środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Rosja: Wrak Tu-154M pozostaje dowodem w śledztwie

Rosja: Wrak Tu-154M pozostaje dowodem w śledztwie

Rosja: Wrak Tu-154M pozostaje dowodem w śledztwie
Data publikacji: 2018-04-19 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1290 323668

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powtórzyła ocenę, że wrak polskiego samolotu Tu-154M pozostaje w Rosji, gdyż jest dowodem rzeczowym w trwającym śledztwie. Nie skomentowała informacji MSZ Polski o tym, iż Rosja odmówiła wykonania wniosków o pomoc prawną.

- Rosyjskie organy ochrony prawa nadal prowadzą wszechstronne śledztwo w sprawie przyczyn tragedii smoleńskiej - powiedziała Zacharowa na cotygodniowym briefingu dla prasy. - Naszym założeniem jest to, że niezbędnym priorytetem jest dążenie do tego, aby w tej skomplikowanej sprawie nie pozostały żadne białe plamy.

Rzeczniczka MSZ oświadczyła następnie, że "fragmenty samolotu są dowodami rzeczowymi, zgodnie z rosyjskimi normami procesowymi powinny pozostawać w Rosji do zakończenia odpowiednich działań". Komentując oświadczenie polskiego MSZ, w którym jest mowa o odmowie wykonania przez Rosję czterech wniosków o pomoc prawną, rzeczniczka zapowiedziała, że wyjaśni te informacje.

MSZ w Warszawie poinformowało 14 kwietnia, że strona polska wielokrotnie zwracała się do odpowiednich organów rosyjskich o pomoc prawną. Jak wskazało ministerstwo, "władze Federacji Rosyjskiej odmówiły wykonania czterech wniosków o pomoc prawną, skierowanych w latach 2016-2017 do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej w toku postępowań karnych prowadzonych przez Zespół Śledczy Nr I Prokuratury Krajowej, związanych z katastrofą smoleńską". Wyjaśniło, że wnioski dotyczyły dostępu do wraku samolotu państwowego TU-154M, w celu przeprowadzenia czynności procesowych przez polskich prokuratorów, a także przekazania stronie polskiej dokumentów.

- Aktualnie pięć wniosków o pomoc prawną skierowanych przez Zespół Śledczy Nr I Prokuratury Krajowej do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej w latach 2017 i 2018 nie zostało jeszcze zrealizowanych - wskazano w oświadczeniu. - Polska uznaje przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej za pozbawione podstaw prawnych, nieznajdujące racjonalnego i praktycznego uzasadnienia oraz naruszające prawnomiędzynarodową zasadę dobrej wiary.

(pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

czyt
Ok! Wraku nie oddadzą - sprzedali aluminium ! Równie dobrze byłoby prosić o oddanie zegarków i wszystkiego , co ukradli Polakom .
2018-04-20 17:18:08
Wschodnie wersje...
A PO zakonczeniu Sledztwa dalej Nie oddadza bo: pewne czesci beda juz nadawaly sie jako "PO-mnik PO-wypadkowy" a PO-zostale czesci z racji Wieku... juz i do "Smolenskiego Muzeum" !!
2018-04-20 11:42:46
....
Oddadzą go w 2019 w czasie wyborów parlamentarnych i prezydenckich tak aby jeszcze bardziej podzielić Polaków i odciągnąc ich od UE bo wiadomo jaka opcja wtedy ogłosi "zwyciestwo"....
2018-04-20 08:56:20
Na dwoje Babka zawsze "wrozyla"... ? ?
My swoje... a Oni swoje - Ot i wsio !
2018-04-20 01:16:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie