niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Tusk pożegnał się z Radą Europejską i zapowiedział, że będzie bardziej obecny w Polsce

Tusk pożegnał się z Radą Europejską i zapowiedział, że będzie bardziej obecny w Polsce

Tusk pożegnał się z Radą Europejską i zapowiedział, że będzie bardziej obecny w Polsce
Data publikacji: 2019-11-29 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-03 15:44
Wywietleń: 263 430645

Odchodzący szef Rady Europejskiej Donald Tusk pożegnał się w piątek ze swoim stanowiskiem. "Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce. Mam pewne zobowiązania, pewne pomysły" - mówił dziennikarzom w Brukseli.

Tusk był szefem Rady Europejskiej w latach 2014-2019. W 2014 zastąpił na tym stanowisku Belga Hermana Van Rompuya. Jego następcą jest również Belg, Charles Michel.

- Będę już nie tylko sercem, ale też coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce. Mam pewne zobowiązania i pewne pomysły. Będę o tym mówił szerzej, kiedy minie moja kadencja tutaj, bo ona jeszcze jeden dzień trwa. Jako szef Europejskiej Partii Ludowej będę miał obowiązki i odpowiedzialności takie ogólnoeuropejskie, ale będę miał dużo więcej czasu i wykorzystam ten czas bardzo intensywnie dla polskich spraw - powiedział Tusk, wychodząc z budynku Rady. Podkreślił też, że będzie trzymał mocno kciuki za swego następcę.

Wcześniej w symboliczny sposób przekazał stery w Radzie Michelowi, wręczając mu dzwonek, co zostało nagrodzone oklaskami. Jak powiedział dziennikarzom, jest wzruszony, a serdecznie pożegnanie ułatwia mu rozstanie ze stanowiskiem.

- Trudne, fajne, no, takie intensywne pięć lat. Rzeczywiście duże wyzwania. Jakoś daliśmy radę - powiedział. Jak dodał, jest "chyba ostatnią osobą, którą powinno się pytać o jego błędy, ponieważ człowiek nie lubi się do nich przyznawać". - Na pewno nie wszystko było idealnie. Jak porównam sobie mój pierwszy dzień i ten ostatni i to, co udało się zrobić, także dla Polski, ale przede wszystkim utrzymać UE mimo kryzysów w takiej autentycznej solidarności, to jest to na pewno powód do satysfakcji.

Powiedział, że jeśli "siedem lat premierostwa minęło jak jeden tydzień, to pięć lat w Radzie - jak jeden dzień". Pytany o brexit pozytywnie ocenił fakt, że za jego kadencji nie doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

- Jestem bardzo zadowolony, że opuszczam Radę Europejską ciągle w momencie, kiedy jest nas "28" (...). Oczywiście mam świadomość, że za kilka miesięcy może to wyglądać inaczej, ale przynajmniej za mojej kadencji udało się utrzymać pełną jedność i solidarność - i wobec Rosji, i w sprawie brexitu. Tych kryzysów można by opisać wiele, ale wszyscy mają to poczucie, że Europa przetrwała je właśnie dzięki solidarności, co jest polską specjalnością. Jestem z tego bardzo zadowolony - podkreślił.

Jak powiedział, kryzys migracyjny to były "wielkie emocje, czasami poczucie zagrożenia, czasami niepotrzebne słowa, szczególnie w naszej części kontynentu".

- Ale w jakimś sensie też zrozumiałe, bo to poczucie destabilizacji, zagrożenia było dość powszechne. Do tego ataki terrorystyczne. Te pierwsze miesiące były niezwykle dramatyczne i bardzo intensywne, ale wszystko dobre, co się dobrze kończy - wskazał. Powiedział, że ma poczucie, iż zostawia Radę w dobrych rękach i będzie trzymał kciuki za Michela.

W przemówieniu Tusk powiedział, że gdy przejmował stanowisko w Radzie Europejskiej, nie podejrzewał, że scenariusz jego kadencji będzie niczym napisany przez Alfreda Hitchcocka, w którym napięcie rośnie cały czas aż do punktu kulminacyjnego. Mówił, że pracując w Radzie, służył nie abstrakcyjnej idei, ale ludziom, narodom i ich wspólnym interesom.

- Służenie UE to był zaszczyt - powiedział. Europę określił jako "najlepsze miejsce na ziemi".

* * *

Kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej trwa dwa i pół roku, z możliwością przedłużenia do pięciu lat. 20 listopada podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu Tusk został wybrany na funkcję lidera tego ugrupowania. Jego trzyletnia kadencja oficjalnie rozpocznie się 1 grudnia.

(pap)

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Komentarze

"że będzie bardziej obecny w Polsce".
Prokuratura Rejonowa dla m. Warszawy?
2019-12-03 15:32:51
Hmm
A jak wyglada "2-ga strona" tego Euro...!/?
2019-11-30 22:12:32
do Mundzia
- napisz i wyjaśnij, który kraj w Unii "robi dobrze i darmo". Unia powstała jako.... między Niemcami i Francją, do biznesu dłączali następnie za pozwoleniem założycieli, itd. Słowa "prezesa"; "Proszę Państwa, jeśli ktoś wchodzi w nowe towarzystwo, w którym wszyscy są już ze sobą dogadani i podzieleni wpływami, to musi napotkać opór. Tak jest w zwyczajnym życiu, tak jest w polityce międzynarodowej. Albo sobie wywalczymy pozycję, albo jej nie będziemy mieli. Na piękne oczy czy po koleżeńsku nikt nam nic nie da.... PO_j..e "Na piękne oczy czy po koleżeńsku nikt nam nic nie da..." - jest to jedyna zasada "demokracji liberalnej" dawnie zwanej kapitalizmem!
2019-11-30 18:18:51
Ciemniak Edmund
Juncker już Edmund otwarcie sugeruje, że Tusk to tylko słup. A Polska wyszła na Edmund karierze Tuska jak Zabłocki na mydle .Myśl co piszesz
2019-11-30 17:15:33
Edmund
Pisowskie ciemniactwo uwaźa źe polscy reprezentanci we władzach unijnych powinni wyszarpywać a wrecz okradać naszą europejską wspolnote z pieniędzy,ktore to oczywiście im sie-"po prostu należą.Polski ciemniak to jednak niereformowalny ciemniak.
2019-11-30 09:40:31
a,a,aaaaaby do @ a,a...
"a co udalo sie zrobic, takze dla Polski ???" Nie wiesz? Zrobił dla Polski kupe.....
2019-11-30 00:59:44
a,a...
a co udalo sie zrobic, takze dla Polski ???
2019-11-30 00:24:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie