czwartek, 28 stycznia 2021r.

Zwłoki Bagdadiego pochowano w morzu

Data publikacji: 2019-10-29 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-30 09:56
Zwłoki Bagdadiego pochowano w morzu
 

Według funkcjonariuszy rządu USA, którzy zastrzegli sobie anonimowość, zwłoki przywódcy dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadiego, który zginął podczas operacji sił specjalnych USA w Syrii, zostały pochowane w morzu.

Szef Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA gen. Mark Milley ograniczył się do stwierdzenia, że zwłoki Bagdadiego "zostały potraktowane w odpowiedni sposób, zgodnie z naszą standardową procedurą operacyjną i prawem konfliktu zbrojnego".

Według wspomnianych źródeł Bagdadi miał zostać pochowany w morzu, po wykonaniu wymaganych przez religię islamską czynności, podobnie jak przywódca al-Kaidy Osama bin Laden w 2011 r., który został zabity przez komandosów USA podczas ataku na jego kryjówkę w Pakistanie. Pochówek w morzu ma zapobiec temu, aby grób terrorystów nie stał się celem pielgrzymek ich zwolenników.

Al-Bagdadi, który w szczytowym okresie istnienia IS kierował terrorem na znacznej części terytoriów Iraku i Syrii, był na celowniku służb specjalnych USA i innych krajów przez wiele lat. Według Milleya ostatnio Waszyngton otrzymał informacje, że Bagdadi ukrywa się on w jednym z domów w rejonie Idlib, w północno-zachodniej Syrii. Podczas akcji sił specjalnych USA schronił się wraz z trójką dzieci w podziemnym tunelu, gdzie zdetonował pas z ładunkami wybuchowymi.

- Jego szczątki zostały przewiezione w bezpieczne miejsce, aby potwierdzić tożsamość za pomocą analizy DNA - powiedział generał.

(pap)

Na zdjęciu: Miejsce operacji sił specjalnych USA w Syrii

Fot. EPA/YAHYA NEMAH

Komentarze

do stoczniowców, ekspertów i PO--ów
2019-10-30 09:53:46
- kolejna "ruska onuca" bez "ogonków" i znajomości gramytyki j.polskiego
No to teraz
2019-10-29 20:54:26
Byc morze... powstanie i "pod-wodny Kalifat" gdy Muuuslimy zaczna chodzic i na Nauke plywania... a Kobiety w Ciuchach ?/!! I okretami pod-wodnymi beda poszukiwac tych miejsc...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ