czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Skonfiskowane konopie będą użyte do produkcji leków

Skonfiskowane konopie będą użyte do produkcji leków

Skonfiskowane konopie będą użyte do produkcji leków
Data publikacji: 2019-05-21 23:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-22 18:03
Wywietleń: 1084 392462

24 tony marihuany, skonfiskowanej przez policję od handlarzy narkotyków w Tajlandii, mogą zostać przekazane certyfikowanym instytucjom, by wyprodukowały z niej lekarstwa – podał dziennik "The Nation", cytując przedstawiciela władz.

Pod koniec 2018 roku władze w Bangkoku zalegalizowały stosowanie marihuany w celach medycznych i naukowych. Tajlandia zdecydowała się na taki krok jako pierwszy kraj w regionie Azji Południowo-Wschodniej, gdzie przepisy antynarkotykowe należą do najsurowszych na świecie.

– Rośliny klasy medycznej uprawiane na certyfikowanych plantacjach nie są jeszcze gotowe do zbioru, więc ministerstwo zdrowia publicznego Tajlandii dało zielone światło dla produkcji leków z marihuany przejętej przez policję od handlarzy – poinformował sekretarz generalny Biura Zarządu Kontroli Narkotyków (ONCB) Niyom Termsrisuk.

ONCB, które podlega ministerstwu sprawiedliwości, jest obecnie w posiadaniu 24 ton skonfiskowanych konopi. Niyom zaznaczył, że marihuana będzie przebadana na obecność szkodliwych substancji, takich jak pestycydy i metale ciężkie, oraz drobnoustrojów, które mogłyby zagrażać pacjentom. Jak dodał, ONCB otrzymało już zapewnienia od "odpowiednich agencji", dotyczące bezpieczeństwa skonfiskowanego towaru.

Według "The Nation" policja przebadała już marihuanę pod kątem szkodliwych substancji, a eksperci z ministerstwa zdrowia publicznego pracują obecnie nad ustaleniem dopuszczalnych limitów poszczególnych zanieczyszczeń.

– Jesteśmy pewni, że możemy przekazać posiadane przez nas konopie zarejestrowanym organizacjom w celu produkcji leków kanabinoidowych przed końcem miesiąca – powiedział Niyom.

* * *

Medyczna marihuana i leki na bazie konopi używane są m.in. do uśmierzania przewlekłego bólu, a także do łagodzenia nudności wywołanych chemioterapią. Przepisywane są również pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane lub zespół stresu pourazowego. Konopie były stosowane w tradycyjnej tajskiej medycynie do 1930 roku, gdy wprowadzono zakaz. Rekreacyjne używanie marihuany pozostaje w Tajlandii zabronione.

(pap)

Fot. archiwum

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie