czwartek, 12 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Gen. Wojciechowski nowym dowódcą Korpusu NATO w Szczecinie

Gen. Wojciechowski nowym dowódcą Korpusu NATO w Szczecinie

Gen. Wojciechowski  nowym dowódcą Korpusu NATO w Szczecinie
Data publikacji: 2018-09-08 08:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Wywietleń: 1386 350038

Generał broni Sławomir Wojciechowski przejmie w najbliższą środę dowodzenie Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim NATO w Szczecinie. Dotychczasowym dowódcą Korpusy był niemiecki generał Manfred Hofmann.

Uroczystość przekazania dowództwa odbędzie się w środę w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie - wynika z informacji służb prasowych Korpusu.

Wojciechowski przejmie dowodzenie blisko czterystuosobowym sztabem od generała broni Manfreda Hofmanna, który objął je w sierpniu 2015 r. Od początku istnienia Korpusu stanowisko najważniejszego oficera obsadzają rotacyjnie co 3 lata polscy i niemieccy generałowie.

Bezpośrednio przed objęciem dowództwa Korpusu Wojciechowski kierował Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej dowodził m.in. 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną oraz odpowiadał za zarządzanie planowaniem operacyjnym w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Brał udział w misjach w Iraku i w Afganistanie.

W czasie, kiedy Korpusem dowodził Hofmann stał się on najwyższym dowództwem NATO na wschodzie Sojuszu, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Morza Bałtyckiego. Korpus monitoruje obecnie sytuację bezpieczeństwa w Polsce, Estonii, na Litwie, Łotwie, Słowacji i Węgrzech.

Od czerwca 2017 r. szczeciński Korpus funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na tzw. wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, a kończąc na wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności.

Jeśli zaszłaby taka konieczność, Korpus jest także gotowy do natychmiastowego dowodzenia zarówno wojskami stacjonującymi już teraz na wschodniej flance, jak i elementami Sił Odpowiedzi NATO, w tym tzw. szpicą, a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r. List intencyjny o jego utworzeniu został podpisany przez Polskę, Niemcy i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw, najliczniej reprezentowanych w Korpusie, rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

Na zdjęciu: generał Sławomir Wojciechowski w piątek od prezydenta Andrzeja Dudy akt odwołania ze stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie