Wtorek 28 września 2021r. 
REKLAMA

Zamachowiec miał dokumenty o ośrodku jądrowym

Data publikacji: 2016-04-14 23:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Zamachowiec miał dokumenty o ośrodku jądrowym
Fot. EPA/HENNING KAISER  

Główny podejrzany o zorganizowanie zamachów w Paryżu Salah Abdeslam miał w swoim mieszkaniu w Brukseli dokumenty na temat niemieckiego jądrowego ośrodka badawczego Juelich - pisała w czwartek (14 kwietnia) część niemieckich gazet. Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) zaprzecza.

Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND, duża agencja zaopatrująca w materiał informacyjny ponad 30 niemieckich gazet codziennych) poinformowała o dokumentach powołując się na źródła w parlamentarnej komisji, której posiedzenia są utajnione. Według tych źródeł szef BfV Hans-Georg Maassen powiedział w końcu marca dziewięcioosobowej komisji, że Abdeslam miał owe dokumenty. Maassen miał też oświadczyć członkom komisji nadzorującej pracę niemieckich służb specjalnych, że w mieszkaniu Abdeslama znaleziono m.in. wydruki artykułów z internetu i zdjęć prezesa centrum badawczego Juelich, Wolfganga Marquardta.

Według RND nie jest jasne, czy Maassen przekazał te informacje urzędowi kanclerskiemu lub MSW. O informacjach tych miało wiedzieć kilku deputowanych Bundestagu i ekspertów do spraw terroryzmu, poufnie poinformowanych przez Maassena. Rzecznik BfV zaprzeczył tym doniesieniom.

- Nie mamy na ten temat żadnych informacji - powiedział agencji dpa i podkreślił, że "Maassen nigdy nie prowadził w tej sprawie rozmów z członkami parlamentarnego gremium kontrolnego".

Ośrodek Juelich jest położony w pobliżu granicy z Belgią. Centrum naukowo-badawcze Juelich, jeden z największych tego typu ośrodków w Europie, napisało w oświadczeniu, że nie ma żadnych oznak zagrożenia i że pozostaje w kontakcie z niemieckimi władzami bezpieczeństwa oraz nadzorem nad energetyką jądrową. (pap)

 

Fot. EPA/HENNING KAISER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kucharka,
2016-04-15 01:25:11
Sciagac i zapraszac do Niemiec jeszcze wiecej Afrykansko-Azjatyckiego "Multi-Kulti"...az sie w koncu i tam PO-waznie "ZAGOTUJE" !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ