Problem migracji, kwestia tzw. Brexitu czy realizacja traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie znalazły się wśród tematów rozmów w Berlinie premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, jej zdaniem spotkanie może być "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".
- Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - powiedziała premier Szydło na wspólnej z kanclerz Merkel konferencji prasowej.
- Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały odpowiednio zabezpieczone - powiedziała premier Szydło. Z tym stanowiskiem zgodziła się Merkel.
Piątkowa rozmowa dotyczyła też problemu migracji. Premier Szydło podkreśliła, że "dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania i będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje".
- Polska chce być aktywa, jeśli chodzi o pomoc humanitarną. Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii. Przeznaczyliśmy środki finansowe - powiedziała Szydło. Poinformowała, że zaproponowała niemieckiej kanclerz wspólne podjęcie "polsko-niemieckiego projektu humanitarnego", na co Merkel się zgodziła. Chodzi o projekt w Syrii, Libanie, czy w Turcji, np. budowę szkoły czy budowę szpitala.
- Jesteśmy zgodne co do tego, że temat migracji to jedno z największych wyzwań, z jakimi Unia Europejska ma do czynienia. Jako Unia Europejska ponosimy odpowiedzialność humanitarną. Musimy też wspólnie zadbać o ochronę granic - powiedziała Merkel. Jak dodała, wspólne konsultacje będą także dotyczyły m.in. kwestii gospodarczych, wymiany młodzieży, wyzwań w zakresie polityki zagranicznej, a także sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech.
- 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego i tę współpracę, i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać - powiedziała Szydło. (pap)
Fot. EPA/MICHAEL KAPPELER