środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowy dowódca Korpusu

Nowy dowódca Korpusu

Nowy dowódca Korpusu
Data publikacji: 2018-09-12 18:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:20
Wywietleń: 1497 350836

W kwaterze głównej Międzynarodowego Korpusu Północno-Wschodniego wojsk NATO odbyła się uroczystość przekazania dowództwa. Generała Manfreda Hofmanna z Niemiec zastąpił Polak, generał Sławomir Wojciechowski.

W korpusie współpracuje ze sobą 25 państw NATO oraz Szwecja i Finlandia stowarzyszone z nim w ramach partnerstwa dla pokoju. Odchodzący dowódca porównał to do wieży Babel, jednak takiej, w której wszystko działa jak należy.

Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, arcybiskup archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Andrzej Dzięga.

Podczas uroczystości odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślał on, że korpus w Szczecinie jest jedynym na wschodniej flance gotowym przez 24 godziny 7 dni w tygodniu na objęcie dowodzenia operacyjnego. Podziękował również odchodzącemu szefowi za rozwój korpusu w czasie jego dowodzenia.

- To nie jest dla mnie łatwy dzień - mówił generał Manfred Hofmann. - Przekazanie dowództwa w korpusie wiąże się dla mnie z przejściem na emeryturę po 44 latach służby. To było dla mnie wielkie wyzwanie. Otrzymaliśmy w tym czasie 2 certyfikaty wysokiej gotowości oraz stworzyliśmy korpus spełniający oczekiwania zarówno naszych krajów, jak i NATO.

Generał Hofmann został odznaczony przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka Złotym Medalem Wojska Polskiego za rozwój współpracy Polsko-NATO-wskiej. W swoim przemówieniu minister podkreślał, że korpus powstał 19 lat temu jako wynik wojskowej i politycznej decyzji Polski, Niemiec i Danii.

Minister postawił również przed nowym dowódcą korpusu główne zadania. Dotyczą one reformy dowodzenia w sojuszu północnoatlantyckim, wzmacniania wschodniej flanki NATO oraz zapewnienia bezpieczeństwa krajom Europy północno-wschodniej.

Najważniejszym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru korpusu jako symbolu dowodzenia. Ponieważ dowódcami rotacyjnie zostają generałowie z Polski i Niemiec, przekazania dokonuje Chief of Defence królestwa Danii. Generał Bjoern Bisserup odebrał sztandar od generała Hofmanna i przekazał go uroczyście generałowi Wojciechowskiemu.

- Generał Hofmann zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko i trudno będzie ją przeskoczyć - mówił generał Sławomir Wojciechowski. - Nadchodzą nowe zadania i wyzwania, z których najbliższym jest Anakonda. Sam ją wymyśliłem i wprowadziłem, a teraz przećwiczę. Będziemy szukać nowych sfer, gdzie możemy dokonać ulepszeń, bo zawsze znajdzie się coś do ulepszenia. ©℗

Adrian Kaleta

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

ktoś
A co ten generał mam na głowie, gdzie beret z orzełkiem?
2018-09-13 09:43:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie