środa, 23 września 2020.
Strona główna > Świat > Podjęto ewakuację 1300 pasażerów ze statku wycieczkowego

Podjęto ewakuację 1300 pasażerów ze statku wycieczkowego [FILM] (akt. 1)

Podjęto ewakuację 1300 pasażerów ze statku wycieczkowego
Data publikacji: 2019-03-23 18:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 1286 382213

Jak poinformowały w sobotę późnym wieczorem norweskie służby ratownicze, w Zatoce Hustadsvika, u zachodnich wybrzeży Norwegii, w rejonie awarii wycieczkowca "Viking Sky", awarii uległ drugi statek, frachtowiec "Hagland Captain".

Do ewakuacji dziewięcioosobowej załogi frachtowca skierowano dwa z pięciu z pięciu śmigłowców uczestniczących w ewakuacji 1300 pasażerów wycieczkowca. Obie jednostki doznały awarii silników.

Akcję ratowniczą utrudnia szalejący sztorm i silny wiatr. Statkom grozi zepchnięcie przez fale na skaliste wybrzeże, na którym znajduje się wiele wysepek i podwodnych raf.

Wycieczkowiec dryfuje na odcinku wybrzeża między miastami Alesund i Trondheim. Ludzie są podejmowani z pokładu przez śmigłowce pojedynczo, co znacznie wydłuża akcję ratunkową. Ratownicy oceniają, że potrwa ona co najmniej kilka godzin.

Janet Jacob, jedna z uratowanych pasażerek wycieczkowca, powiedziała, że "bardzo się bała". "Nigdy nie doświadczyłam czegoś podobnie przerażającego" - dodała. Większość z pasażerów wycieczkowca stanowili Brytyjczycy i Amerykanie.

***

Pierwszych 100 spośród 1300 pasażerów statku wycieczkowego, który po awarii silnika zaczął dryfować w pobliżu środkowej części zachodniego wybrzeża Norwegii, zostało w sobotę po południu ewakuowanych na ląd - poinformowała norweska policja.

Publiczny norweski nadawca NRK pokazał ujęcia wycieczkowca "Viking Sky", spychanego przez sztormowe fale w kierunku niebezpiecznego odcinka wybrzeża o nazwie Hustadvika, gdzie znajduje się wiele skalistych wysepek i podwodnych raf.

Jak podała służba ratownictwa morskiego południowej Norwegii, z powodu problemów z napędem statek wezwał pomoc i dryfuje w stronę lądu. Do akcji ratunkowej skierowano kilka śmigłowców i jednostek pływających. Przebywający na wybrzeżu świadek powiedział NRK, że "Viking Sky" zdołał częściowo odzyskać zdolność manewrową.

Obok Hustadvika przebiega szlak żeglugowy łączący porty Molde i położony bardziej na północ Kristansund.

(PAP)

Fot. EPA/Frank Einar Vatne

Film NRK Nyheter

Podjęto ewakuację 1300 pasażerów ze statku wycieczkowego Podjęto ewakuację 1300 pasażerów ze statku wycieczkowego Podjęto ewakuację 1300 pasażerów ze statku wycieczkowego

Komentarze

A... A...
Majac tak Nowoczesny sprzet Radarowo-Nawigacyjny - trudno bylo ten Sztorm... duzo czy sporo wczesniej przewidziec ??
2019-03-23 22:35:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie