czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Świat > W Sylwestra planował atak w Melbourne

W Sylwestra planował atak w Melbourne

W Sylwestra planował atak w Melbourne
Data publikacji: 2017-11-28 13:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:51
Wywietleń: 873 302915

Aresztowano 20-letniego mężczyznę, który planował przeprowadzenie ataku terrorystycznego w centrum miasta, na Placu Federacji, podczas uroczystości sylwestrowych w Melbourne. Atak miał być przeprowadzony przy użyciu broni automatycznej. W zeszłym roku około 500 tys. osób witało nadejście Nowego Roku w centrum Melbourne.

– Mężczyzna zostanie oskarżony o przestępstwa związane z terroryzmem, za które może zostać skazany na maksymalną karę dożywotniego więzienia – podały władze.

Podejrzany został aresztowany na przedmieściach Melbourne. Nie zdążył zakupić broni, którą miał być przeprowadzony atak.

– Zarzucamy mu zamiar użycia broni palnej, by strzelając zabić jak najwięcej osób – powiedział Shane Patton, zastępca komendanta policji w stanie Wiktoria. – Jest to osoba, która bywała szczególnie "pobudzona", z braku lepszego słowa, kiedy miały miejsce wydarzenia (ataki terrorystyczne - PAP) poza granicami i wyrażał duże zainteresowanie przeprowadzeniem samodzielnego ataku.

Podejrzany o planowanie ataku urodził się w Australii. Jego rodzice pochodzą z Somalii.

– Był pod obserwacją policji od stycznia. Miał związki z ekstremistami, ale sądzimy, że działał w pojedynkę. Zdobył podręcznik al-Kaidy z instrukcjami, jak przeprowadzić atak terrorystyczny i był sympatykiem tzw. Państwa Islamskiego. Podręcznik uzyskał za pośrednictwem internetu – powiedział Patton. 

Przeprowadzono przeszukania w mieszkaniu podejrzanego, w miejscu jego pracy i w miejscu, którego właścicielem jest osoba z nim spokrewniona.

(pap)

Na zdjęciu: Policja sprawdza dom w Melbourne

Fot. EPA/DAVID CROSLING

Komentarze

uf
Dlatego pamiętajmy, że nieważne, gdzie kto się urodził - najważniejsze, gdzie urodzili się jego pradziadkowie!
2017-11-28 13:15:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”