niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Trzy śmiertelne ofiary strzelaniny na Festiwalu Czosnku

Trzy śmiertelne ofiary strzelaniny na Festiwalu Czosnku

Trzy śmiertelne ofiary strzelaniny na Festiwalu Czosnku
Data publikacji: 2019-07-29 10:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-01 10:06
Wywietleń: 1392 405612

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 15 zostało rannych w wyniku strzelaniny, do której doszło w niedzielę wieczorem na dorocznym Festiwalu Czosnku w miejscowości Gilroy w Kalifornii. Policja zastrzeliła sprawcę, który mógł mieć wspólnika.

Według policji napastnik wszedł na teren festiwalu, przecinając ogrodzenie, aby uniknąć kontroli bezpieczeństwa, w tym wykrywaczy metali, wyciągnął karabin i zaczął strzelać.

- To po prostu strasznie smutne i przygnębiające, że na imprezie, która robi tyle dobrego, społeczność musiała cierpieć z powodu takiej tragedii - oświadczył na konferencji prasowej komendant policji w mieście Gilroy, Scot Smithee.

Kilku świadków powiedziało funkcjonariuszom, że mogło być dwóch napastników, ale nie jest jasne, czy ten drugi również otworzył ogień.

Jeszcze zanim zastrzelono napastnika prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że "na miejscu strzelaniny w Gilroy w Kalifornii egzekwowane jest prawo. Doniesienia mówią, że napastnik nie został jeszcze zatrzymany. Bądźcie ostrożni!".

Gilroy to miejscowość licząca 50 tys. mieszkańców, oddalona 176 km na południowy wschód od San Francisco. Trzydniowy festiwal, podczas którego odbywają się m.in. konkursy w gotowaniu przy wtórze muzyki, przyciąga co roku ponad 100 tysięcy ludzi. Niedziela była ostatnim dniem imprezy.

Świadkowie zdarzenia opowiadali miejscowej prasie, że na początku myśleli, iż odgłosy strzałów pochodzą z fajerwerków. Dopiero po kilku minutach w tłumie wybuchła panika. Ludzie krzyczeli, płakali, przewracali stoły, niszczyli ogrodzenie, aby wydostać się z miejsca zagrożenia.

Telewizja NBC News opublikowała wypowiedź uczestniczki festiwalu Julissy Contreras, która mówiła, że widziała napastnika. Według niej był to około 30-letni mężczyzna, który strzelał do ludzi z karabinu. "Widziałam, jak strzelał we wszystkich kierunkach, nie celował w nikogo, strzelał na oślep" - powiedziała.

Członek zespołu grającego na festiwalu powiedział, że widział, jak mężczyzna w zielonej koszuli i w chustce wokół szyi strzela z broni, która wyglądała jak karabin. Muzyk powiedział, że słyszał, jak ktoś krzyczy: "Dlaczego to robisz?". I ktoś inny odpowiedział: "Bo jestem naprawdę zły".

(pap)

Fot. EPA/JOHN G. MABANGLO

Komentarze

czoPiSnek
nie wiedziałem że PiS organizuje festiwale w Kalifornii
2019-08-01 08:30:23
qq
Nie wiem co tam się działo bo w tym czasie byłem na festiwalu cebuli, a potem chciałem jeszcze zahaczyć o festiwal fasolki szparagowej.
2019-07-31 08:06:05
Widocznie napastnik
Nie znosil czosnku i Tego co sie za tym kryje...??
2019-07-30 23:40:17
czosnek?
- kto nie lubi "czosnkowych"?
2019-07-29 20:24:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie