sobota, 23 stycznia 2021r.

Orzeczono karę śmierci dla trzech zabójców Skandynawek

Data publikacji: 2019-07-18 22:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-23 12:26
Orzeczono karę śmierci dla trzech zabójców Skandynawek
 

Sąd w Maroku skazał w czwartek na karę śmierci trzech spośród 24 oskarżonych w sprawie zabójstwa dwóch turystek ze Skandynawii z grudnia 2018 r. Morderstwa dokonano w imię Państwa Islamskiego (IS).

Najwyższy wymiar kary orzeczono wobec 25-letniego Abdesamada Edżdżuda, ulicznego sprzedawcy z Marrakeszu uznawanego za szefa grupy, oraz dla dwóch dżihadystów - 27-letniego stolarza Junesa Uzijada i 33-letniego Raszida Afattiego.

Dwaj pierwsi przyznali się do zamordowania 24-letniej Louisy Vesterager Jespersen z Danii i jej 28-letniej przyjaciółki Maren Ueland z Norwegii. Turystki, które rozbiły namiot w odludnym miejscu w górach Atlasu, zginęły od noży; obu odcięto głowę. Afatti nagrał film z całego zdarzenia.

Skazani - jak pisze AFP - pozostali niewzruszeni przy ogłoszeniu wyroku.

W Maroku wymiar sprawiedliwości wydaje wyroki kary śmierci, ale od 1993 r. obowiązuje moratorium na ich wykonywanie, a nowa konstytucja z 2011 roku wyraźnie mówi o "prawie do życia".

W rozpoczętym w maju procesie pozostałych 21 oskarżonych skazano na kary od pięciu lat więzienia po dożywocie.

M.in. zasądzono 20 lat więzienia Kevinowi Zollerowi Guervosowi, pochodzenia hiszpańsko-szwajcarskiego, który przeszedł na islam. Wyrok dostał za tworzenie i szkolenie bandy terrorystycznej. W szczególności oskarżono go o instruktaż i szkolenie głównych winowajców w szyfrowaniu wiadomości i posługiwaniu się bronią palną. W ciągu procesu utrzymywał, że jest niewinny. Poza nim, wszyscy skazani to Marokańczycy.

Sąd skazał również trzech zabójców i jednego z ich wspólników na zapłacenie 2 mln dirhamów (190 000 euro) w ramach rekompensaty dla rodziców Maren Ueland.

Odrzucił jednak prośbę rodziny Louisy Vesterager Jespersen, która zażądała 10 mln dirhamów (930 000 euro) od państwa marokańskiego za "moralną odpowiedzialność".

- Najlepiej byłoby, gdyby te bestie dostały karę śmierci, na którą zasługują - napisała matka Louisy w liście odczytanym przez jej prawnika podczas poprzedniego przesłuchania.

- Odwołamy się do sądu administracyjnego w celu uzyskania odszkodowania - zapowiedział Chalid El-Fatawi, prawnik z rodziny Louisy.

Większość oskarżonych, pochodzących ze skromnych środowisk, o bardzo niskim poziomie wykształcenia, utrzymywała się z niepewnej pracy w slumsach Marrakeszu.

Jak wynika z aktu oskarżenia, grupa mężczyzn przed zamordowaniem turystek popełniła wiele innych aktów terroru wymierzonych w różne cele. Podkreślono ponadto, że tylko trzy spośród wszystkich oskarżonych osób nie przyznały się do popierania dżihadystycznego IS.

Zwłoki Dunki i Norweżki znaleziono 17 grudnia na terenie Atlasu Wysokiego niedaleko wsi Imlil, ok. 60 km na południe od Marrakeszu.

(PAP)

Fot. AFP/Marokańska policja

Komentarze

do @ Totalny Stop ! ! !
2019-07-21 20:37:45
Polskie Lewactwo chce aby nie tylko dźgał nożem jeden co "oglądał wyłącznie TVP", ale inni także. Hasło - noże dla nożowników i oglądających wyłącznie TVP!
Totalny Stop ! ! !
2019-07-21 01:56:08
Gdyz "Takie Cos"... chce Brukselskie i Polskie Lewactwo PO_sciagac i do Polski ???
=
2019-07-19 06:50:11
Elegancko podano ich pełne dane, opublikowano zdjęcia i jeszcze orzeczono karę śmierci. Chociaż tytuł sugeruje, że to w Skandynawii, ale takie rzeczy nie w Europie.
Juz za sam wyglad...
2019-07-19 00:31:31
"Zasluguja na dozywocie" !!! A nie moze "Humanitarna Brukselka" zapro-po-nowac przyplyniecie ich na Lodziach... do UE - by pozniej rozlokowac Ich w Norwegi i Dani alibo i w okolicach Gdanska !!/?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ