środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Świat > Tusk pożegnał się z Radą Europejską i zapowiedział, że będzie bardziej obecny w Polsce

Tusk pożegnał się z Radą Europejską i zapowiedział, że będzie bardziej obecny w Polsce

Tusk pożegnał się z Radą Europejską i zapowiedział, że będzie bardziej obecny w Polsce
Data publikacji: 2019-11-29 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-03 15:44
Wywietleń: 739 430645

Odchodzący szef Rady Europejskiej Donald Tusk pożegnał się w piątek ze swoim stanowiskiem. "Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce. Mam pewne zobowiązania, pewne pomysły" - mówił dziennikarzom w Brukseli.

Tusk był szefem Rady Europejskiej w latach 2014-2019. W 2014 zastąpił na tym stanowisku Belga Hermana Van Rompuya. Jego następcą jest również Belg, Charles Michel.

- Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce. Mam pewne zobowiązania i pewne pomysły. Będę o tym mówił szerzej, kiedy minie moja kadencja tutaj, bo ona jeszcze jeden dzień trwa. Jako szef Europejskiej Partii Ludowej będę miał obowiązki i odpowiedzialności takie ogólnoeuropejskie, ale będę miał dużo więcej czasu i wykorzystam ten czas bardzo intensywnie dla polskich spraw - powiedział Tusk, wychodząc z budynku Rady. Podkreślił też, że będzie trzymał mocno kciuki za swego następcę.

Wcześniej w symboliczny sposób przekazał stery w Radzie Michelowi, wręczając mu dzwonek, co zostało nagrodzone oklaskami. Jak powiedział dziennikarzom, jest wzruszony, a serdecznie pożegnanie ułatwia mu rozstanie ze stanowiskiem.

- Trudne, fajne, no, takie intensywne pięć lat. Rzeczywiście duże wyzwania. Jakoś daliśmy radę - powiedział. Jak dodał, jest "chyba ostatnią osobą, którą powinno się pytać o jego błędy, ponieważ człowiek nie lubi się do nich przyznawać". - Na pewno nie wszystko było idealnie. Jak porównam sobie mój pierwszy dzień i ten ostatni i to, co udało się zrobić, także dla Polski, ale przede wszystkim utrzymać UE mimo kryzysów w takiej autentycznej solidarności, to jest to na pewno powód do satysfakcji.

Powiedział, że jeśli "siedem lat premierostwa minęło jak jeden tydzień, to pięć lat w Radzie - jak jeden dzień". Pytany o brexit pozytywnie ocenił fakt, że za jego kadencji nie doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

- Jestem bardzo zadowolony, że opuszczam Radę Europejską ciągle w momencie, kiedy jest nas "28" (...). Oczywiście mam świadomość, że za kilka miesięcy może to wyglądać inaczej, ale przynajmniej za mojej kadencji udało się utrzymać pełną jedność i solidarność - i wobec Rosji, i w sprawie brexitu. Tych kryzysów można by opisać wiele, ale wszyscy mają to poczucie, że Europa przetrwała je właśnie dzięki solidarności, co jest polską specjalnością. Jestem z tego bardzo zadowolony - podkreślił.

Jak powiedział, kryzys migracyjny to były "wielkie emocje, czasami poczucie zagrożenia, czasami niepotrzebne słowa, szczególnie w naszej części kontynentu".

- Ale w jakimś sensie też zrozumiałe, bo to poczucie destabilizacji, zagrożenia było dość powszechne. Do tego ataki terrorystyczne. Te pierwsze miesiące były niezwykle dramatyczne i bardzo intensywne, ale wszystko dobre, co się dobrze kończy - wskazał. Powiedział, że ma poczucie, iż zostawia Radę w dobrych rękach i będzie trzymał kciuki za Michela.

W przemówieniu Tusk powiedział, że gdy przejmował stanowisko w Radzie Europejskiej, nie podejrzewał, że scenariusz jego kadencji będzie niczym napisany przez Alfreda Hitchcocka, w którym napięcie rośnie cały czas aż do punktu kulminacyjnego. Mówił, że pracując w Radzie, służył nie abstrakcyjnej idei, ale ludziom, narodom i ich wspólnym interesom.

- Służenie UE to był zaszczyt - powiedział. Europę określił jako "najlepsze miejsce na ziemi".

* * *

Kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej trwa dwa i pół roku, z możliwością przedłużenia do pięciu lat. 20 listopada podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu Tusk został wybrany na funkcję lidera tego ugrupowania. Jego trzyletnia kadencja oficjalnie rozpocznie się 1 grudnia.

(pap)

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Komentarze

"że będzie bardziej obecny w Polsce".
Prokuratura Rejonowa dla m. Warszawy?
2019-12-03 15:32:51
Hmm
A jak wyglada "2-ga strona" tego Euro...!/?
2019-11-30 22:12:32
do Mundzia
- napisz i wyjaśnij, który kraj w Unii "robi dobrze i darmo". Unia powstała jako.... między Niemcami i Francją, do biznesu dłączali następnie za pozwoleniem założycieli, itd. Słowa "prezesa"; "Proszę Państwa, jeśli ktoś wchodzi w nowe towarzystwo, w którym wszyscy są już ze sobą dogadani i podzieleni wpływami, to musi napotkać opór. Tak jest w zwyczajnym życiu, tak jest w polityce międzynarodowej. Albo sobie wywalczymy pozycję, albo jej nie będziemy mieli. Na piękne oczy czy po koleżeńsku nikt nam nic nie da.... PO_j..e "Na piękne oczy czy po koleżeńsku nikt nam nic nie da..." - jest to jedyna zasada "demokracji liberalnej" dawnie zwanej kapitalizmem!
2019-11-30 18:18:51
Ciemniak Edmund
Juncker już Edmund otwarcie sugeruje, że Tusk to tylko słup. A Polska wyszła na Edmund karierze Tuska jak Zabłocki na mydle .Myśl co piszesz
2019-11-30 17:15:33
Edmund
Pisowskie ciemniactwo uwaźa źe polscy reprezentanci we władzach unijnych powinni wyszarpywać a wrecz okradać naszą europejską wspolnote z pieniędzy,ktore to oczywiście im sie-"po prostu należą.Polski ciemniak to jednak niereformowalny ciemniak.
2019-11-30 09:40:31
a,a,aaaaaby do @ a,a...
"a co udalo sie zrobic, takze dla Polski ???" Nie wiesz? Zrobił dla Polski kupe.....
2019-11-30 00:59:44
a,a...
a co udalo sie zrobic, takze dla Polski ???
2019-11-30 00:24:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie