Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Przemytnicy ludzi zarobili miliardy euro

Data publikacji: 23 lutego 2016 r. 16:15
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Przemytnicy ludzi zarobili miliardy euro
Imigranci zmierzają do Europy na przepełnionych łodziach. Wiele z nich tonie, a ludzi nie zawsze udaje się uratować. Fot. EPA/ITALIAN NAVY  

Siatki przemytników ludzi zarobiły na przemycie migrantów w 2015 roku od 3 do 6 miliardów euro – poinformował Europol. Organizacja ostrzegła, że ta suma może się podwoić, a nawet potroić, jeśli kryzys migracyjny utrzyma obecne tempo.

Ok. 90 proc. z ponad miliona migrantów, którzy w 2015 roku dotarli do Europy, skorzystało „z jakiejś formy usługi ułatwiającej” dostanie się na kontynent – oświadczył szef Europolu Rob Wainwright w Hadze, gdzie mieści się siedziba europejskiej organizacji policyjnej. Jak dodał w większości przypadków ta usługa została zapewniona przez grupy przestępcze, inkasujące znaczne zyski.

Wainwright oszacował zyski przemytników w 2015 roku na kwotę między trzema a sześcioma miliardami dolarów. Dodał, że zapewne podwoją się one lub nawet potroją, „jeśli aktualny kryzys migracyjny utrzyma się w tym roku”. Jak oświadczył, Europol uznał walkę z przemytem migrantów za „jeden ze swych głównych priorytetów”.

Szef Europolu podał te dane przy okazji inauguracji Europejskiego Centrum ds. Przemytu Migrantów (EMSC), którego zadaniem ma być wspieranie krajów europejskich w tropieniu i rozbijaniu siatek przemytniczych. Europol dysponuje informacjami o prawie 40 tysiącach osób podejrzanych o udział w procederze przemytu migrantów. Podejrzani pochodzą z ponad 100 krajów – jak podano – głównie z Bułgarii, Egiptu, Węgier, Iraku, Kosowa, Pakistanu, Polski, Rumunii, Serbii, Syrii, Tunezji i Turcji. (pap)

 

Fot. EPA/ITALIAN NAVY

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA