Środa 30 listopada 2022r. 
REKLAMA

Skonfiskowane konopie będą użyte do produkcji leków

Data publikacji: 2019-05-21 23:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-22 18:03
Skonfiskowane konopie będą użyte do produkcji leków
 

24 tony marihuany, skonfiskowanej przez policję od handlarzy narkotyków w Tajlandii, mogą zostać przekazane certyfikowanym instytucjom, by wyprodukowały z niej lekarstwa – podał dziennik "The Nation", cytując przedstawiciela władz.

Pod koniec 2018 roku władze w Bangkoku zalegalizowały stosowanie marihuany w celach medycznych i naukowych. Tajlandia zdecydowała się na taki krok jako pierwszy kraj w regionie Azji Południowo-Wschodniej, gdzie przepisy antynarkotykowe należą do najsurowszych na świecie.

– Rośliny klasy medycznej uprawiane na certyfikowanych plantacjach nie są jeszcze gotowe do zbioru, więc ministerstwo zdrowia publicznego Tajlandii dało zielone światło dla produkcji leków z marihuany przejętej przez policję od handlarzy – poinformował sekretarz generalny Biura Zarządu Kontroli Narkotyków (ONCB) Niyom Termsrisuk.

ONCB, które podlega ministerstwu sprawiedliwości, jest obecnie w posiadaniu 24 ton skonfiskowanych konopi. Niyom zaznaczył, że marihuana będzie przebadana na obecność szkodliwych substancji, takich jak pestycydy i metale ciężkie, oraz drobnoustrojów, które mogłyby zagrażać pacjentom. Jak dodał, ONCB otrzymało już zapewnienia od "odpowiednich agencji", dotyczące bezpieczeństwa skonfiskowanego towaru.

Według "The Nation" policja przebadała już marihuanę pod kątem szkodliwych substancji, a eksperci z ministerstwa zdrowia publicznego pracują obecnie nad ustaleniem dopuszczalnych limitów poszczególnych zanieczyszczeń.

– Jesteśmy pewni, że możemy przekazać posiadane przez nas konopie zarejestrowanym organizacjom w celu produkcji leków kanabinoidowych przed końcem miesiąca – powiedział Niyom.

* * *

Medyczna marihuana i leki na bazie konopi używane są m.in. do uśmierzania przewlekłego bólu, a także do łagodzenia nudności wywołanych chemioterapią. Przepisywane są również pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane lub zespół stresu pourazowego. Konopie były stosowane w tradycyjnej tajskiej medycynie do 1930 roku, gdy wprowadzono zakaz. Rekreacyjne używanie marihuany pozostaje w Tajlandii zabronione.

(pap)

Fot. archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA