czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Pokonanie IS wymaga radykalnych środków

Pokonanie IS wymaga radykalnych środków [FILM]

Pokonanie IS wymaga radykalnych środków
Data publikacji: 2017-09-05 11:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1374 290972

Możliwe jest pokonanie Państwa Islamskiego (IS) jako organizacji terrorystycznej, w tym także w Europie – uważa prof. Ryszard Machnikowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem wymaga to jednak zastosowania „dość radykalnych środków”. „W tej chwili nie ma takiej zgody politycznej” – zaznaczył.

Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ przekonywał, że z każdym przeciwnikiem można wygrać, jeżeli zastosuje się właściwe środki, a państwa zachodnie i wrogowie ISIS na Bliskim Wschodzie w dalszym ciągu są o wiele potężniejsi. Przypomniał, że armia iracka odbiła Mosul, chociaż zajęło jej to ponad 9 miesięcy. Zdaniem Machnikowskiego pokonanie Państwa Islamskiego, także w Europe, wymaga zastosowania właściwych środków, a to – jak powiedział – nie jest kwestia związana z funkcjonowaniem europejskich służb specjalnych, tylko w głównej mierze polityki. Czyli – w ocenie eksperta – przyzwolenia na zastosowanie "dość radykalnych środków" w walce z Państwem Islamskim i innymi organizacjami terrorystycznymi, które znajdują się na terenie Europy.  Zdaniem eksperta Państwo Islamskie trzeba podzielić na kilka elementów składowych, z których najważniejsza w jego opinii jest idea.

– Ta idea jest rozprzestrzeniania w sieci, jest obecna w umysłach tych ludzi, którzy na rzecz tego domniemanego, nowego kalifatu chcą działać. Jest to twór pozaterytorialny, świadomościowy, który istnieje i będzie istniał zawsze, jego nie da się w żaden sposób zniszczyć – podkreślił ekspert ds. terroryzmu.

Kolejnym elementem związanym z Państwem Islamskim jest to co nazywa się trzonem, głównym elementem IS, czyli kontrolowane przez terrorystów terytorium w Syrii i Iraku. Ekspert przypomniał, że swój największy zasięg terytorialny Państwo Islamskie osiągnęło latem 2016 roku, a od października w wyniku działań wojennych ten zasięg terytorialny się gwałtownie zmniejsza.

– Trzeci element to archipelag dżihadystów, którzy zgłaszają swoją lojalność wobec przywódcy Państwa Islamskiego, który (element) jest obecny tak naprawdę niemalże od Ameryki Południowej, aż po Daleki Wschód, po Filipiny – ocenił ekspert.

Prof. Machnikowski podkreślił, że Państwo Islamskie finansowane jest z bardzo wielu różnych źródeł. Przypomniał, że w momencie swojego największego rozwoju IS zdobyło także tereny roponośne i sprzedawało ropę właściwie każdemu, w tym także tym, z którymi nominalnie walczyło. Wiadomo bowiem – jak podkreślił – że ropę od IS kupował zarówno reżim syryjski. Kolejnym źródłem finansowania, w momencie najbardziej rozwiniętej quasi-państwowości IS, było opodatkowanie ludności, przemytników, ale także przemyt i handel artefaktami archeologicznymi. Zdaniem eksperta wiadomo również, że Państwo Islamskie było finansowane z zewnątrz.

– Tutaj można snuć bardzo różnorodne domniemania, dlatego że przypuszcza się, że niektóre wielkie rody w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze i w Kuwejcie również finansowały Państwo Islamskie – dodał. Jego zdaniem, mimo że w tej chwili Państwo Islamskie znajduje się – jak się przypuszcza – w fazie schyłkowej, to nie zakłada się, że straciło całkowicie źródła finansowania.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

a ty
ile lat potrzebujesz jeszcze żebyś zrozumiał, że Polska nie dzieli się na PiS i PO, tylko na durnych i mądrych?! Co, choroba czy fanatyzm nie pozwala rozumieć?
2017-09-06 21:05:56
Dlugo-PIS...
Panie Profesorze, a "ewentualnie" Co... i ile setlat... po-trzebuje Polskie i Unijne Lewactwo - na "wieczne po-konywanie" PIS ??
2017-09-05 22:02:41
Jarun
Typowe mędrkowanie jajogłowego, same banały. USA rozbiły struktury państwowe w prawie wszystkich krajach arabskich i do władzy doszli bandyci, watażki, byli wojskowi służb specjalnych. Zrobili rewolucję "arabska wiosna" w 2011r. - dla Izraela, jego bezpieczeństwa.
2017-09-05 17:24:52
n
Każdego, kto nie wyraża takiej zgody politycznej należy oskarżyć o działanie na szkodę swojego państwa i całego kontynentu, a potem będzie z górki.
2017-09-05 12:00:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy