Niedziela 26 września 2021r. 
REKLAMA

Aresztowani w związku z zamachami w Brukseli i Paryżu

Data publikacji: 2016-04-08 22:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Aresztowani w związku z zamachami w Brukseli i Paryżu
Mohamed Abrini trafił na listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, gdy został zidentyfikowany jako koordynator paryskich zamachów. Fot. EPA/BELGIAN FEDERAL POICE  

Belgijska prokuratura generalna poinformowała w piątek, że zatrzymano kilka osób w związku z zamachami terrorystycznymi w Brukseli i Paryżu. Według telewizji VTR jednym z aresztowanych jest Mohamed Abrini, który prawdopodobnie był zaangażowany w obydwa ataki.

Informację o zatrzymaniu Abriniego, określanego jako jeden z najważniejszych podejrzanych o zorganizowanie listopadowych zamachów w Paryżu, potwierdziła belgijska policja. Prokuratura i policja nie poinformowały jak dotąd, ile osób zostało zatrzymanych.

31-letni Abrini jest Belgiem. Trafił na listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, gdy został zidentyfikowany jako osoba, która jechała samochodem wraz z Salahem Abdeslamem, uważanym za koordynatora paryskich zamachów. 18 marca, po czterech miesiącach poszukiwań, belgijska policja schwytała w Brukseli Abdeslama. Cztery dni później doszło do zamachów na lotnisku w Zaventem pod Brukselą i w brukselskim metrze. Zginęły w nich 32 osoby. Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie.

Od zatrzymania Abdeslama Abrini był jednym z dwóch najważniejszych poszukiwanych. Drugim jest mężczyzna znany pod pseudonimem Sufian Kajal. Rola Abdeslama w zamachach z 13 listopada w Paryżu nie jest do końca jasna, ale uważa się, że odpowiadał przynajmniej za ich logistyczne przygotowanie i prowadził jeden z samochodów użytych podczas zamachów.

Paryskie zamachy kosztowały życie 130 osób. Do ich zorganizowania przyznało się Państwo Islamskie. W dużej mierze zostały one przygotowane w Brukseli przez mieszkających tam Francuzów arabskiego pochodzenia. Część z nich zginęła śmiercią samobójczą podczas ich przeprowadzenia, tak jak brat Abdeslama Brahim. (pap)

 

Na zdjęciu: Mohamed Abrini, który trafił na listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, gdy został zidentyfikowany jako koordynator paryskich zamachów.

Fot. EPA/BELGIAN FEDERAL POICE

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prawa... a prawa...
2016-04-09 11:06:12
RACJA i oko za oko...! Dlatego IS-lamisci te NAIWNE Zachodnie i Unijne *cackanie sie* tak maksymalnie wykorzystuja ! No bo przeciez wobec Nich musza tez obowiazywac Prawa Czlowieka i tylko ewentualne dozywocie *bez KS-a*...skrocone pozniej jeszcze !!
Oko za oko, bez litości.
2016-04-09 07:57:09
Nie cackać się z takimi, bo oni nie wahali się ani chwili.
Baju...baju...
2016-04-09 00:48:03
Ciekawe czy po wysadzeniu sie w powietrze, miniaturowe resztki Ich cial... znalazly juz sobie wolne miejsca w Ich IS-lamskim Raju ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ