niedziela, 15 września 2019.
Strona główna > Świat > Rosja: Rozmieszczenie sił USA w Polsce wymaga działań odwetowych

Rosja: Rozmieszczenie sił USA w Polsce wymaga działań odwetowych

Rosja: Rozmieszczenie sił USA w Polsce wymaga działań odwetowych
Data publikacji: 2018-10-25 21:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-27 00:31
Wywietleń: 759 357875

Plany polskiego rządu dotyczące rozmieszczenia w Polsce stałych sił USA wymagają podjęcia środków odwetowych i nie sprzyjają wzmocnieniu stabilności w regionie – oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez TASS.

– Plany polskiego rządu dotyczące rozmieszczenia na stałe na swoim terytorium dywizji sił zbrojnych USA są kontrproduktywne i nie sprzyjają utrzymaniu stabilności, a także wzmocnieniu bezpieczeństwa w regionie – powiedział Szojgu na wspólnym posiedzeniu resortów obrony Rosji i Białorusi. – W tych warunkach jesteśmy zmuszeni do tego, by podejmować środki odwetowe i powinniśmy być gotowi do neutralizowania możliwych zagrożeń wojskowych na wszystkich kierunkach.

– Rosja nie chce angażować się w wojskową konfrontację z Zachodem i dąży do wzajemnej współpracy w sferze bezpieczeństwa – zapewnił minister. Szef resortu obrony podkreślił, że wojskowa aktywność NATO u granic Rosji "osiągnęła poziom niespotykany od czasów zimnej wojny". Według Szojgu polityka Sojuszu ma na celu wzmocnienie jego wschodniej flanki.

We wrześniu prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Białym Domu z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Jednym z tematów była sprawa rozlokowania w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych. Trump powiedział: "Stałe bazy w Polsce to jest coś, o czym będziemy z pewnością rozmawiać. Rozważamy coś takiego". Prezydenci podpisali też wspólną deklarację, która m.in. mówi, że Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce.

(pap)

Na zdjęciu: minister obrony Rosji Siergiej Szojgu

Fot. EPA/VADIM SAVITSKY

Komentarze

I roznica...
Pomiedzy Nami... a Wami byla i jest dalej taka: ze My Kochamy Wolnosc i Demokracje... a Wy Straszenie oraz Wojny i Wojenki...!!!
2018-10-26 23:34:33
A jak Wy...
Siedzieliscie w Polsce az przez 45 lat (1945-1990) i na Sile trzymaliscie i straszyliscie Nas i w Ukladzie Warszawskim - to bylo "Cacy" !! A po 2-gie: na dzien dzisiejszy R.P. nie graniczy bezposrednio z Rosja, tak ze przestancie Nas wreszcie Straszyc... szukajac dalej Non-Stop "dziury" w Calym !! Reasumujac: w Polsce dalej Aktualne jest powiedzenie - Wolnosc Tomku w Swoim Domku...i tego Zyczy Sobie ok. 95 % Polakow - gdzie na tych... z "Zagramanicznym PO-chodzeniem" Nie ma co liczyc !!!
2018-10-26 18:08:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie