sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Podziękowania dla Syryjczyków za schwytanie terrorysty

Podziękowania dla Syryjczyków za schwytanie terrorysty

Podziękowania dla Syryjczyków za schwytanie terrorysty
Data publikacji: 2016-10-11 23:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1459 159667

Burmistrz Lipska Burkhard Jung podziękował we wtorek (11 października) trzem Syryjczykom, którzy schwytali swojego rodaka poszukiwanego przez policję pod zarzutem przygotowywania zamachu bombowego. Niemieccy politycy dyskutują o zaostrzeniu przepisów antyterrorystycznych.

"Odważna osobista interwencja" przyczyniła się w "decydujący sposób" do schwytania 22-letniego podejrzanego - powiedział Jung.

- To wielki sukces w walce z terroryzmem, pokazujący, że ogromna większość mieszkających tutaj i ubiegających się o azyl cudzoziemców nie chce mieć nic wspólnego z islamizmem - podkreślił polityk SPD zapowiadając, że chciałby się z nimi osobiście spotkać. Wcześniej wyrazy wdzięczności przekazała kanclerz Angela Merkel i premier Saksonii Stanislaw Tillich.

Dżabr al-Bakr, uchodźca z Syrii podejrzewany o budowę bomby i przygotowywanie zamachu, wymknął się w sobotę z obławy policyjnej w Chemnitz w Saksonii na wschodzie Niemiec. Uciekający przedostał się do oddalonego o niespełna 100 km Lipska, gdzie na dworcu poprosił innych Syryjczyków o nocleg. Rodacy udzielili mu schronienia, jednak gdy dowiedzieli się, że jest poszukiwany listem gończym, związali go i zawiadomili policję. W poniedziałek rano mężczyzna został zatrzymany.

W jego mieszkaniu w Chemnitz policja znalazła 1,5 kilograma wybuchowej substancji, zapalniki i metalowe części stosowane do konstrukcji bomb. Zdaniem służb bezpieczeństwa al-Bakr działał w porozumieniu z Państwem Islamskim i planował atak na jedno z berlińskich lotnisk. Zdaniem szefa Urzędu Ochrony Konstytucji Hansa-Georga Maassena interwencja policji miała miejsce "za pięć dwunasta".

Jak podał na stronie internetowej dziennik "Die Welt" al-Bakr przebywał od wiosny do późnego lata w Turcji, a być może także w Syrii, gdzie mógł przejść przeszkolenie. Niemiecki kontrwywiad obserwował go od połowy września, po otrzymaniu informacji od służb innych krajów, że w Niemczech przygotowywany jest zamach.

Politycy partii chadeckich CDU i CSU domagają się bardziej wnikliwego sprawdzania wszystkich osób wjeżdżających do Niemiec z zamiarem wystąpienia o azyl. W kontroli miałyby brać wszystkie służby łącznie z wywiadem i kontrwywiadem. SPD, Lewica i Zieloni uważają, że takie praktyki oznaczałyby uznanie wszystkich uchodźców za osoby podejrzane.

(pap)

Fot. EPA/HENDRIK SCHMIDT

Komentarze

Naiwnosc Zachodu,
Czyli Swoi schwytali Swojego... by ewentualnie szybciej dostac PO-byt (?) a za jakis czas okaze sie, ze sami nie sa "lepsi"... uczeszczajac regularnie na Modly do Islamskich Meczetow !!
2016-10-12 23:58:29
Nigdy
To teraz należy im się ochrona, bo według ich zasad mogą być uznani za zdrajców. Jedno jest pewne, oby w Polsce nigdy nie zamieszkali ludzie tego pokroju, NIGDY!
2016-10-12 07:43:44
Stop dla Islamu,
Lewactwo... jak zwykle broni ciemniactwo !!
2016-10-12 01:26:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie