czwartek, 18 października 2018.
Strona główna > Kraj > Wrak Tu-154M nadal niedostępny

Wrak Tu-154M nadal niedostępny [FILM]

Wrak Tu-154M nadal niedostępny
Data publikacji: 2018-04-10 06:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-11 14:38
Wywietleń: 922 322193

Do wraku Tu-154M w Smoleńsku w dalszym ciągu nie ma dostępu. Namiot z drewna i brezentu, w którym dotąd znajdowały się szczątki samolotu, zastąpiono szczelną blaszaną konstrukcją.

„Potrzebna zgoda ministra obrony, z Moskwy” – poinformowali PAP żołnierze dyżurujący przy wjeździe na teren lotniska wojskowego, pytani o możliwość dostępu do szczątków Tupolewa.

Wrak od 2010 r. znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Moskwa twierdzi, że nie może przekazać go Polsce, dopóki nie zakończy swojego śledztwa w sprawie katastrofy 10 kwietnia 2010 r.

Dostępu do wraku nie ma. Podobnie jak w poprzednich latach, jedynym sposobem na zobaczenie go, jest wejście na ostatnie piętro bloków sąsiadujących z lotniskiem. Widać stamtąd, że na miejscu przykrywającego dotąd wrak samolotu prowizorycznego hangaru z drewna i brezentu stoi obecnie blaszana konstrukcja. Szczątki samolotu nie są widoczne.

 

Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali w rozmowach ze stroną rosyjską sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M. 

– Za każdym razem, przy każdej możliwości, domagamy się zwrotu wraku – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 – Wielokrotnie wskazywaliśmy na brak podstaw dla dalszego przetrzymywania wraku samolotu Tu-154 oraz czarnych skrzynek. Są one własnością polską, a ich zwrot jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także moralnym – mówił podczas marcowego expose w Sejmie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

(pap)

Na zdjęciu: Nowa blaszana konstrukcja, w której znajduje się wrak samolotu rządowego Tu-154M, na terenie lotniska wojskowego w Smoleńsku
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Komentarze

POrąbany Stalking
Stalking-rozmowa z tobą ubliża mojej logice. Jesteś chory na malutkim umyśle. Paranoik.
2018-04-11 14:35:59
Para... no ik - do@Stalking
Yees, wg. PO-widzenia... z jakim przystajesz takim sie "i ewentualnie stajesz" ? Lub inaczej: jak Kuba B..u tak i B.g Kubie !!
2018-04-11 12:03:23
Stalking
- właśnie problemem jest to iż także Jarun klepie i powtarza, a Ty nie pamiętasz co wypisywał przed tygodniem. Nowym słowotokiem przykryć inne pierdoły...To czyni iż są tylko słowa, słowa, słowa i skowyt gdy zwróciłem uwagŁ na "sranie w salonie" ....Gdyby Jarun (inni także) był skromniejszy i wyrażał się np. - ja tak sądzę, to jest moje zdanie byłoby na forum dobrze przyjęte także przez "ciemny lud"...Właśnie opanowanie, spokój, nie pyskowanie (rzyganie jak niektórzy się wyrażają) świadczy o klasie i poziomie. Facet, który wypisuje, cyt."To nawiązanie do obrazu Eugene'a Delacroix (delakrwa)" - robi z siebie inteligenta, tenże na blogu (http://24kurier.pl/blogi/janusz-lawrynowicz/najdluzsza-wojna/) wyzywa kobiety od wałkoni, bladź, blin z "żopu".....Ciebie taki typ może omamić słowotokiem, dla mnie jest przypudrowanym pozorantem. Rzecz gustu! P.S. - gdyby nie było pustosłowia pod każdym komentgowanym tematem w Kurierze nie byłoby agresji i chmstwa pisanego.
2018-04-11 11:53:09
do@ Stalking
Ty naprawdę masz odchyłki i zajmujesz się tylko Jarunem. Jarun powiedział to, Jarun powiedziała tamto, notujesz i powtarzasz to co Jarun powiedział nawet miesiąc temu. Naprawdę cierpisz na paranoję.
2018-04-11 08:33:57
Wsio Tajne...!
Ciekawe, czy teraz te ostatnie pietro blokow "cos trafi"... Ajjj !! Lub postawia Lejtnantow i przy wejsciach do blokow czy ewentualnie nastapia i "dobrowolne wyprowadzki" na Sybir... ??
2018-04-10 23:09:34
A lata leca...
W Polsce dalej dokonuje sie ekshumacji Zwlok - a tam i w blaszanym hangarze... Czarnych Skrzynek oraz resztek "Polskiego" Samolotu...!!
2018-04-10 22:50:59
@Jarun
To ty jako polski patriota i przyjaciel Rosji - piszi : otdajcie nam tawriszczi złom , ja was praszu JAR..RUN !
2018-04-10 22:05:59
do @ Jaruna
Cyt.".. a najwięcej dostałby (jak zwykle) redemptorysta Rydzyk."....Fajdający na salonach zapomniał iż PO/PSL w ciągu ośmiu lat rządów mogli "ojca zamordystę" sprowadzić do ziemii ("tej ziemii"). Bali się "szatana" ?....Sytuacja jest teraz taka;- "jak sobe wybory (powszechne) wygracie to będziecie rządzić" - słowa "klasyka"... Stawiam "świeczkę i ogarek" iż po dojściu "totalnej" do władzy zrobią kupe na dywanie, ale "Ojca" nie ruszą. Nie ruszyli nawet za "datki na ratowanie stoczni", "Stella Maris" itp. PO to cienaisy i dlatego dostali w tyłek od "ciemnego luda"...Taką mamy teraz PO_godę!
2018-04-10 13:02:25
Do...Jaruna
A jeszcze "Glupiej"... to Ty brzmisz...!!
2018-04-10 12:14:24
Jarun
Ten wrak (złom) byłby traktowany jak relikwie, a najwięcej dostałby (jak zwykle) redemptorysta Rydzyk. Tylko jakoś głupio brzmi: relikwie świętego Tupolewa.
2018-04-10 11:52:04
Pytanie za 10 pkt.
A nie moze Prezydent RP wystawic kolejne Veto i wobec Rosji - do roznego rodzaju Miedzynarodowych Organow i Trybunalow... na calym Swiecie !!!
2018-04-10 11:24:18
marek
PO dotrzymało słowa. Wraku miało nie być i nie ma...........
2018-04-10 10:29:59
do @ Jaruna
"Rosjanie są złośliwi. Holendr..."...Mylisz się, to Polacy są głupi - polski rząd w kwietnu 2010.
2018-04-10 10:09:28
dno
Holandia po katastrofie, zestrzelonego nad Ukrainą samolotu, przywiozła wrak i złożyła go z powrotem kilka miesięcy po katastrofie, a co nasz rząd robił w 2010 roku, aby tak uczynić?
2018-04-10 08:35:25
Jarun
Rosjanie są złośliwi. Holendrom od razu oddali wrak strąconego samolotu. Ale Holendrzy nie są rusofobami.
2018-04-10 08:34:57
nihil novi
PiS w 2015 roku zapowiadał, że wrak będzie odzyskany w parę tygodni.
2018-04-10 07:14:39