO kolei. - idiota nie wie iż prezes Kaczyński ma założoną sprawę w sądzie przez pokrzywdzonego Austriaka, którego reprezentują: "koń" z mecenasem od "marszałka" - p. Dubois... Obronione sądy czekają na "kwity" od Austriaka, które potwierdzą wystawiony rachunek dla "prezesa.
jacyna
2020-01-09 14:15:51
Twoj wpis na tt ' tykajacy' corke pana Staszczyka - to totalne dno. Juz nizej nie polecisz.Kto jak kto- ale ty powinnas znac w tym temacie granice.
marpas
2020-01-09 14:01:43
a co to jest tvp i radio szczecin??? tuba propagandowa, beda twierdzic ze jest sucho nawet jak polska w ulewie bedzie tonąć hehe
Misternie kuriarze
2020-01-09 13:45:43
Przeczytajcie wpisy Popieli i skorygujcie swoj tekst.Inaczej partycypujecie w maceniu.
CBA
2020-01-09 13:43:44
A jak tam wyniki śledztwa w sprawie Mariana Banasia?
:)
2020-01-09 13:42:29
Był kiedyś nawet taki prezydent Szczecina, który miał pseudonim medialny "koperta".
:)
2020-01-09 13:34:38
Nie wiem co tak wybitny człowiek robi w tym kraju i babra się w tym polityczny g... na zachodzie tacy fachowcy to zarabiąją miliony i mają własne samoloty, mogł dawno wyjechac i leczyć za grube miliony -takze rodaków którzy by zbierali na operacje przez siepomaga i inne a jednak się człowiek poświęcił i leczy suwerena który i tak go błotem ochlapuje-od czasu jak został marszałkiem, chory kraj, chorzy ludzie a mienia sie katolikami -nie stosuja sie do zasad i reguł w które podobno wierzą ,a grodzki to też przeciez katolik i co ciekawe konserwatysta ale nie z jedynej slusznej partii jak w prl i to jest problemem, a ten 90 letni pacjent to m.in powstaniec warszawski i 40 lat pracował w stoczni a ze przymusowo został wcielony do ub to juz druga sprawa, moze nadawal by sie na kadydata to trybunału konst?
....
2020-01-09 13:21:45
a mogli dac 50 tys w kopercie dla xiendza jak z 2 wieżami to by nie było tematu...
Po kolei
2020-01-09 13:14:57
Nie obowiązuje jakaś kolejność? Kiedy będzie sprawdzony prezes Kaczyński? Jest nawet kompromitujące go nagranie i... nic. Uważam, że powinna być ustalona kolejka. Nie może być tak, że się wpycha różne osoby poza kolejnością, bo to rodzi podejrzenia o łapówki i korupcję właśnie.
Smutniak
2020-01-09 13:09:50
Dziennikarze TVP Info ... He he he he he he he he he ...
Olek
2020-01-09 13:04:15
Obejrzymy film "Człowiek z koperty"?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ