środa, 23 września 2020.
Strona główna > Świat > Pokonanie IS wymaga radykalnych środków

Pokonanie IS wymaga radykalnych środków [FILM]

Pokonanie IS wymaga radykalnych środków
Data publikacji: 2017-09-05 11:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1876 290972

Możliwe jest pokonanie Państwa Islamskiego (IS) jako organizacji terrorystycznej, w tym także w Europie – uważa prof. Ryszard Machnikowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem wymaga to jednak zastosowania „dość radykalnych środków”. „W tej chwili nie ma takiej zgody politycznej” – zaznaczył.

Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ przekonywał, że z każdym przeciwnikiem można wygrać, jeżeli zastosuje się właściwe środki, a państwa zachodnie i wrogowie ISIS na Bliskim Wschodzie w dalszym ciągu są o wiele potężniejsi. Przypomniał, że armia iracka odbiła Mosul, chociaż zajęło jej to ponad 9 miesięcy. Zdaniem Machnikowskiego pokonanie Państwa Islamskiego, także w Europe, wymaga zastosowania właściwych środków, a to – jak powiedział – nie jest kwestia związana z funkcjonowaniem europejskich służb specjalnych, tylko w głównej mierze polityki. Czyli – w ocenie eksperta – przyzwolenia na zastosowanie "dość radykalnych środków" w walce z Państwem Islamskim i innymi organizacjami terrorystycznymi, które znajdują się na terenie Europy.  Zdaniem eksperta Państwo Islamskie trzeba podzielić na kilka elementów składowych, z których najważniejsza w jego opinii jest idea.

– Ta idea jest rozprzestrzeniania w sieci, jest obecna w umysłach tych ludzi, którzy na rzecz tego domniemanego, nowego kalifatu chcą działać. Jest to twór pozaterytorialny, świadomościowy, który istnieje i będzie istniał zawsze, jego nie da się w żaden sposób zniszczyć – podkreślił ekspert ds. terroryzmu.

Kolejnym elementem związanym z Państwem Islamskim jest to co nazywa się trzonem, głównym elementem IS, czyli kontrolowane przez terrorystów terytorium w Syrii i Iraku. Ekspert przypomniał, że swój największy zasięg terytorialny Państwo Islamskie osiągnęło latem 2016 roku, a od października w wyniku działań wojennych ten zasięg terytorialny się gwałtownie zmniejsza.

– Trzeci element to archipelag dżihadystów, którzy zgłaszają swoją lojalność wobec przywódcy Państwa Islamskiego, który (element) jest obecny tak naprawdę niemalże od Ameryki Południowej, aż po Daleki Wschód, po Filipiny – ocenił ekspert.

Prof. Machnikowski podkreślił, że Państwo Islamskie finansowane jest z bardzo wielu różnych źródeł. Przypomniał, że w momencie swojego największego rozwoju IS zdobyło także tereny roponośne i sprzedawało ropę właściwie każdemu, w tym także tym, z którymi nominalnie walczyło. Wiadomo bowiem – jak podkreślił – że ropę od IS kupował zarówno reżim syryjski. Kolejnym źródłem finansowania, w momencie najbardziej rozwiniętej quasi-państwowości IS, było opodatkowanie ludności, przemytników, ale także przemyt i handel artefaktami archeologicznymi. Zdaniem eksperta wiadomo również, że Państwo Islamskie było finansowane z zewnątrz.

– Tutaj można snuć bardzo różnorodne domniemania, dlatego że przypuszcza się, że niektóre wielkie rody w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze i w Kuwejcie również finansowały Państwo Islamskie – dodał. Jego zdaniem, mimo że w tej chwili Państwo Islamskie znajduje się – jak się przypuszcza – w fazie schyłkowej, to nie zakłada się, że straciło całkowicie źródła finansowania.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

a ty
ile lat potrzebujesz jeszcze żebyś zrozumiał, że Polska nie dzieli się na PiS i PO, tylko na durnych i mądrych?! Co, choroba czy fanatyzm nie pozwala rozumieć?
2017-09-06 21:05:56
Dlugo-PIS...
Panie Profesorze, a "ewentualnie" Co... i ile setlat... po-trzebuje Polskie i Unijne Lewactwo - na "wieczne po-konywanie" PIS ??
2017-09-05 22:02:41
Jarun
Typowe mędrkowanie jajogłowego, same banały. USA rozbiły struktury państwowe w prawie wszystkich krajach arabskich i do władzy doszli bandyci, watażki, byli wojskowi służb specjalnych. Zrobili rewolucję "arabska wiosna" w 2011r. - dla Izraela, jego bezpieczeństwa.
2017-09-05 17:24:52
n
Każdego, kto nie wyraża takiej zgody politycznej należy oskarżyć o działanie na szkodę swojego państwa i całego kontynentu, a potem będzie z górki.
2017-09-05 12:00:15

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie