środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Holandia. Strzelał do ludzi w tramwaju

Holandia. Strzelał do ludzi w tramwaju (akt. 3)

Holandia. Strzelał do ludzi w tramwaju
Data publikacji: 2019-03-18 12:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 1461 381021

Zatrzymano Gokmena Tanisa, 37-letniego mężczyznę tureckiego pochodzenia podejrzanego o dokonanie w poniedziałek przed południem ataku w tramwaju w Utrechcie - poinformował wieczorem na konferencji prasowej szef policji w tym mieście.

W strzelaninie zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych - podał burmistrz tego miasta w środkowej Holandii Jan van Zanen.

Początkowo holenderskie władze obawiały się, że doszło do kolejnego zamachu terrorystycznego, i rano wprowadzono stan podwyższonego alertu. Przez niemal cały poniedziałek wzmocniona była ochrona lotnisk, obiektów rządowych i innych ważnych budynków, a zwłaszcza meczetów. Władze Utrechtu zaleciły, aby dzieci nie szły do szkoły, a wszyscy w miarę możliwości "pozostali w domach".

Po zatrzymaniu napastnika odwołano stan podwyższonej gotowości.

Nadal nie wiadomo, jakie były pobudki zabójcy. Premier Holandii Mark Rutte powiedział: "Prowadzimy dochodzenie, czy atak miał podłoże terrorystyczne". Publiczna Telewizja NOS poinformowała, że Tanis mógł zaatakować kobietę należącą do jego rodziny i osoby, które próbowały ją chronić.

Podczas konferencji prasowej prokurator Rutger Jeuken podał, że zatrzymany mężczyzna miał wcześniej zatargi z prawem i był aresztowany, ale nie ujawnił dodatkowych szczegółów.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że turecki wywiad bada, czy sprawca dopuścił się mordu z pobudek osobistych, czy też atak miał podłoże terrorystyczne.

***

Napastnik otworzył w poniedziałek ogień w tramwaju w jednej z dzielnic mieszkalnych w zachodniej części Utrechtu w Holandii - poinformowała agencja dpa, powołując się na policję. 

Na miejsce zdarzenia przybyły służby ratunkowe i policja, do akcji skierowano m.in. trzy śmigłowce.

Rząd Holandii ogłosił najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego w prowincji Utrecht. Poziom zagrożenia został podniesiony w szkołach, meczetach, a także w transporcie miejskim. Napastnik wciąż jest na wolności.

Policja w Utrechcie poinformowała w poniedziałek, że w związku ze strzelaniną tego dnia w tramwaju w tym mieście, poszukuje 37-letniego mężczyzny urodzonego w Turcji. Policja ostrzega przed Gokmanem Tanisem i prosi, aby się do niego nie zbliżać.

Na Twitterze policja opublikowała także zdjęcie mężczyzny.

Holender pochodzenia tureckiego, podejrzany o atak z użyciem broni palnej, do którego doszło w poniedziałek w Utrechcie, był już zatrzymany przez holenderskie organy ścigania z powodu podejrzenia o przynależność do Państwa Islamskiego (IS) - podało BBC.

"Kilka lat temu został zatrzymany w związku z podejrzeniami o udział w IS, jednak później został zwolniony" - poinformowało BBC, powołując się na tureckiego przedsiębiorcę mieszkającego w Utrechcie.

 Atak z użyciem broni palnej, do którego doszło w poniedziałek w tramwaju w Utrechcie w środkowej Holandii, mógł mieć podłoże terrorystyczne - przekazała policja. 

Premier Holandii Mark Rutte wyraził głębokie zaniepokojenie i poinformował o kryzysowym posiedzeniu rządu zwołanym z powodu strzelaniny.

(pap)

Fot. PAP/Robin Van Lonkhuijsen

Komentarze

fw
taki tam incydent
2019-03-19 17:18:46
Odp: tak tylko od-PO-wiadam...
Nie Se PO-sprowadzaja ale tylko do Swoich Domow i PO-d Warunkiem: ze biora pelna od-PO-wiedzialnosc za Nich wraz z Finansowym utrzymaniem na zawsze...!!
2019-03-18 23:25:25
Czyli
"Multi-Kulti" i w Holandii nie narzeka na "brak zajecia"...!! A jeszcze kilka dni temu "dziwili sie" Australijczykowi - jak On tak mogl ? Reasumujac: Przemoc rodzi Przemoc lub Oko za Oko i Zab za Zab...!!
2019-03-18 23:19:48
Pan Kezystek
z innymi panami sprowadzi imigrantów, którzy kochają i nie podcinają gardeł. Nie wierzysz?
2019-03-18 19:44:33
tak tylko pytam
Czy to nie pan Krzystek podpisał deklarację z innymi prezydentami miast ze będą sprowadzali imigrantów do swoich miast??
2019-03-18 16:55:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie