Środa, 29 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Morawiecki: Polska stara się być jak najlepszym krajem członkowskim NATO

Data publikacji: 16 września 2018 r. 12:55
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:20
Morawiecki: Polska stara się być jak najlepszym krajem członkowskim NATO
 

Polska stara się być jak najlepszym krajem członkowskim NATO - powiedział w niedzielę (16 września) w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "rzeczywisty parawan obronny możemy stworzyć tylko we współpracy pomiędzy wszystkimi krajami Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Szef rządu odwiedził w niedzielę Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Mateusza Morawieckiego powitał gen. Sławomir Wojciechowski, który dowództwo nad korpusem objął w środę.

Premier przywitał się z żołnierzami, a następnie złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym dwóch żołnierzy korpusu, zmarłych podczas misji w Afganistanie. Jeden z nich, st. chor. Rafał Celebudzki, zginął 4 lata temu, 16 września, podczas ataku bombowego na konwój w Kabulu. Drugi, por. Ove Kjaersgaard Hansen, zmarł podczas misji.

Po spotkaniu z dowództwem korpusu premier dziękował wojskowym za "przedstawienie całej filozofii funkcjonowania tej ważnej jednostki". "Zaawansowany system dowodzenia, logistyki, skomplikowanych procedur, które w jasny przejrzysty sposób nie tylko potrafiliście przedstawić, ale widzę, że on jest dobrze przygotowany do potencjalnych działań" - mówił Morawiecki.

Zdaniem premiera, "taka pogłębiona współpraca" - w ramach wielonarodowej obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego - "da dodatkowy impuls i będzie wzmocnieniem fundamentu obronności wschodniej flanki NATO".

"Trzeba niestety gotować się do wojny, jeżeli ktoś chce pokoju - +si vis pacem, para bellum+. Dlatego trzeba pamiętać o potencjalnych zagrożeniach i o tym, że zawsze musimy być gotowi, najlepiej uzbrojeni. To, co miałem tutaj okazję zaobserwować, potwierdza mi, że idziemy we właściwym kierunku" - oświadczył premier.

Podczas swojego przemówienia premier podkreślił, że Polska "stara się być jak najlepszym krajem członkowskim NATO" i wydaje "2 proc. (PKB) na politykę obronną i ponad 25 proc. na zakupy sprzętu".

"Wiemy wszyscy dobrze tutaj, pochodzący ze wszystkich krajów, że rzeczywisty parawan obronny możemy stworzyć tylko we współpracy pomiędzy wszystkimi krajami Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki podziękował wszystkim żołnierzom i dowódcom "za to, że ta obrona, ten potencjał obronny jest coraz mocniejszy, jest coraz bardziej widoczny". "Tylko w ten sposób możemy zapewnić pokój tej części świata i pokój całemu światu" - zaznaczył.

List intencyjny o utworzeniu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego został podpisany przez Polskę, Niemcy i Danię w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Korpus powstał rok później.

Od czerwca 2017 r. szczeciński Korpus funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na tzw. wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, a kończąc na wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności.

Jeśli zaszłaby taka konieczność, Korpus jest także gotowy do natychmiastowego dowodzenia zarówno wojskami stacjonującymi już teraz na wschodniej flance, jak i elementami Sił Odpowiedzi NATO, w tym tzw. szpicą, a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego.

Po wizycie w korpusie premier, wraz z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, weźmie udział w spotkaniu wyborczym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W planach jest m.in. prezentacja liderów list wyborczych do zachodniopomorskiego sejmiku. Następnie PiS-busem uda się do Stargardu na spotkanie z mieszkańcami.

(PAP)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

...
2018-09-17 07:44:24
Po wprowadzeniu nowej ustawy medialnej lub po wygranych wyborach do sejmu i senatu w 2019 takich gazet i mediów jak to nie będzie ,bedzie jazda bez trzymanki ,system opresyjny zacznie działacostaną zamknięte lub znacjonalizowane i będa jak tv publiczna ,radio publiczne,radio maryja i inne portale tzw.szczujnie, takiej Polski chcecie? będzie jak na Węgrzech,Białorusi czy w Rosji, tam nie ma wolnych mediów, jest cenzura .Zastraszone społeczeństwo gwrancja bezkarnosci politykow !!!loesje.pl
Lub inaczej...
2018-09-16 22:56:11
Niech Zyje NATO - by Polska mogla byc Polska !!
Ojj... PO-stkomuszki
2018-09-16 22:51:41
Boli Was, Boli... ze ten Wasz Uklad Warszawski sie Wam "PO.......il" !!
PiSzcząca bida
2018-09-16 20:06:57
Polacy 30 lat temu rozwalili Układ Warszawski i RWPG (taką UE dla krajów socjalistycznych - wyjaśnienie dla lemingów). Teraz są coraz większe szanse na to, że Polacy rozpirzą Unię Europejską a przy okazji NATO. "First to figth" - jak napisał IPN na ścianie szczecińskiej kamienicy - "Pierwsi do (na)wałki". A co potem? Chodzi o to, żeby nie było niczego. Wizja Kononowicza, kandydata na prezydenta, ciągle aktualna.
Krzychu
2018-09-16 19:32:50
MATOŁŻESZ
;/
2018-09-16 17:47:42
@Jarun:spytaj sie na wykopie i presidią autobota,200 tys roznicy masakra, jak mozna bylo to zjebac ,teraz juz wiadomo dzieki ciemnocie mlodych pelikanow
Jarun
2018-09-16 16:53:05
Kto zważa na szczekających kundelków, internetowych trolli?!
123
2018-09-16 15:14:48
Za to Panu Kornelowi z Wolnych i Solidarnych bliżej do Rosji ...paranoja
dexter
2018-09-16 14:32:06
i dlatego w super szybkim tempie zamawiamy śmigłowce , okręty podwodne itd. itd. jesteście zdrajcami Polski i tyle .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA