czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Podziękowania dla Syryjczyków za schwytanie terrorysty

Podziękowania dla Syryjczyków za schwytanie terrorysty

Podziękowania dla Syryjczyków za schwytanie terrorysty
Data publikacji: 2016-10-11 23:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 952 159667

Burmistrz Lipska Burkhard Jung podziękował we wtorek (11 października) trzem Syryjczykom, którzy schwytali swojego rodaka poszukiwanego przez policję pod zarzutem przygotowywania zamachu bombowego. Niemieccy politycy dyskutują o zaostrzeniu przepisów antyterrorystycznych.

"Odważna osobista interwencja" przyczyniła się w "decydujący sposób" do schwytania 22-letniego podejrzanego - powiedział Jung.

- To wielki sukces w walce z terroryzmem, pokazujący, że ogromna większość mieszkających tutaj i ubiegających się o azyl cudzoziemców nie chce mieć nic wspólnego z islamizmem - podkreślił polityk SPD zapowiadając, że chciałby się z nimi osobiście spotkać. Wcześniej wyrazy wdzięczności przekazała kanclerz Angela Merkel i premier Saksonii Stanislaw Tillich.

Dżabr al-Bakr, uchodźca z Syrii podejrzewany o budowę bomby i przygotowywanie zamachu, wymknął się w sobotę z obławy policyjnej w Chemnitz w Saksonii na wschodzie Niemiec. Uciekający przedostał się do oddalonego o niespełna 100 km Lipska, gdzie na dworcu poprosił innych Syryjczyków o nocleg. Rodacy udzielili mu schronienia, jednak gdy dowiedzieli się, że jest poszukiwany listem gończym, związali go i zawiadomili policję. W poniedziałek rano mężczyzna został zatrzymany.

W jego mieszkaniu w Chemnitz policja znalazła 1,5 kilograma wybuchowej substancji, zapalniki i metalowe części stosowane do konstrukcji bomb. Zdaniem służb bezpieczeństwa al-Bakr działał w porozumieniu z Państwem Islamskim i planował atak na jedno z berlińskich lotnisk. Zdaniem szefa Urzędu Ochrony Konstytucji Hansa-Georga Maassena interwencja policji miała miejsce "za pięć dwunasta".

Jak podał na stronie internetowej dziennik "Die Welt" al-Bakr przebywał od wiosny do późnego lata w Turcji, a być może także w Syrii, gdzie mógł przejść przeszkolenie. Niemiecki kontrwywiad obserwował go od połowy września, po otrzymaniu informacji od służb innych krajów, że w Niemczech przygotowywany jest zamach.

Politycy partii chadeckich CDU i CSU domagają się bardziej wnikliwego sprawdzania wszystkich osób wjeżdżających do Niemiec z zamiarem wystąpienia o azyl. W kontroli miałyby brać wszystkie służby łącznie z wywiadem i kontrwywiadem. SPD, Lewica i Zieloni uważają, że takie praktyki oznaczałyby uznanie wszystkich uchodźców za osoby podejrzane.

(pap)

Fot. EPA/HENDRIK SCHMIDT

Komentarze

Naiwnosc Zachodu,
Czyli Swoi schwytali Swojego... by ewentualnie szybciej dostac PO-byt (?) a za jakis czas okaze sie, ze sami nie sa "lepsi"... uczeszczajac regularnie na Modly do Islamskich Meczetow !!
2016-10-12 23:58:29
Nigdy
To teraz należy im się ochrona, bo według ich zasad mogą być uznani za zdrajców. Jedno jest pewne, oby w Polsce nigdy nie zamieszkali ludzie tego pokroju, NIGDY!
2016-10-12 07:43:44
Stop dla Islamu,
Lewactwo... jak zwykle broni ciemniactwo !!
2016-10-12 01:26:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy