czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Świat > Napastnik w Pittsburghu krzyczał: „Wszyscy Żydzi muszą zginąć”

Napastnik w Pittsburghu krzyczał: „Wszyscy Żydzi muszą zginąć”

Napastnik w Pittsburghu krzyczał: „Wszyscy Żydzi muszą zginąć”
Data publikacji: 2018-10-27 20:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-21 14:13
Wywietleń: 957 358502

Napastnik, który zabił co najmniej osiem i ranił sześć osób w Pittsburghu w Pensylwanii wszedł do synagogi krzycząc: „Wszyscy Żydzi muszą zginąć". Śledztwo w tej sprawie podjęło FBI.

Synagoga znajduje się w dzielnicy Squirrel Hill, która - jak podaje AP - jest centrum społeczności żydowskiej w Pittsburghu. Media w USA podają różną liczbę ofiar: cztery, osiem, dwanaście. Sprawcą tragedii jest - według mediów - 46-letni Robert Bowers, który, uzbrojony w wiele sztuk broni, wszedł do synagogi Drzewo Życia podczas uroczystości nadani dziecku imienia i otworzył ogień do zebranych. Bowers w mediach społecznościowych zamieszczał antysemickie i antyimigranckie komentarze.

Przedstawiciele lokalnych władz, policji i FBI nie chcą na razie mówić o tożsamości napastnika, ani liczbie i tożsamości ofiar. Policja poinformowała, że atak na synagogę traktowany jest jak przestępstwo federalne. 

Według różnych relacji sprawca oddał się w ręce policji po wymianie ognie, lub został postrzelony, zatrzymany i przewieziony do szpitala. Policja długo sprawdzała jeszcze wszystkie pomieszczenia w synagodze, by upewnić się, że napastnik nie pozostawił tam ładunków wybuchowych.

Dyrektor wydziału do spraw bezpieczeństwa publicznego w ratuszu Pittsburgha Wendell Hissrich zapewnił nieco później, że "nie ma kolejnych bezpośrednich zagrożeń". Powiedział też podczas krótkiej konferencji prasowej, że w synagodze zobaczył "straszliwą scenę zbrodni".

- To jedna z najstraszniejszych, jakie widziałem, a widziałem sceny katastrof lotniczych - dodał. 

Prezydent USA Donald Trump, który śledził w telewizji relację ze strzelaniny, napisał na Twitterze: "Wygląda na wiele ofiar śmiertelnych. Uważajcie na napastnika. Niech Bóg ma wszystkich w opiece!". Przed odlotem na wiec przedwyborczy w stanie Illinois Trump powiedział dziennikarzom, że należy wprowadzić bardziej surowe prawa i karać śmiercią za takie ataki.

- Na wykonanie kary śmierci nie powinno się czekać latami - dodał. Trump zauważył też, że gdyby w synagodze był uzbrojony strażnik, to nie doszłoby do tragedii, a takie wydarzenia mają niewiele wspólnego z przepisami gwarantującymi łatwy dostęp do broni. 

- To straszne, co dzieje się z nienawiścią w naszym kraju - powiedział prezydent. Dodał, że atak ten "wygląda zdecydowanie na zbrodnię antysemicką". 

Gubernator Pensylwanii Tom Wolf, który nazwał strzelaninę "absolutną tragedią", zajął inne stanowisko i napisał w oświadczeniu, że dostęp do niebezpiecznej broni zagraża życiu obywateli Ameryki. Władze Nowego Jorku wysłały silnie uzbrojone patrole do synagog i innych świątyń w mieście z obawy przed kolejnymi atakami. 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jest wstrząśnięty sobotnią strzelaniną w Pittsburghu i nazwał ją "straszliwym, antysemickim, brutalnym" atakiem.

(pap)

Fot. EPA/JUSTIN LANE 

Komentarze

hwwd
No to się Tramp odkrył i pokazał kto zacz. Ale żydzi zbierają co sami sieją. tTo oni stosują mowę nienawiści i takich akcji będzie coraz więcej. W nagrodę za ich miłość i szacunek do pozostałych.
2019-02-21 13:57:07
widzisz więc
- iż trup trupowi nie jest równy....Na moje nieparchate oko to przelicznik jest; nie mniej niż pięciu Palestyńczykuw za jednego "brata". Do @ debilnego Jas-a; - Trump i rodzinka są "koszerni", poczytaj trochę.
2018-10-28 23:41:59
@- pierwszy Amerykanin
Prezydent Duda już wysłał depeszę kondolencyjną do USA. Do Palestyńczyków chyba nie ma adresu, bo nie wierzę, że tamte zbrodnie nie wywołują w nim odruchu złożenia kondolencji.
2018-10-28 19:29:06
Jas
Wyznawca Trumpa i wszystko jasne ,pewnie jeszcze gorliwie wierzący...
2018-10-28 15:14:58
Hmm
A dlaczego na calym Swiecie... jest "non-stop" az tyle Atakow na Zydow...??
2018-10-28 02:01:31
- pierwszy Amerykanin,
który przeczytał i zrozumiał komunikat TVN24; "Co najmniej 10 rakiet zostało wystrzelonych w piątek ze Strefy Gazy na terytorium Izraela - poinformowała izraelska armia. Wcześniej siły izraelskie zastrzeliły pięciu Palestyńczyków i raniły co najmniej 50 osób podczas cotygodniowych protestów wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Izraelem. Ofiary to mężczyźni w wieku od 19 do 27 lat."... Dla myślącego Amerykanina o przyczynach jatki w Strefie Gazy najważnejsze jest słowo: "wcześniej" . Dlatego zrobił także jatkę.
2018-10-27 21:01:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie