Środa, 29 marca 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Nowy dowódca Korpusu

Data publikacji: 12 września 2018 r. 18:26
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:20
Nowy dowódca Korpusu
 

W kwaterze głównej Międzynarodowego Korpusu Północno-Wschodniego wojsk NATO odbyła się uroczystość przekazania dowództwa. Generała Manfreda Hofmanna z Niemiec zastąpił Polak, generał Sławomir Wojciechowski.

W korpusie współpracuje ze sobą 25 państw NATO oraz Szwecja i Finlandia stowarzyszone z nim w ramach partnerstwa dla pokoju. Odchodzący dowódca porównał to do wieży Babel, jednak takiej, w której wszystko działa jak należy.

Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, arcybiskup archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Andrzej Dzięga.

Podczas uroczystości odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślał on, że korpus w Szczecinie jest jedynym na wschodniej flance gotowym przez 24 godziny 7 dni w tygodniu na objęcie dowodzenia operacyjnego. Podziękował również odchodzącemu szefowi za rozwój korpusu w czasie jego dowodzenia.

- To nie jest dla mnie łatwy dzień - mówił generał Manfred Hofmann. - Przekazanie dowództwa w korpusie wiąże się dla mnie z przejściem na emeryturę po 44 latach służby. To było dla mnie wielkie wyzwanie. Otrzymaliśmy w tym czasie 2 certyfikaty wysokiej gotowości oraz stworzyliśmy korpus spełniający oczekiwania zarówno naszych krajów, jak i NATO.

Generał Hofmann został odznaczony przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka Złotym Medalem Wojska Polskiego za rozwój współpracy Polsko-NATO-wskiej. W swoim przemówieniu minister podkreślał, że korpus powstał 19 lat temu jako wynik wojskowej i politycznej decyzji Polski, Niemiec i Danii.

Minister postawił również przed nowym dowódcą korpusu główne zadania. Dotyczą one reformy dowodzenia w sojuszu północnoatlantyckim, wzmacniania wschodniej flanki NATO oraz zapewnienia bezpieczeństwa krajom Europy północno-wschodniej.

Najważniejszym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru korpusu jako symbolu dowodzenia. Ponieważ dowódcami rotacyjnie zostają generałowie z Polski i Niemiec, przekazania dokonuje Chief of Defence królestwa Danii. Generał Bjoern Bisserup odebrał sztandar od generała Hofmanna i przekazał go uroczyście generałowi Wojciechowskiemu.

- Generał Hofmann zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko i trudno będzie ją przeskoczyć - mówił generał Sławomir Wojciechowski. - Nadchodzą nowe zadania i wyzwania, z których najbliższym jest Anakonda. Sam ją wymyśliłem i wprowadziłem, a teraz przećwiczę. Będziemy szukać nowych sfer, gdzie możemy dokonać ulepszeń, bo zawsze znajdzie się coś do ulepszenia. ©℗

Adrian Kaleta

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ktoś
2018-09-13 09:43:09
A co ten generał mam na głowie, gdzie beret z orzełkiem?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA