Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rezolucja ZP Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154M

Data publikacji: 12 października 2018 r. 13:42
Ostatnia aktualizacja: 22 października 2018 r. 12:35
Rezolucja ZP Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154M
 

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w piątek rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Rezolucja stwierdza m.in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych, państwu w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK - PAP) - podkreślono.

"Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji, stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia" - czytamy w rezolucji.

Rezolucja zawiera wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu, oraz powstrzymanie się od działań, mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

Rezolucja została oparta na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował ją na podstawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego - Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej, wrak powinien zostać zwrócony Polsce.

(pap)

Fot. Adrian Grycuk (commons.wikimedia.org)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ojj...
2018-10-13 01:37:21
Wreszcie PO 8 latach... ZPRE w UE - choc troche "wychodzi" ze Snu...! I przy okazji - Slowa Podziekowania dla 3-ch w/w Panow tj. z Holandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii !!! Gdzie Ruskie i tak znow cos PO Swojemu "Wymysla"...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA