piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Świat > Ograniczyć zasiłki eksportowe

Ograniczyć zasiłki eksportowe

Ograniczyć zasiłki eksportowe
Data publikacji: 2016-02-23 15:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:48
Wywietleń: 1582 121045

Kilka krajów UE zasygnalizowało w trakcie negocjacji nad porozumieniem z Wielką Brytanią, że może skorzystać z możliwości ograniczenia eksportu zasiłków na dzieci, która zostanie wprowadzona zgodnie z tym porozumieniem – wynika z informacji ze źródeł unijnych.

– Okazało się, że Dania, Holandia, Malta i Irlandia chowają się za żądaniami Wielkiej Brytanii w sprawie eksportu zasiłków na dzieci – ocenił unijny urzędnik, który był blisko negocjacji z Londynem. Według niego stanowisko tych krajów spowodowało, że na szczycie w czwartek i piątek, na którym negocjowano porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, sprawa eksportowania zasiłków na dzieci najdłużej pozostała nierozwiązana. Chodziło o znalezienie rozwiązania dla sytuacji, w których pracownicy z innego państwa unijnego pobierają zasiłki na dzieci pozostawione w ojczyźnie. Jest to zgodne z zasadami swobodnego przepływu osób w UE, ale Wielka Brytania żądała ograniczeń w tej kwestii.

Pierwotna propozycja kompromisu zakładała wprowadzenie możliwości indeksacji, czyli dopasowania wysokości zasiłków do standardów panujących w kraju zamieszkania dziecka. Według źródła Dania, Holandia, Malta i Irlandia, zażądały, aby wszystkie kraje UE mogły skorzystać z indeksacji eksportowanych zasiłków na dzieci zarówno wobec obecnych, jak i nowo przybyłych imigrantów z innych państw członkowskich.

Ostatecznie przyjęto rozwiązanie, że indeksacja zasiłków na dzieci w pierwszej kolejności będzie dotyczyć nowo przybyłych pracowników z innego kraju UE, a od 1 stycznia 2020 r. wszystkie państwa unijne będą mogły rozszerzyć indeksację zasiłków na dzieci także na pozostałych pracowników z innego kraju unijnego, których dzieci mieszkają w ojczyznach.

* * *

Według nieoficjalnych szacunków w całej UE wypłaca się blisko 100 tys. zasiłków na dzieci mieszkające w Polsce, których rodzice pracują w innym państwie unijnym. Najwięcej, ponad 40 tysięcy, wypłacają Niemcy, Wielka Brytania - ponad 20 tysięcy, a Holandia - ok. 18 tysięcy. (pap)


Fot. EPA/FRISO GENTSCH

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”