wtorek, 27 października 2020.
Strona główna > Świat > Przemytnicy ludzi zarobili miliardy euro

Przemytnicy ludzi zarobili miliardy euro

Przemytnicy ludzi zarobili miliardy euro
Data publikacji: 2016-02-23 16:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1875 121049

Siatki przemytników ludzi zarobiły na przemycie migrantów w 2015 roku od 3 do 6 miliardów euro – poinformował Europol. Organizacja ostrzegła, że ta suma może się podwoić, a nawet potroić, jeśli kryzys migracyjny utrzyma obecne tempo.

Ok. 90 proc. z ponad miliona migrantów, którzy w 2015 roku dotarli do Europy, skorzystało „z jakiejś formy usługi ułatwiającej” dostanie się na kontynent – oświadczył szef Europolu Rob Wainwright w Hadze, gdzie mieści się siedziba europejskiej organizacji policyjnej. Jak dodał w większości przypadków ta usługa została zapewniona przez grupy przestępcze, inkasujące znaczne zyski.

Wainwright oszacował zyski przemytników w 2015 roku na kwotę między trzema a sześcioma miliardami dolarów. Dodał, że zapewne podwoją się one lub nawet potroją, „jeśli aktualny kryzys migracyjny utrzyma się w tym roku”. Jak oświadczył, Europol uznał walkę z przemytem migrantów za „jeden ze swych głównych priorytetów”.

Szef Europolu podał te dane przy okazji inauguracji Europejskiego Centrum ds. Przemytu Migrantów (EMSC), którego zadaniem ma być wspieranie krajów europejskich w tropieniu i rozbijaniu siatek przemytniczych. Europol dysponuje informacjami o prawie 40 tysiącach osób podejrzanych o udział w procederze przemytu migrantów. Podejrzani pochodzą z ponad 100 krajów – jak podano – głównie z Bułgarii, Egiptu, Węgier, Iraku, Kosowa, Pakistanu, Polski, Rumunii, Serbii, Syrii, Tunezji i Turcji. (pap)

 

Fot. EPA/ITALIAN NAVY

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie