poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Świat > Rosja: Rozmieszczenie sił USA w Polsce wymaga działań odwetowych

Rosja: Rozmieszczenie sił USA w Polsce wymaga działań odwetowych

Rosja: Rozmieszczenie sił USA w Polsce wymaga działań odwetowych
Data publikacji: 2018-10-25 21:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-27 00:31
Wywietleń: 914 357875

Plany polskiego rządu dotyczące rozmieszczenia w Polsce stałych sił USA wymagają podjęcia środków odwetowych i nie sprzyjają wzmocnieniu stabilności w regionie – oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez TASS.

– Plany polskiego rządu dotyczące rozmieszczenia na stałe na swoim terytorium dywizji sił zbrojnych USA są kontrproduktywne i nie sprzyjają utrzymaniu stabilności, a także wzmocnieniu bezpieczeństwa w regionie – powiedział Szojgu na wspólnym posiedzeniu resortów obrony Rosji i Białorusi. – W tych warunkach jesteśmy zmuszeni do tego, by podejmować środki odwetowe i powinniśmy być gotowi do neutralizowania możliwych zagrożeń wojskowych na wszystkich kierunkach.

– Rosja nie chce angażować się w wojskową konfrontację z Zachodem i dąży do wzajemnej współpracy w sferze bezpieczeństwa – zapewnił minister. Szef resortu obrony podkreślił, że wojskowa aktywność NATO u granic Rosji "osiągnęła poziom niespotykany od czasów zimnej wojny". Według Szojgu polityka Sojuszu ma na celu wzmocnienie jego wschodniej flanki.

We wrześniu prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Białym Domu z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Jednym z tematów była sprawa rozlokowania w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych. Trump powiedział: "Stałe bazy w Polsce to jest coś, o czym będziemy z pewnością rozmawiać. Rozważamy coś takiego". Prezydenci podpisali też wspólną deklarację, która m.in. mówi, że Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce.

(pap)

Na zdjęciu: minister obrony Rosji Siergiej Szojgu

Fot. EPA/VADIM SAVITSKY

Komentarze

I roznica...
Pomiedzy Nami... a Wami byla i jest dalej taka: ze My Kochamy Wolnosc i Demokracje... a Wy Straszenie oraz Wojny i Wojenki...!!!
2018-10-26 23:34:33
A jak Wy...
Siedzieliscie w Polsce az przez 45 lat (1945-1990) i na Sile trzymaliscie i straszyliscie Nas i w Ukladzie Warszawskim - to bylo "Cacy" !! A po 2-gie: na dzien dzisiejszy R.P. nie graniczy bezposrednio z Rosja, tak ze przestancie Nas wreszcie Straszyc... szukajac dalej Non-Stop "dziury" w Calym !! Reasumujac: w Polsce dalej Aktualne jest powiedzenie - Wolnosc Tomku w Swoim Domku...i tego Zyczy Sobie ok. 95 % Polakow - gdzie na tych... z "Zagramanicznym PO-chodzeniem" Nie ma co liczyc !!!
2018-10-26 18:08:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Reni Charkiewicz

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie