poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Świat > "Mózg" zamachów w Paryżu w rękach policji

"Mózg" zamachów w Paryżu w rękach policji

"Mózg" zamachów w Paryżu w rękach policji
Data publikacji: 2016-03-18 22:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1787 123971

Po czterech miesiącach poszukiwań belgijska policja schwytała w piątek w Brukseli Salaha Abdeslama, uważanego za koordynatora krwawych paryskich zamachów z 13 listopada 2015 roku. Poza nim zatrzymano jeszcze cztery inne osoby podejrzane o związek z zamachami.

Zatrzymań dokonano podczas operacji policji, wojska i sił specjalnych przeprowadzonej w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, skąd 26-letni Abdeslam pochodził. Funkcjonariusze otoczyli tam dom, w którym zabarykadowali się terroryści; doszło do wymiany ognia, Abdeslam i co najmniej jeden z jego wspólników zostali ranni.

Początkowo media donosiły o trzech zatrzymanych, ale na wieczornej konferencji prasowej prokuratura federalna poinformowała, że w rękach policji znalazło się w piątek w sumie pięć osób.

Przebieg operacji na bieżąco śledził w siedzibie belgijskiego rządu prezydent Francji Francois Hollande, który udał się tam bezpośrednio ze szczytu UE. Na wspólnej z premierem Belgii Charlesem Michelem konferencji prasowej powiedział później, że Francja zażąda jak najszybszej ekstradycji Abdeslama, by był sądzony w kraju, gdzie przeprowadził zamachy.

Rola zatrzymanego nie jest do końca jasna. Uważa się, że odpowiadał przynajmniej za ich logistyczne przygotowanie i prowadził jeden z samochodów użytych podczas zamachów.

Policja była bliska zatrzymania Abdeslama już we wtorek, kiedy dokonała zakończonej strzelaniną rewizji w mieszkaniu w brukselskiej dzielnicy Forest. Kiedy sześciu francuskich i belgijskich policjantów weszło do mieszkania, zostali ostrzelani z broni automatycznej. Jeden z mężczyzn obecnych w mieszkaniu został zastrzelony przez policyjnego snajpera, ale dwóch innych zbiegło po dachach sąsiednich kamienic. Zdaniem belgijskich mediów, jednym z nich mógł być Abdeslam. Władze nie potwierdziły tych doniesień, ale przyznały, że w mieszkaniu znaleziono odciski palców terrorysty.

- "Salah Abdeslam był bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie, organizację i przeprowadzenie ataków" - powiedział Hollande.

Podkreślił, że mimo pojmania najbardziej poszukiwanego terrorysty w Europie poziom zagrożenia terrorystycznego we Francji i w Belgii pozostaje bardzo wysoki. Dodał, że osób odpowiedzialnych za paryskie ataki jest więcej, niż się początkowo wydawało, i należy spodziewać się dalszych aresztowań, bo dochodzenie i ściganie sprawców wciąż nie jest zakończone.

Najważniejszymi poszukiwanymi są teraz Mohamed Abrini, pochodzący również z Molenbeeku, oraz mężczyzna znany pod pseudonimem Sufian Kajal.

Paryskie zamachy, do których przyznało się Państwo Islamskie, w dużej mierze zostały przygotowane w Brukseli przez mieszkających tam Francuzów arabskiego pochodzenia. Część z nich zginęła samobójczą śmiercią podczas ich przeprowadzenia, tak jak brat Abdeslama Brahim, który został pochowany w czwartek na jednym z brukselskich cmentarzy. (pap)

 

Fot. EPA/LAURENT DUBRULE 

Komentarze

Badzmy czujni...i dmuchajmy na zimne !
Oby tylko nie doszlo do "PO-dobnej Paryskiej Tragedi"... w czasie Swiatowych Dni Mlodziezy Chrzescijanskiej i PO-bytu Papieza za kilka miesiecy - tak w Krakowie jak i Okolicy !!
2016-03-20 10:52:08
Efekt,
To wszystko jest efektem Rzadzenia Swiatem przez Demokratow ( czyli Zachodnich Socjalistow...) przez chocby ostatnie 8 lat !
2016-03-19 11:36:54
kibic
.... szybka akcja służb,szok.
2016-03-19 09:55:53
Jan III S.......
A ilu "Takich i Typo PO-dobnych" chca jeszcze WPUSCIC do Europy i UE... PO-litycy z Brukseli ? A jak Turcja wejdzie juz do Uni, to dopiero bedziemy miec "najazd PO-laczony z nawalem" ale juz wtedy w milionach IS-lamistow... i Kto wie, czy to juz wtedy nie bedzie "PO-czatek KONCA"...??
2016-03-19 00:09:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie