Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Holandia. Strzelał do ludzi w tramwaju (akt. 3)

Data publikacji: 18 marca 2019 r. 12:10
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2019 r. 16:30
Holandia. Strzelał do ludzi w tramwaju
 

Zatrzymano Gokmena Tanisa, 37-letniego mężczyznę tureckiego pochodzenia podejrzanego o dokonanie w poniedziałek przed południem ataku w tramwaju w Utrechcie - poinformował wieczorem na konferencji prasowej szef policji w tym mieście.

W strzelaninie zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych - podał burmistrz tego miasta w środkowej Holandii Jan van Zanen.

Początkowo holenderskie władze obawiały się, że doszło do kolejnego zamachu terrorystycznego, i rano wprowadzono stan podwyższonego alertu. Przez niemal cały poniedziałek wzmocniona była ochrona lotnisk, obiektów rządowych i innych ważnych budynków, a zwłaszcza meczetów. Władze Utrechtu zaleciły, aby dzieci nie szły do szkoły, a wszyscy w miarę możliwości "pozostali w domach".

Po zatrzymaniu napastnika odwołano stan podwyższonej gotowości.

Nadal nie wiadomo, jakie były pobudki zabójcy. Premier Holandii Mark Rutte powiedział: "Prowadzimy dochodzenie, czy atak miał podłoże terrorystyczne". Publiczna Telewizja NOS poinformowała, że Tanis mógł zaatakować kobietę należącą do jego rodziny i osoby, które próbowały ją chronić.

Podczas konferencji prasowej prokurator Rutger Jeuken podał, że zatrzymany mężczyzna miał wcześniej zatargi z prawem i był aresztowany, ale nie ujawnił dodatkowych szczegółów.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że turecki wywiad bada, czy sprawca dopuścił się mordu z pobudek osobistych, czy też atak miał podłoże terrorystyczne.

***

Napastnik otworzył w poniedziałek ogień w tramwaju w jednej z dzielnic mieszkalnych w zachodniej części Utrechtu w Holandii - poinformowała agencja dpa, powołując się na policję. 

Na miejsce zdarzenia przybyły służby ratunkowe i policja, do akcji skierowano m.in. trzy śmigłowce.

Rząd Holandii ogłosił najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego w prowincji Utrecht. Poziom zagrożenia został podniesiony w szkołach, meczetach, a także w transporcie miejskim. Napastnik wciąż jest na wolności.

Policja w Utrechcie poinformowała w poniedziałek, że w związku ze strzelaniną tego dnia w tramwaju w tym mieście, poszukuje 37-letniego mężczyzny urodzonego w Turcji. Policja ostrzega przed Gokmanem Tanisem i prosi, aby się do niego nie zbliżać.

Na Twitterze policja opublikowała także zdjęcie mężczyzny.

Holender pochodzenia tureckiego, podejrzany o atak z użyciem broni palnej, do którego doszło w poniedziałek w Utrechcie, był już zatrzymany przez holenderskie organy ścigania z powodu podejrzenia o przynależność do Państwa Islamskiego (IS) - podało BBC.

"Kilka lat temu został zatrzymany w związku z podejrzeniami o udział w IS, jednak później został zwolniony" - poinformowało BBC, powołując się na tureckiego przedsiębiorcę mieszkającego w Utrechcie.

 Atak z użyciem broni palnej, do którego doszło w poniedziałek w tramwaju w Utrechcie w środkowej Holandii, mógł mieć podłoże terrorystyczne - przekazała policja. 

Premier Holandii Mark Rutte wyraził głębokie zaniepokojenie i poinformował o kryzysowym posiedzeniu rządu zwołanym z powodu strzelaniny.

(pap)

Fot. PAP/Robin Van Lonkhuijsen

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fw
2019-03-19 17:18:46
taki tam incydent
Odp: tak tylko od-PO-wiadam...
2019-03-18 23:25:25
Nie Se PO-sprowadzaja ale tylko do Swoich Domow i PO-d Warunkiem: ze biora pelna od-PO-wiedzialnosc za Nich wraz z Finansowym utrzymaniem na zawsze...!!
Czyli
2019-03-18 23:19:48
"Multi-Kulti" i w Holandii nie narzeka na "brak zajecia"...!! A jeszcze kilka dni temu "dziwili sie" Australijczykowi - jak On tak mogl ? Reasumujac: Przemoc rodzi Przemoc lub Oko za Oko i Zab za Zab...!!
Pan Kezystek
2019-03-18 19:44:33
z innymi panami sprowadzi imigrantów, którzy kochają i nie podcinają gardeł. Nie wierzysz?
tak tylko pytam
2019-03-18 16:55:37
Czy to nie pan Krzystek podpisał deklarację z innymi prezydentami miast ze będą sprowadzali imigrantów do swoich miast??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA