niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > W strzelaninie w Strasburgu zginęły trzy osoby

W strzelaninie w Strasburgu zginęły trzy osoby

W strzelaninie w Strasburgu zginęły trzy osoby
Data publikacji: 2018-12-11 23:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:29
Wywietleń: 1465 366385

Trzy osoby zginęły a 12 zostało rannych we wtorek po południu w strzelaninie, do której doszło w Strasburgu. Premier Francji Edouard Philippe uruchomił międzyresortowy gabinet kryzysowy, który ma monitorować sytuację. Napastnik nadal pozostaje nieuchwytny.

Ogień do ludzi w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w centrum miasta otworzył samotny mężczyzna, który był uzbrojony w broń palną i nóż. Zanim zbiegł z miejsca zdarzenia został postrzelony przez policję, która zaczęła go ścigać.

Śledczy skłaniają się ku koncepcji, że atak miał podłoże terrorystyczne. France TV Info podało, że sprawca miał tzw. kartotekę "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne". W mieście wdrożono tzw. Biały Plan, który oznacza stan pełnej gotowości dla służb ratunkowych i szpitali i wdrażany w wypadku zamachów terrorystycznych, katastrof i epidemii.

Policja ustaliła, że sprawca zamachu to 29-letni mieszkaniec miasta, który był poszukiwany w związku z rabunkiem. Agencje podały, że mężczyzna ten miał być we wtorek rano zatrzymany przez żandarmerię za udział w napadzie rabunkowym, podczas którego doszło do zabójstwa. W akcji tej żołnierz z antyterrorystycznych sił operacyjnych Sentinelle został postrzelony przez napastnika.

Tuż po strzelaninie gmach Parlamentu Europejskiego został zablokowany. Nikt nie mógł opuścić budynku, pracowników ostrzeżono SMS-ami. Jednak przewodniczący PE Antonio Tajani wkrótce oświadczył na Twitterze, że Parlament nie przerywa pracy i nie zamierza poddać się terroryzmowi ani dać się zastraszyć.

Słowa potępienia dla tego aktu terrorystycznego wyraził na Twitterze także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który podkreślił, że Strasburg jest miastem ściśle symbolizującym pokój i demokrację. "To wartości, których zawsze będziemy bronić. Komisja całkowicie wspiera Francję" - napisał Juncker.

(PAP)

Fot. EPA/PATRICK SEEGER

Komentarze

Do... Brukseli i Paryza
Chcieliscie "Multi-Kulti" to teraz macie "Multi" Noze i Kulki...!! I ciekawe, ktora z poszkodowanych Rodzin... postawi wreszcie do Odpowiedzialnosci Karnej... Polityka czy Politykow !!
2018-12-12 19:17:15
AXA
Niech żyje multikulti, Makrela i jej pieski z Platformy!
2018-12-12 08:25:52
!
DOŚĆ TEGO! To chyba ostateczny sygnał, aby wziąć się za to tałatajstwo. Hmm...no tak, przecież po drodze ginęły już dziesiątki rodowitych obywateli Europy i nikomu to nie przeszkadzało.
2018-12-12 06:57:40

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie