niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Zamachowiec ze Strasburga przysięgał wierność IS

Zamachowiec ze Strasburga przysięgał wierność IS

Zamachowiec ze Strasburga przysięgał wierność IS
Data publikacji: 2018-12-22 21:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 1101 368303

Francuscy śledczy znaleźli nagranie wideo, na którym sprawca ataku w Strasburgu Cherif Chekatt składa przysięgę na wierność wobec dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - poinformowała w sobotę dpa za źródłami sądowymi w Paryżu.

11 grudnia 29-letni Chekatt, który urodził się w Strasburgu w rodzinie algierskiej, otworzył ogień do ludzi. W zamachu życie straciło pięć osób, w tym Bartosz Niedzielski, Polak od 20 lat mieszkający w Strasburgu, a kilkanaście zostało rannych.

Chekatt był notowany w tzw. kartotece "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne"; śledczy od początku skłaniali się ku wersji, że atak miał podłoże terrorystyczne.

Według paryskiej prokuratury, której wydział antyterrorystyczny prowadzi śledztwo, podejrzany był skazany łącznie 27 razy za przestępstwa pospolite we Francji, Niemczech i w Szwajcarii. Ojciec Chekatta twierdzi, że jego syn podzielał przekonania IS, z kolei według świadków ataku sprawca krzyczał "Allahu akbar".

Dwa dni po zamachu francuska policja zlokalizowała sprawcę i go zlikwidowała. Tego samego dnia powiązana z IS agencja propagandowa Amak opublikowała oświadczenie, z którego wynika, że zlikwidowany przez francuską policję terrorysta był bojownikiem IS. Miał on przeprowadzić "tę operację w odpowiedzi na apel przywódców IS, by uderzać w cele zlokalizowane na terytorium państw zaangażowanych po stronie międzynarodowej koalicji w walce z IS w Iraku oraz w Syrii".

(PAP)

Komentarze

123
w nauce to sie nazywa schizofrenia i powinno sie leczyc niezaleznie co i komu przysiegał ,tylko agnostycyzm.
2018-12-23 08:27:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie